Pondělí, 29 května
Shadow

Sporná branka Sparty budiž poučením pro ostatní

Zdroj fotografie: Pixabay.com

AC Sparta Praha se po dlouhé pauze způsobené pandemií koronaviru vrátila na scénu poměrně při chuti. Dokázala zvítězit už ve třech zápasech za sebou a tabulkou se sune neustále vzhůru. V sobotu jí k hubenému skalpu sousedních Bohemians Praha 1905 stačila jediná branka Benjamina Tetteha v 83. minutě, která ovšem mezi soupeřovými hráči a fanoušky vyvolala značnou vlnu nespokojenosti. Ačkoli se dá frustrace Klokanů určitě pochopit, hlavní díl viny za obdržení smolného gólu jde především na jejich bedra a ostatní kluby by se z tohoto precedentu měly poučit.

Pomezní zmátl hráče natolik, že polevili

Nejprve krátká rekapitulace. Utkání mezi kluby Bohemians Praha 1905 a AC Sparta Praha od samého počátku nenabízelo příliš vzhlednou fotbalovou podívanou. Během prvního poločasu se pár desítek fanoušků na stadionu muselo vcelku nudit, protože ani jeden z týmů nezvládl přímo ohrozit branku nějakou povedenou střelou. V dějství druhém došlo k částečnému oživení hry ze strany letenských, kteří se častěji vrhali do útočných akcí, přestože se jejich snaha většinou minula účinkem. Zásadní okamžik představovalo až odvolání Libora Kozáka, jehož na hrotu nahradil Benjamin Tetteh.

Právě ghanský útočník se stal jediným střelcem zápasu, když v 83. minutě naběhl na přihrávku Bořka Dočkala a v pádu poslal nekompromisně míč do sítě. Hosté se radovali, domácí zuřili. Jednak proto, že do té doby zvládali držet letenské hvězdy na uzdě a hnali se za ziskem důležitého bodu, jednak se verdiktem hlavního arbitra cítili poškozeni. Pomezní sudí Václav Kotík totiž krátce před finální gólovou přihrávkou signalizoval ofsajd, na což sice hlavní rozhodčí Zbyněk Proske nejprve nijak nereagoval, ale hráči Klokanů bohužel ano. Zdvižený praporek je částečně ochromil a podle několika zástupců týmu se přímo podílel na vstřelené brance. K odpískání postavení mimo hru však došlo až poté, co hosté dopravili balón do sítě. Následná rozmluva s videorozhodčím donutila hlavního sudího, aby branku nakonec uznal. Domácí protestovali a hádali se ze všech sil, nebylo to ovšem nic platné. Stav na výsledkové tabuli zůstal nezměněn až do konce.

Hru může přerušit jen hvizd rozhodčího

Rozladěnost hráčů Bohemians Praha 1905 i některých internetových diskutujících, kteří se k situaci vyjadřují, se dá samozřejmě pochopit. Tentokrát ovšem vina nepadá na hlavu Zbyňka Proskeho a systém VAR, jak se mnozí mylně domnívají. Sáhnout do svědomí si částečně musí pomezní, ale hlavně samotní fotbalisté. Zvednutý praporek asistenta rozhodčího totiž sám o sobě nic neznamená, byť může hlavní aktéry zápasu značně rozhodit. V pravidlech jasně stojí, že hru fakticky přerušuje až hvizd hlavního sudího, k němuž došlo až po dopravení balónu do branky. Neměl tedy na dohrání akce sebemenší vliv.

Protože se Dočkal v ofsajdovém postavení neocitl, což následně potvrdil i videorozhodčí, gól regulérně platil. Pokud by zněl verdikt opačně, poškozená by se zcela po právu měla cítit Sparta. Budiž tedy případ z Ďolíčku poučením pro ostatní, že spoléhat se jen na signalizaci pomezního není příliš rozumné a než akci dopředu vypustit, lepší je hrát dál a vyčkat na písknutí.

15 Comments

 • Kája

  Rozhodčí pískal ofsajd, ne gól. Při hvizdu měl zdviženou levou paži, tj. nepřímý kop od branky!

 • udolak

  Nikdo hrát nepřestal, brankář i obránce šli do souboje s Tettehem, který bohužel pro ně prohráli!!!

 • Sporná branka

  Všichni unisono ,Bohemka byla poškozena ano,ne? Pokud nebyl ofside ,rozhodčí zvedl praporek ,kdo byl dle VARU ,pškozen? V úterý by komise oznámila Sparta byla poškozena ,ale dopadlo to nerozhodně? Nyní je poškozena Bohemka co by říkala Bohemka po úterním zjištění,že byla poškozena Sparta? Nic,jako nic neříká Sparta!

 • Petr

  A vítězí rozhodčí. Opět mají vše ve své moci. Až budou chtít, tak písknou…Na Bohemce se akce dohrála, jinde se přeruší…..padne gól a hráč dostane žlutou za nesportovní chování (gól po odpískání).A když se nepřeruší, bude se hrát dalších 10 min.,pak přijde ke slovu VAR a bude se vše vracet…Dobrej guláše co??? Rozhodčí vládnou lize a mají s VARem v našich kotlinách ještě větší moc. Představme si, že takovýto gól, co padl na Bohemie, se píská za stavu 0:0 na konci zápasu Sparta-Opava, Plzeň-Příbram….humorné že?? Žádný rozhodčí si to nedovolí, jelikož by dopískal…Naše liga nebude dlouho regulérní, pokud jí budou společnosti a stát sponzorovat/prosazovat své zájmy..A myslíte že se něco zlepší?? Jako v naší zemi??? No kdyz se koukneme na to ze shora-rozumějte od Hradu….Proč asi Ivan Hašek je někde v pr….,no protože chtěl být od té naší žuly co nejdále.

 • názor

  Kolikrát vyhrála ta sviňská Slávie nebo Plzeň díky penaltě všechno bylo v pořádku?

 • názor

  Kolikrát vyhrála ta sviňská Slávie nebo Plzeň díky penaltě všechno bylo v pořádku?

 • Honta

  Přesně popsané. Proske pískal ofside a ne gól! Zdvižená levá paže a písknutí před vstřelením branky… pravdu měla Bohemka. Gól neměl platit. Sparta by byla poškozena. Takhle je poškozená Bohemka…

 • Anonym

  V době přihrávky na Dočkala nebyl Dočkal v ofsajdu, ale byl v něm Tettteh, který již v té době byl za obranou Bohemians. To možná zmátlo pana pomezního … A není náhodou v pravidlech, že pokud hráč využije svého předchozího ofsajdového postavení ke vstřelení branky, neměla by branka platit ???!!!???

 • Anonym

  Tak si pusťe znovu záznam i se zvukem! Rozhodčí zapískal, a to velmi zřetelně, až poté, co byl míč v brance.

 • fans S

  Je tady spousta názorů,ale většina šaptných,nechci napsat blbých.Pokud někdo tvrdí,že sudí pískl ofsajd dříve,než míč skončil v brance,tak je buď silně zaujatý proti Spartě nebo hluchy,slepý,prostě jakkoliv postižený.Proske foukl do píšťalky v momentě,kdy míč se už dotýkal sítě v brance.Ve studiu to bylo rozfázované i s hlukovými mikrofony,kde to bylo jasně slyšet.Takže gól absolutně regulérní a hráči Bohemky se snad v budoucnu poučí,že budou hrát,dokud hlavní sudí nepískne.A host ve studiu Martin Hašek st. tomu dal korunu,když řekl,že přesně neví,jak to v pravidlech je. A to byl donedávna hlavní trenér.

 • Bob

  Ale v momentě kdy se hráč s míčem dostane před teteha v ofsajdovem postavení, ofsajdové postavení zaniká. Viz třeba gól van nistelrooye proti nám na euru 2004

 • nevymyšlej si

  Sparta byla poškozena tim že ji rozhodčí mavl ofside naprosto regulerni gol a další vec je ta,že bylo jen otazka času kdy se najde nejaky trouba jako ty a začne to spochybnovat

 • Stanley

  tohle platilo v 90. letech 😀 probíralo se to i na Euru 2004 když Van Nistelroy dal na dva nula a v době přihrávky na Robena byl 25 metrů za obranou a dával do prázdné. Kluci z Bohemky se můžou zlobit, ale to je tak vše, co můžou dělat. Jako obránce bych asi taky byl nasranej, ale vím, že bych dostal pěkně vyhubováno od trenéra, že jsem nehrál, dokud se nepísklo. Trochu selského rozumu hoši…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *