13/06/2024

Obrovské rozčarování zažívají v poslední době lidé, kteří uvěřili nejrůznějším finančním poradcům a vložili své prostředky, často celoživotní úspory, do projektů, které slibovaly zdánlivou jistotu zajímavého zhodnocení. Teď jim však zůstaly jen oči pro pláč, protože nejenže nedostanou slibované úroky, ale ukazuje se, že už nikdy neuvidí ani vložené peníze.

Slibovali velké věci

Pokud chcete mít jistotu, že se vašim penězům nic nestane, měli byste si je uložit bezpečně v bance na spořicím účtu nebo termínovaném vkladu. Tam však dlouhou dobu platily jen velmi nízké úroky a lidé proto hledali alternativy, kde získat lepší zhodnocení. A tady přišli do rány právě finančním poradcům, kteří vytahovali jeden dluhopis za druhým. Bohužel to prezentovali jako zcela bezpečnou investici do stabilních společností, ovšem nic nebylo vzdálenějšího pravdě.

Skvělou ukázkou je šlamastyka spojená se společností Premiot Group, kde se podle všeho ztratily miliardy korun drobných střadatelů. Šlo svého času o jednoho z největších vydavatelů dluhopisů pro běžné lidi. Dokonce byl podporován rozsáhlou reklamní kampaní, které se účastnily známé osobnosti. Zakladatelé potom byli oslavování v časopisech typu Forbes.

Vše tedy vypadalo růžově a Premiot Group se věnoval údajně lukrativní developerské výstavbě. Vše ale začalo před časem haprovat, když lidé poprvé nedostali vyplaceny úroky ze svých dluhopisů. Řada z nich znejistěla a začala se domáhat kompletního vyplacení s tím, že už s touto firmou nechtějí mít nic společného.

Zpátky dostanou velmi málo

Tehdy se ale ukázalo, že to bude problém a že společnost fakticky krachuje. Vše se začalo dokonale sypat a ukázalo se, jak moc velká habaďúra to vlastně byla. Projekty, které měly už být ve fázi výstavby, totiž často realizovány vůbec nebyly a u dalších byla více než problematická návratnost.

Čtěte také: V Česku zkrachovala velká banka. Lidé se mají přihlásit o peníze, jinak o všechno přijdou

Lidé se teď z Premiot Group pokouší získat alespoň něco, ovšem dle odborníků možná dosáhnou maximálně na nějakých deset procent z vložené částky, což je skutečně tristní. Mnozí na tento a další podobné projekty vydali všechny své úspory, jelikož věřili slibům finančních poradců. Těm však šlo ze všeho nejvíce o to, aby získali tučnou provizi, kterou už jim nikdo nevezme.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *