Česká televize si konstantně stěžuje na to, že nemá peníze. Je to však velmi zvláštní tvrzení. Pokud se totiž podíváme na její hospodaření, potom zjistíme, že disponuje rozpočtem ve výši 7 miliard korun, který dalece přesahuje jakoukoliv mediální společnost v České republice. Například i konkurenční TV Nova a TV Prima musí vyjít s mnohem menšími prostředky, a to se také věnují bohaté tvorbě. Na rozdíl od ČT je navíc jejich úkolem tvořit zisk pro majitele, což veřejnoprávní stanice absolutně nemusí, a tak může utratit úplně všechno.
ČT chce víc peněz
Jenže už jí to jednoduše nestačí. Nový generální ředitel Jan Souček by rád získal další 2 miliardy korun ročně, což se mu s velkou pravděpodobností podaří. Ministerstvo kultury mu jde totiž na ruku a stát tak chystá v rámci koncesionářských poplatků, což je hlavní zdroj příjmů České televize, zásadní změny. Bohužel na to doplatí právě jejich poplatníci.
Je to přitom skutečně zvláštní doba. Na jedné straně se diskutuje o tom, že je veřejnoprávní televize už přežitým konceptem, jelikož nabídka nejrůznějšího obsahu je dnes obrovská. Z toho důvodu se mnohým už žádné povinné poplatky platit nechce. Na straně druhé je tu potom právě tento tlak, aby se poplatky zvyšovaly a okruh jejich plátců rozšiřoval.
Nově by koncesionářský poplatek za Českou televizi měl činit 160 Kč, přičemž je docela možné, že se prosadí i jeho každoroční automatické navyšování o inflaci. To by mohlo být opravdu nepříjemné, pokud prožijeme další silnou inflační epizodu. Potom by se částka mohla zvedat o desítky korun ročně.
Placení se nevyhnete
Ještě problematičtější je ale skutečnost, že už se placení poplatku nevyhne vůbec nikdo. Dosud totiž platilo, že kdo neměl doma televizi, byl od platby koncesionářských poplatků osvobozen. ČT si přitom pochopitelně povšimla, že takových domácností přibývá. Jednoduše už lineární televizi nepotřebují sledovat, a tak žádný přijímač doma nemají. Je to dokonce i určitý trend posledních let.
A tak přišlo rozhodnutí, že platit se nebude na základě vlastnictví televizního přijímače, ale jakéhokoliv zařízení, prostřednictvím kterého můžete konzumovat obsah generovaný Českou televizí. Ta se chytře rozprostřela i na internet v rámci iVysílání, což znamená, že poplatky bude muset hradit každý, kdo má třeba mobilní telefon nebo notebook. A to už jsou skutečně všichni.
Čtěte také: Česká televize vyběhla se Železným. Dveře mu zabouchl někdejší parťák
“Považuji to za naprostou nehoráznost. Televize jsme se zbavili před pěti lety a poplatky neplatíme. Česká televize nás absolutně nezajímá, a teď bychom za ní zase měli platit? Tohle už je absolutně přes čáru,” říká pětatřicetiletá Dominika z Prahy za svou rodinu.
Foto: Shutterstock, Česká televize