23/05/2024

Česká republika svým způsobem přešla na nový model ekonomiky. Z čistého kapitalismu, který jsme tu měli v devadesátých a nultých letech, kdy se prosadili ti nejschopnější podnikatelé a společnosti, tu máme přerozdělovací ekonomiku.

Neváhejte využít

Ta vyžaduje také schopnosti, ale trochu jiné. Cílem je odvést do státního rozpočtu co nejméně pomocí nejrůznějších optimalizací a naopak si z něj vytáhnout co možná nejvíce na úkor ostatních. Dříve platily nejrůznější dotace hlavně pro firmy, ale dnes už se došlo tak daleko, že se stovky tisíc korun až miliony vyplácejí obyčejným lidem, zkrátka jednotlivcům.

Nikdy v historii se nerozdělovalo takové množství prostředků, na které si může sáhnout doslova kdykoliv. Vždyť dnes je standardem, že na rekonstrukci domu dostanete v rámci Nové zelené úsporám a programu Oprav dům po babičce celý milion korun. Často jde ještě o minimální částku, jelikož na dalších dotací, například na solární panely nebo tepelné čerpadlo, dostanete ještě další stovky tisíc korun.

A teď je tu nová dotace, o které se příliš nemluví, ale na kterou teoreticky může dosáhnout obrovské množství lidí. Jen se o tom příliš neví. Jde o příspěvek na nákup elektromobilu. Prodejci naštěstí už vycítili příležitost a začínají zvýhodnění aktivně nabízet a dokonce poskytují i pomoc s vyřízením dotace. Tak by to ostatně mělo vypadat.

Využijte novou dotační výzvu Ministerstva průmyslu a obchodu a získejte až 200 000 Kč na nákup elektromobilu kategorie M1 s cenou do 1 500 000 Kč bez DPH,” uvádí například server Volvista. “Podnikatelé i firmy mají od ledna 2024 do září 2025 možnost žádat o státní podporu na nákup elektromobilů nebo stavbu dobíjecí stanice.

Peníze leží na stole

Ano, dotace je primárně určena pro podnikatele. Jenže Česká republika má určité specifikum. Podnikatelů, respektive živnostníků je tu více než milion. Navíc stát se jedním z nich, totiž zřídit si některou z volných živností, není vůbec nic složitého a na úřadě vás to přijde na 1000 Kč. Stačí vyplnit žádost a už jste oficiálně OSVČ.

Vzhledem k výši příspěvku se to může skutečně vyplatit. Ostatně, 200 tisíc korun nenajdete na ulici jen tak. V případě užitkového elektrovozu se dotace navyšuje dokonce na 300 tisíc korun. A to zdaleka není všechno, příspěvek v desítkách tisíc korun můžete získat i na dobíjecí stanici k rodinnému domu. To vám ji prakticky celou pokryje.

Čtěte také: Oprav dům po babičce a získej 1 milion korun: jaké jsou podmínky nejštědřejší dotace v historii České republiky

Kromě prodejců vozidel vám s dotací mohou pomoci i banky, respektive financující instituce. Celou záležitost totiž můžete řešit velmi elegantně výhodně úročeným úvěrem, který je rovněž dotován.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Stát rozdává 200 tisíc korun každému Čechovi. Nový příspěvek je ale trochu tajemstvím, lidem často propadne

  1. Chtělo by to zjistit si více informací… žadatel musí mit 2 letou účetní historii. Nabádat lidi aby si založili OSVČ je blbost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *