27/05/2024

By Ruben Ortega - Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48550566 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Nosit přezdívku "druhý Ronaldo" je nepochybně obrovskou poctou, ale zároveň také prokletím. S enormně vysokým očekáváním aktuálně zápolí hned několik mladých hráčů.
By Ruben Ortega – Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Cristiano Ronaldo je jen jeden a až se portugalský útočník rozhodne ukončit kariéru profesionálního sportovce, zůstane po něm nezaplnitelná prázdnota. Zahraniční média ale doufají v opak a proto některé mladé hráče už dnes označují za jeho možné nástupce. Jedná se o obrovskou poctu, ale zároveň také prokletí. Vymanit se ze stínu pětinásobného držitele Zlatého míče totiž vpravdě není nic jednoduchého. V následujících řádcích vám fotbalisty, kteří si vysloužili přezdívku “druhý Ronaldo”, jednoho po druhém představíme.

Kylian Mbappé (21 let, Paris Saint-Germain)

Kylian Mbappé absolvoval fotbalovou akademii v Clairefontaine-en-Yvelines, odkud se později přesunul do klubu AS Monaco. První velké úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. V sezóně 2016/2017 výrazně přispěl k ligovému prvenství. S patnácti přesnými zásahy a osmi gólovými přihrávkami si navíc vysloužil titul nejlepšího mladého hráče francouzské Ligue One. Není divu, že kolem talentovaného útočníka začalo kroužit mnoho evropských velkoklubů.

On se nakonec rozhodl zůstat věrný národním barvách a jako další působiště zvolil Paris Saint-Germain. Tam minulý rok jasně ovládl tabulku ligových střelců s třiatřiceti brankami a k podobně úspěšnému tažení se nadechoval i letos. Kvůli předčasnému konci sezóny se však jeho gólový přínos zastavil na čísle 18. Rodák z francouzského Bondy už se z područí Cristiana Ronalda dávno vymanil, přestože jej řada slavných komentátorů za jeho nástupce stále označuje.

Joao Félix (20 let, Atlético Madrid)

Srovnávání s Cristianem Ronaldem dává v případě Joao Félixe docela smysl. Oba se totiž narodili v Portugalsku, nepocházejí z bohatých poměrů a svým nesporným talentem učarovali světu už v poměrně nízkém věku. Šikovný mladík vlétl na scénu v sezóně 2018/2019, kdy klubu Benfica Lisabon pomohl k zisku domácího ligového titulu. Navíc se stal historicky nejmladším hráčem, který v rámci zápasu Evropské ligy zkompletoval hattrick. Díky tomu a přízvisku “druhý Ronaldo” jej ostatně Diego Simeone přivedl do Atlética Madrid, kvůli čemuž neváhal sáhnout hodně hluboko do kapsy. Dvacetiletý útočník stál astronomických 113 milionů liber a přestože vinou vleklého zranění kotníku a následné koronavirové pauzy zatím nedostal příliš šancí využít naplno svůj potenciál, podle odborníků je jeho vzestup otázkou času a trpělivosti.

Vinícius Júnior (19 let, Real Madrid)

Brazilskému fotbalistovi připodobňování ke Cristianu Ronaldovi spíše uškodilo. Mladík odehrál několik slušných zápasů za mateřské Flamengo a okamžitě na sebe upoutal pozornost evropských gigantů. V dlouhém zástupu zájemců stál Real Madrid hned vedle Barcelony. S nabídkou nakonec uspěl Bílý balet, který si mládence v roce 2017 pojistil částkou 39 milionů dolarů s tím, že jeho služby využije v den dovršení osmnácti let, což je minimální věková hranice pro mezinárodní transfer. Vinícius Júnior však zatím nenaplnil očekávání, která do něj byla vkládána. Slavný klub se na jeho střelecké umění nemůže spolehnout a jelikož ani Luka Jović není v ideálním rozpoložení, zodpovědnost na sebe tradičně bere stárnoucí Karim Benzema. Jedná se o řešení kvalitní, ale rozhodně ne perspektivní.

Anthony Martial (24 let, Manchester United)

Manchester United se i přes mírné zlepšení v posledních jarních zápasech nachází v hluboké herní a výsledkové krizi, která nebere konce. Pokud se ale trenér Ole Gunnar Solskjaer může v těžkých časech na někoho spolehnout, pak je to určitě Anthony Martial. Mladý francouzský útočník a reprezentant každoročně atakuje hranici deseti ligových branek. Letos už nastřílel dokonce šestnáct gólů ve všech soutěžích a nebýt nucené pauzy, určitě by svůj osobní účet ještě vylepšil. Ukazuje se, že investice 58 milionů liber se před pěti lety opravdu vyplatila a “druhý Ronaldo” se pomalu začíná probouzet k životu, přestože do originální předlohy má stále ještě hodně daleko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *