23/04/2024

Autor: Zelenymuzik – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=91073467 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Situace v prvoligové Karviné narušila program nadstavbové části, skupina o záchranu se nejspíš dohraje v polovině července. To ale kritizují ostatní týmy, které chtějí ukončit bez sestupujících.
Autor: Zelenymuzik – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Pandemie nového koronaviru významně ovlivnila chod mnoha sportovních soutěží na celém světě a česká Fortuna liga samozřejmě nebyla (a není) výjimkou. Ačkoli se obnovená premiéra tuzemské nejvyšší soutěže datuje ke konci května a její dosavadní průběh vypadal vcelku nadějně, bez problémů se nakonec stejně neobešla. Závažná situace v Karviné, kde se několik fotbalistů nakazilo nemocí zvanou Covid-19, narušila program nadstavbové části a skupina o záchranu se tak nejspíš dohraje až v závěru července. Prodlouženou sezónu nicméně kritizují zástupci ostatních klubů, kteří by hlasovali pro předčasné ukončení ligy. Zároveň by nejraději nikoho (tím spíš ne sebe) neposlali o třídu níž.

Čtyři případy nákazy změnily plány LFA

Karvinsko se stalo lokálním ohniskem nového koronaviru. Nákaza se nejprve šířila především mezi zaměstnanci společnosti OKD, následně ale bohužel pronikla do dalších sociálních kruhů. Dokonce i na tři karvinské fotbalisty a jednoho člena klubového managementu čekaly pozitivní testy, povinná karanténa dále postihla všechny ostatní členy týmu. Další zápasy právě probíhající nadstavbové části, konkrétně Skupiny o záchranu, se z pochopitelných důvodů neuskutečnily.

Představitelům Karviné a dokonce také většině dalších klubů přímo ohrožených sestupem svitla naděje, že letos Fortuna ligu nikdo neopustí, protože se soutěž jednoduše nedohraje do konce. Ligová fotbalová asociace však během úterního zasedání rozhodla, že sezóna bude pokračovat koncem července a odvetná barážová klání zasáhnou ještě do měsíce nadcházejícího. Jedná se o řešení nouzové a pro většinu lidí zcela pochopitelné. Opačně to ovšem vidí v Opavě nebo Příbrami, kde se myšlenkou na záchranu bez nutnosti boje zřejmě nechaly částečně ukolébat.

Kluby se bojí o zdravotní stav hráčů i celkové fungování

Členové vedení fotbalového klubu FC Opava se k rozhodnutí Ligové fotbalové asociace vyjádřili prostřednictvím oficiálních webových stránek, kde uvedli, že posunutí zápasových termínů považují za poněkud nešťastné. Zmatek údajně způsobí fatální škody v oblasti přestupové politiky, neustálé přerušování rozběhnuté sezóny navíc nesvědčí zdravotnímu stavu hráčů ani kvalitě předváděné hry. Prezident klubu 1. FK Příbram Jaroslav Starka ve svém prohlášení nevázal zajít ještě dál. Podle něj se nadstavba jednoduše nedá dohrát, protože fotbalisté mohou ze strachu o své rodiny a blízké jednoduše přistoupit k hromadnému bojkotu. Nové datumy zápasů se prý nedají skloubit s naplánovanou dovolenou či startem přípravy na ročník následující. Jak by příbramský boss nastalou situaci vyřešil? Ukončením soutěže, úplným zrušením sestupů a dále rozšířením ligy o další dva týmy z nižších tříd, které si šanci pochopitelně zaslouží.

Zdroje: FC Opava, 1. FK Příbram

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *