03/11/2024

Na plápolajícím ohni je něco doslova magického. Protože je s námi jako zdroj světla i tepla od pravěku, máme vztah k němu zakořeněný hluboko v naší DNA jako dědictví předků. Díky ním jsme tady a oni přežili obvykle právě díky ohni. Může se v něm vůbec skrývat nějaká tichá hrozba?

Horší či stejné jako auto?

Aktuální výzkumy bohužel ukazují na to, že jak kotle na dřevo, tak i krbová kamna produkují prakticky totožný objem emisí jako automobily venku na silnici. Nevadí přitom ani pokrok v technologiích, protože ústřední princip je stále stejný. Dochází ke spalování pevného materiálu a tedy i uvolnění škodlivých látek. Většinou mikroskopických.

Je tedy skutečně na místě, aby se změnil náš romantizovaný pohled na hořící krb a místo toho jsme začali bojovat proti nové hrozbě? Přímo v našem domově?

Romantika kontra alarmující skutečnost

Krbová kamna, rekonstrukce krbů a obecně přechod na tuhá paliva zaznamenal v posledních letech doslova boom. Důvodů bylo hned několik, v našich krajích hlavně extrémní výkyvy cen zaběhnutých energií. Tedy plynu a elektřiny. Lidé se tak buď ke krbům a topení dřevem vraceli, nebo si pořídili rovnou nové zařízení.

Protože jsme země se silnou historií, oheň v krbu jsme někdy zažili všichni a je to pradávná tradice. Je však alarmující, že symbol domácího tepla a pohody přestavuje současně tichou hrozbu jak pro veřejné ovzduší, tak i naše vlastní zdraví.

Týká se to i moderních

Nejde přitom rozhodně jen o staré „kusy“, problém mají o moderní tzv. Ekologická kamna. Topení v nich totiž produkuje až 450krát více emisí než topení plynem. Starší typy jsou na tom ještě hůř, proti moderním typům jde o 3700násobek znečištění. Taková kamna už nekoupíte, mnoho domácností je však stále vlastní a také používá. Lze je tak klidně srovnat s provozem aut na silnici.

Foto: Shutterstock

Co se vlastně uvolňuje?

Jde hlavně o drobné částice tzv. PM 2,5. Pro svou velikost, respektive malost, se mohou snadno dostat až do krevního oběhu, ohrožený jsou dokonce děti v děloze. Vystavení organismu těmto částicím může rychle i později zvýšit riziko kardiovaskulárních, tak i tolik „populárních“ respiračních onemocnění. Řeč je i o rakovině, astmatu či mrtvici.

Nejde přitom jen o zásah konkrétní domácnosti. Používání tohoto topení ohrožuje i lidi v okolí, opět hlavně děti.

Zóny a informace

Například anglický Bristol již zavedl „zóny čistého vzduchu“, kde redukuje znečištění jak dopravou, tak i dalšími zdroji. Řeší to však jen část problému, podstatná je hlavně osvěta. Je proto nutné minimálně zvážit zákazy nebo regulace. Alternativní zdroje poskytují stejně tepla, ale s mnohem nižšími riziky.

Foto: Shutterstock, zdroj: uk-air.defra.gov.uk, AmericanLungAssociation, DeseretNews

3 názory u článku “Okamžitě zakažte krby. Produkují stejně špíny jako automobily

  1. Čím dál větší debilita za chvíli bude vadit že dýcháme běžte už nekde

  2. A když prdíme a kadíme tak uvolňujeme metan a ten prý je ještě horší než úplně to nejhorší!!!! Takže se budou zašívat zadky!!!!

  3. Lepší šlápnout do houna než číst Havránka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *