23/05/2024

Češi si mimořádně oblíbili nakupování v Polsku. Je to dané tím, že v tuzemsku stát nedokázal lidem zajistit dostupné potraviny a pouze přihlížel tomu, jakým způsobem si tu obchodní řetězce mastí kapsu.

Výjezdy za nákupy

Ačkoliv mnozí říkají opak, situace se příliš nezlepšila. Pouze se zakonzervovaly ceny na vysokých úrovních, přičemž i odborníci se obávají, že by mohly opět začít rychle růst, což už by pro mnohé znamenalo značné existenciální potíže.

Polsko stále představuje určitou alternativu, byť se slábnoucí korunou už není až tak mimořádně výhodné. Je to ale stále jistá úniková možnost a levněji tam zkrátka nakoupíte asi vždy. Tamní potraviny jsou navíc i kvalitnější.

A pokud do nákupu přidáte i nějaký ten alkohol nebo cigarety, je rozdíl už naprosto jednoznačný. Konzumenti těchto produktů šetří na každém nákupu hravě tisíce korun. Jenže pozor, stát podle všeho začal hlídat, zda si toho do České republiky nevozíte moc.

Je to stále častější

Ono se to totiž nabízí. Pokud už vážíte dalekou cestu, vyplatí se vám vzít tolik kartonů cigaret a láhví tvrdého alkoholu, kolik se vám jen vejde do kufru vozidla nebo do dodávky. Potom to pochopitelně můžete distribuovat mezi své přátelé a známé. Mnozí mají takto vytvořenou zajímavou síť a je otázkou, zda už to v jejich případě nepřešlo do byznysové roviny.

Lidé si přitom začínají všímat častějších kontrol celníků u hranic s Polskem. “Dříve to nebývalo, ale teď je vidíme prakticky pokaždé. Dokonce už nás dvakrát zastavili a jsou opravdu zevrubní,” říká pan Daniel, který jezdí k sousedům na nákupy několikrát měsíčně.

Čtěte také: Češi nemají na jídlo. Stojí fronty před speciálním obchodem, kde jsou slevy 90 % na špičkové potraviny

Na přepravu některých produktů se ovšem vztahují množstevní limity, a to i v rámci Evropské unie. Vzhledem k počtu kontrol se také zdá, že státu začaly daně unikat ve velkém stylu.

Foto: Shutterstock

7 názorů u článku “Už žádné levné nákupy v Polsku. Stát začal Čechy pořádně kontrolovat, má už toho plné zuby

  1. Od 90 let minulého století stát nás jen pod pokličkou ODS neustále okrádá a zadlužuje. A je to ostuda. Komunisti předali stát bez dluhů, a jakmile se toho chopila ODS, tak začala nezákonná privatizace krachy firem které mohli konkurovat západu zadlužování státu a okrádání občanů.

  2. Zapomněl jsem dodat k článku, že i neustále zdražování a strach o to jestli člověk přijde o práci či ne.

  3. Jediná výhoda EU je sengentsky prostor volný pohyb,tak že články podobného charakteru jsou jen tupé zastrašování a šíření dezinformací.

  4. Ále,že by už to nejenom stát pocítil na kase,že mu chybí peníze a zákazníci?V Polsku bylo,je a bude vždy levněji než v Čr.Tam si váží zákazníků a rodiny s dětmi.Né jak u nás v Čr skoro vše předražené a občas akcička v cenách ať,už to fakt není trapné.Jakože.:)Mé rodině Polsko ušetřilo desítky tisíc korun.Za dětské pleny,drogerii,maso,barvu na natírání atd.Děkujeme obrazně Bohu,že je máme jen kousek od nás.Když kdysi České kase utíkaly do Polska měsíčně milióny teď to jsou asi miliardy,že začíná brečet a hanit Polské obchodní řetězce a jiné.A to jsem tady nezmínil nábytek a stavební materiál a občas phm.

  5. Opravdu hnus. Stát není schopný zajistit zboží za přijatelné ceny a ještě nás bude kontrolovat? K čemu tu vlastně jsou? Mám pocit, že pouze na to, aby nám otravovali život.. Myslím, že je čas tuto potápějící se loď opustit

  6. Nás ve vnitrozemí tohle nějak neláká a nákupní zájezdy to nechám spíš důchodcům.

  7. Do Polska jezdit budu za nákupy, nikdo mi to zakazovat nebude a už vůbec ne zkorumpovaná zlodějská vláda. Ať mi vylíže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *