25/04/2024

By Дмитрий Голубович - soccer.ru, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63693800 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Fotbalový brankář Tomáš Vaclík se nedávno zařadil do Klubu ligových brankářů, když vychytal sté čisté konto. Jedná se o obrovský úspěch, kterého dosáhlo jen několik dalších Čechů.
By Дмитрий Голубович – soccer.ru, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Fotbalový brankář Tomáš Vaclík se ve svých jednatřiceti letech zařadil do elitního Klubu ligových brankářů, když v zápase španělské Sevilly proti Leganes vychytal už sté čisté konto své dosavadní kariéry. Ačkoli se jedná o úspěch obrovský, rozhodně není ojedinělý. Jednatřicetiletý rodák z Ostravy se připojil k dalším dvaadvaceti českým a slovenským gólmanům, kteří této významné mety dosáhli. Drtivá většina z nich už sféru profesionálního sportu definitivně opustila, další tři velké loučení teprve čeká. Pojďme si shrnout jejich jména a životní příběhy.

Tomáš Grigar (FK Teplice)

Krátce před Tomášem Vaclíkem se do Klubu ligových brankářů zařadil také sedmatřicetiletý Tomáš Grigar, který s kariérou fotbalisty začínal v mateřským Vítkovicích, do první ligy však nakoukl teprve v barvách pražské Sparty. Za tu v horizontu šesti let odchytal 24 ligových zápasů a účastnil se dvou mistrovských oslav, protože se ale nikdy nedokázal napevno usadit v základní sestavě, nakonec roku 2009 odešel do Teplic, kde působí dodnes. Aktuálně má na kontě už 101 čistých kont a přestože druhou stovku kvůli vysokému věku pravděpodobně nepřidá, s fotbalem se rozloučí jako jeden z mála výjimečných.

Jaroslav Drobný (SK Dynamo České Budějovice)

Na vrcholu sil jej oslavovali fotbaloví fanoušci v Německu, Anglii nebo Řecku, dnes už čtyřicetiletý rodák z Počátků táhne českobudějovické Dynamo a navzdory přibývajícím vráskám stále patří mezi tuzemskou elitu. Jaroslav Drobný má za sebou řadu zajímavých štací. Chytal za Fuham, Herthu Berlín, Hamburger, Werder Brémy nebo ADO Den Haag. Svého času kolem něj kroužil dokonce i slavný Bayern Mnichov. Do historických memoárů se ale zapsal především jako brankář, který překonal magickou stovku čistých kont. Jejich počet se prozatím zastavil na čísle 118 a není jasné, jestli ještě někdy vzroste. Byť by si totiž vedení Českých Budějovic přálo, aby živoucí legenda pokračovala, on už si na další roky v brance příliš nevěří.

Jan Laštůvka (FC Baník Ostrava)

Sedmatřicetiletý Jan Laštůvka se pořadím v Klubu ligových brankářů sune neustále vzhůru, aktuálně mu patří už šestá příčka. Odchovanec Karviné strávil několik sezón v zahraničí, kde hájil barvy Šachtaru Doněck, Fulhamu nebo také West Hamu United. Na domácí scéně pak nejvýraznější stopu zanechal v ostravském Baníku, za který poprvé chytal už mezi lety 2000 a 2004. Moravský celek opětovně posílil před dvěma roky a navzdory viditelným letokruhům patří k základním stavebním kamenům úspěšného týmu. Letos vychytal dalších devět čistých kont, dohromady se pyšní sbírkou 135 nul.

Zdroj: Fortuna liga

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *