11/10/2024

V České republice sice už na většině míst přestalo pršet a tudíž se čeká, až konečně poklesnou hladiny řek, případně až se divoce rozvodněné toky vrátí zpět do svých koryt a břehů. Ještě nějakou chvíli to může trvat, přičemž následně se ukáže kompletní zkáza, kterou povodně napáchaly. Přijde čas na uklízení, a to jak veřejných prostor, tak i vlastních objektů.

Odborník musí provést kontrolu

Lidé se pochopitelně budou chtít velmi rychle vrátit do normálu a na tuto kalamitu zapomenout. V řadě případů to ale nebude možné. Už teď je zaznamenáno velké množství rodinných domů, které velká voda jednoduše sebrala. Bude třeba vystavět nové a je velkou otázkou, zda je moudré to činit na stejných místech, kde stavby dosud stály. Meteorologové ostatně poukazují na skutečnost, že povodně budou v České republice stále častější, a to v důsledku klimatické změny, která jen tak neskončí. Zároveň platí, že mohou být ještě ničivější než tyto, které se díky včasnému varování a plnému nasazení záchranného integrovaného systému podařilo ještě jakž takž zvládnout.

Velkou otázkou ale je také to, co bude s tisícovkami domů, u kterých došlo k významnému podmáčení. Lidé se do nich budou chtít rychle vrátit, ovšem to není zrovna to, co by měli udělat. “V každém případě, když dům zaplavila voda nebo byl vystaven prudké povodňové vlně, nedoporučoval bych do něj vstupovat bez toho, že bude zkontrolován odborníkem,” uvedl předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků Robert Špalek pro Radiožurnál.

Spíše než na tom, nakolik byl dům podmáčený, záleží na materiálu, ze kterého je vyroben. Nejlepší situace panuje u železobetonových staveb, což je ale konstrukční postup, který se u rodinných domů používá minimálně.

Vytopený dům budete muset pořádně vysušit.

Tyto domy půjdou k zemi

V České republice jsou nejčastější domy zděné, kde je třeba poukázat především na jeden zásadní faktor, který rozhoduje o tom, zda se dům dá zachránit nebo nikoliv, respektive zda v něm hrozí závažné nebezpečí. “Nejhorší je, když voda zaplaví zděný dům z nepálených cihel – v tomto případě jde  prakticky vždycky ten dům potom k zemi, protože ty cihly po té záplavě nejsou schopné udržet tu budovu pohromadě,” konstatoval Špalek.

Čtěte také: Šrotovné na domy i v Česku. Barák vám zbourají a dostanete za to miliony korun. Vyplatí se to?

Lepší je to v případě pálených cihel, ale ani tam to nebude zrovna jednoduché, obzvlášť když k vytopení došlo při počínajícím podzimu, kdy už venku nebude takové teplo. Každopádně je nutné otlouct omítky, pořádně větrat, případně odvlhčovat. Zaplavené části budovy budou zcela jistě po určitý čas neobyvatelné.

Foto: Shutterstock, zdroje: Naše střecha, Stačí málo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *