26/05/2024

V České republice se naprosto potají chystá ke schválení zcela zásadní a přitom skandální změna, která bude mít dopady na životy všech občanů. Pokud jste si říkali, že vaší svobodu pohybu už nikdo nikdy nebude omezovat, potom jste na omylu. Nový zákon totiž míří přesně tímto směrem a přinese lidem jen samé nepříjemnosti.

Velká změna pro všechny

Ministerstvo zemědělství totiž připravuje zákon, v důsledku kterého můžete v přírodě narazit na spoustu nových překážek. Pokud jste tak byli zvyklí procházet se třeba v lesích ve vašem okolí, nově tam dost možná najdete oboru, která navíc bude uzavřená veřejnosti. Právě to totiž nové opatření umožní.

Tento návrh představuje zásadní změnu oproti současnému stavu, kdy o omezení vstupu do obor rozhoduje státní správa,” uvádí se na webu Lesy pro všechny, kde je k dispozici také petice proti této novele. Už i odborníci se podivují nad tím, proč chce stát dát tak velké pravomoci do rukou majitelům lesů, respektive obor.

A obzvlášť potom v situaci, kdy jsou v České republice zkušenosti s majiteli obor veskrze špatné. Objevují se obavy, že stát se ocitl pod velkým tlakem ze strany soukromých majitelů lesů, kteří chtějí se svým majetkem nakládat tak, jak v dnešní době nemohou, jelikož tu je právě zaručený vstup veřejnosti do většiny lesů.

Kdo tohle vymyslel?

Výsledkem může být, že si každý větší vlastník může svůj les o rozloze 50 a více ha sám prohlásit za oboru, bez povolování stavebního úřadu oplotit a zakázat vstup veřejnosti. Radikální návrh může způsobit úplný zákaz vstupu do lesů v ČR,” varuje Český svaz ochránců přírody.

Čtěte také: Velký eshop obírá Čechy. Přijdete o desítky tisíc korun, lidé jsou naprosto zoufalí

Jeden takový případ obory uzavřené veřejnosti přinesl také Michal Berg. “Majitel obory Jelenice se roky vysmívá soudům a nerespektuje jejich rozhodnutí,” napsal na svých sociálních sítích. Upozornil na to, že na těchto místech kdysi vyrůstal, ale dnes už se tam jednoduše nedostane. A namísto toho, aby se řešilo opětovné zpřístupnění takovýchto lokalit, jde stát přesně proti tomu a způsobí, že uzavřena bude i spousta dalších míst.

Foto: Shutterstock

2 názory u článku “Stát potají chystá omezení pohybu Čechů. Na spoustu míst už se nikdy nepodíváte

  1. To je jak za sociku. Tehdy se taky nesmělo do lesů u hranic. Inu nejen cenzura ale i nesvoboda se vrací.

  2. Takhle to dopadne kdyz nám vládnou jedinci co maj IQ leda tak na zametáni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *