23/05/2024

Také plánujete letos dovolenou v Chorvatsku? Potom byste se ale měli nejprve seznámit s nejrůznějšími riziky, které vám v této zemi hrozí. Navzdory představám jich zdaleka není tak málo, jak by se mohlo zdát. Jde také o to, že v zemi stále panuje určitý šlendrián, na který už u nás nejsme zvyklí.

Šlo to přímo do moře

Některé pláže jsou tak dlouhodobě zamořené. Objevují se tu především nejrůznější fekálie a s nimi spojené bakterie, což souvisí i s tím, jak se v Chorvatsku hospodaří a nakládá s odpady. Mnohé restaurace mají výpustě přímo do moře, které tak znečišťují. Situace se potom v sezóně, kdy je v zemi hodně lidí, rychle zhoršuje.

Nejde však jen o tento problém. Některé pláže jsou kontaminované nebezpečnými látkami. Deník Merkur aktuálně upozornil na jednu z nich. Jde o pláž Kosica, která se nachází v krásné obci Vranjic, která leží nedaleko Splitu.

Nedaleko pláže ale najdete také továrnu, kde se pracuje s nebezpečným azbestem. A jak potvrdili někteří pracovníci firmy, fabrika vypouštěla rozpuštěnou látku přímo do moře, a to hned skrze tři různé kanály. Jistě není třeba připomínat, jak moc je azbest nebezpečný.

Místní už toho mají plné zuby

Stalo se tak již v minulosti, přičemž areál továrny se podařilo určitým způsobem sanovat. Paradoxně se ale zapomnělo na pláž. Tu mají pomoci vyčistit evropské peníze, jejichž přítok však stále vázne. Dochází tak k paradoxní situaci. Pláž sice byla prohlášena za rizikové místo, ale je stále otevřená, a tak se tu turisté zcela běžně koupou, aniž by měli tušení o problému.

Čtěte také: Chorvatsko už se chystá na Čechy. Takové ceny jste ještě neviděli, držte se

Město prý slibuje situaci vyřešit už od roku 2010, ale stále se nic neděje. Místní obyvatelé proto už berou věci do vlastních rukou a vyvíjejí i mezinárodní aktivitu, aby se o tom dozvěděli i lidé v zahraničí, kteří potom na místo přijíždějí. Spoléhají na to, že Chorvatsko nebude chtít mít takovou ostudu. Aktuálně však žádají přinejmenším o to, aby se pláž uzavřela.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Chorvatsko má potíže. Pláže jsou zamořené, Češi mají velké obavy z dovolené

  1. Tak sláva..čekal jsem kdy ty zprávy o zamořeném Chorvatsku přijdou 🙂 pisálkové nezklamali..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *