15/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Vítězný gól Sparty v zápase proti sousedním Bohemians byl podle komise rozhodčích naprosto regulérní a přestože v řadách Klokanů panuje pochopitelná frustrace, musejí se s pravdou smířit.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

AC Sparta Praha se po dlouhé pauze způsobené pandemií koronaviru vrátila na scénu poměrně při chuti. Dokázala zvítězit už ve třech zápasech za sebou a tabulkou se sune neustále vzhůru. V sobotu jí k hubenému skalpu sousedních Bohemians Praha 1905 stačila jediná branka Benjamina Tetteha v 83. minutě, která ovšem mezi soupeřovými hráči a fanoušky vyvolala značnou vlnu nespokojenosti. Ačkoli se dá frustrace Klokanů určitě pochopit, hlavní díl viny za obdržení smolného gólu jde především na jejich bedra a ostatní kluby by se z tohoto precedentu měly poučit.

Pomezní zmátl hráče natolik, že polevili

Nejprve krátká rekapitulace. Utkání mezi kluby Bohemians Praha 1905 a AC Sparta Praha od samého počátku nenabízelo příliš vzhlednou fotbalovou podívanou. Během prvního poločasu se pár desítek fanoušků na stadionu muselo vcelku nudit, protože ani jeden z týmů nezvládl přímo ohrozit branku nějakou povedenou střelou. V dějství druhém došlo k částečnému oživení hry ze strany letenských, kteří se častěji vrhali do útočných akcí, přestože se jejich snaha většinou minula účinkem. Zásadní okamžik představovalo až odvolání Libora Kozáka, jehož na hrotu nahradil Benjamin Tetteh.

Právě ghanský útočník se stal jediným střelcem zápasu, když v 83. minutě naběhl na přihrávku Bořka Dočkala a v pádu poslal nekompromisně míč do sítě. Hosté se radovali, domácí zuřili. Jednak proto, že do té doby zvládali držet letenské hvězdy na uzdě a hnali se za ziskem důležitého bodu, jednak se verdiktem hlavního arbitra cítili poškozeni. Pomezní sudí Václav Kotík totiž krátce před finální gólovou přihrávkou signalizoval ofsajd, na což sice hlavní rozhodčí Zbyněk Proske nejprve nijak nereagoval, ale hráči Klokanů bohužel ano. Zdvižený praporek je částečně ochromil a podle několika zástupců týmu se přímo podílel na vstřelené brance. K odpískání postavení mimo hru však došlo až poté, co hosté dopravili balón do sítě. Následná rozmluva s videorozhodčím donutila hlavního sudího, aby branku nakonec uznal. Domácí protestovali a hádali se ze všech sil, nebylo to ovšem nic platné. Stav na výsledkové tabuli zůstal nezměněn až do konce.

Hru může přerušit jen hvizd rozhodčího

Rozladěnost hráčů Bohemians Praha 1905 i některých internetových diskutujících, kteří se k situaci vyjadřují, se dá samozřejmě pochopit. Tentokrát ovšem vina nepadá na hlavu Zbyňka Proskeho a systém VAR, jak se mnozí mylně domnívají. Sáhnout do svědomí si částečně musí pomezní, ale hlavně samotní fotbalisté. Zvednutý praporek asistenta rozhodčího totiž sám o sobě nic neznamená, byť může hlavní aktéry zápasu značně rozhodit. V pravidlech jasně stojí, že hru fakticky přerušuje až hvizd hlavního sudího, k němuž došlo až po dopravení balónu do branky. Neměl tedy na dohrání akce sebemenší vliv.

Protože se Dočkal v ofsajdovém postavení neocitl, což následně potvrdil i videorozhodčí, gól regulérně platil. Pokud by zněl verdikt opačně, poškozená by se zcela po právu měla cítit Sparta. Budiž tedy případ z Ďolíčku poučením pro ostatní, že spoléhat se jen na signalizaci pomezního není příliš rozumné a než akci dopředu vypustit, lepší je hrát dál a vyčkat na písknutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *