V České republice se schyluje k velkému průšvihu. Stát totiž zakázal využívání jednoho široce rozšířeného spotřebiče, na kterém jsou přitom mnohé domácnosti závislé. Začíná být stále jasnější, že ho nestihnou vyměnit.
Už se tomu nevyhnete
Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že je stále nějakých 130 tisíc domácností, které využívají kotel 1. a 2. emisní třídy. A to navzdory tomu, že o jejich zákazu se ví roky dopředu. Rozhodný termín přijde 1. září 2024, po kterém už nebudou smět být tyto kotle v provozu. Stane se tak tedy krátce před další topnou sezónou.
Experti však předpokládají, že reálně je takových domácností ještě mnohem více. Hovoří se až o 200 tisících. Přitom platí, že kdo si kotel už chtěl vyměnit za modernější zdroj vytápění, nejspíše tak učinil. Zůstávají tedy především takoví lidé, u kterých se dá předpokládat jistý vzdor.
“Mezi podporovanými zdroji zůstávají tepelná čerpadla, kotle na biomasu, kamna na pelety, objekt je možné napojit na centrální zásobování teplem,” uvádí ministerstvo životního prostředí. V podstatě tak říká, že lidé, kteří desítky let topili uhlím, si mají teď pořídit prioritně tepelné čerpadlo, které stojí stovky tisíc korun.
Kontroly přicházejí
“V řešení je i možnost podpořit plynové kotle pro nízkopříjmové domácnosti. Tyto kotle jsou dobře regulovatelné a je tak možné dát i do nezateplených objektů, aniž by po jejich budoucím zateplení bylo nutné je měnit,” uvedl nakonec přeci jen ministr. Jako nejschůdnější varianta se totiž jeví právě plynové kotle, navíc ještě podpořené určitou dotací. Tady je ovšem otázka, zda náhodou v dalších letech nepřijde i zákaz plynových kotlů, jelikož tento zdroj tepla se v poslední době netěší největší popularitě.
Čtěte také: Stát rozdává 200 tisíc Kč každému Čechovi, který si řekne. Kdo to neudělá, tomu peníze propadnou
MŽP již také informovalo o tom, že od září zahájí kontroly, které budou odhalovat ty, kdo stále topí nevyhovujícím kotlem. Úřad deklaruje, že není jeho prioritou udělovat pokuty, a tak nejprve přijde napomenutí. Teprve pokud dotyční neprovedou potřebnou nápravu, sáhne se k pokutě, která může dosáhnout až 50 tisíc korun. Tu je přitom možné udělovat i opakovaně, což pro dané sociální skupiny nebude vůbec příjemné.
Foto: Shutterstock
Myslím si, že bez soudního příkazu nemají kontroloři spotřebičů přístup do mého obydlí.