22/05/2024

Autor: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88762299 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha si ve finále MOL Cupu poradila s Libercem a získala cennou trofej po šesti letech půstu. Pod utkáním se však neblaze podepsala sporná situace z prvního poločasu.
Autor: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Fotbalisté pražské Sparty se po šesti letech půstu dočkali vytoužené trofeje, která je navíc katapultuje do třetího předkola Evropské ligy bez ohledu na konečné pořadí v české nejvyšší soutěži. Svěřenci Václava Kotala ovládli finále MOL Cupu, přestože jim byl Slovan Liberec vpravdě rovnocenným soupeřem. Hra se stejně jako šance na vítězství celých devadesát minut přelévala ze strany na stranu, diváci v hledišti i u televizních obrazovek si určitě přišli na své. Důležité utkání se ovšem, jak je v českých vodách zvykem, neobešlo bez zdviženého ukazováčku. Letenským totiž výrazně pomohla sporná situace z prvního poločasu, která se bezprostředně po závěrečném hvizdu stala hlavním motivem (nejen) internetových diskuzí.

Nevyloučený Frýdek a fatální chyba domácího brankáře

Finále MOL Cupu mezi Slovanem Liberec a Spartou Praha se ze začátku neslo ve velmi opatrném duchu, čemuž se vzhledem k důležitosti utkání nelze příliš divit. Hrálo se především ve středovém prostoru hřiště, obranné valy obou zúčastněných týmů si vybraly svůj šťastný den. Snad jen kromě dalekonosných střel Kangy a Karlssona, které prověřily brankáře Knoblocha, či spálené šance domácího Peška se nic zajímavého nestalo. Velkou pozornost diváků i expertů v televizním studiu České televize vzbudil až sporný zákrok Martina Frýdka. Ten ve 33. minutě přišlápl hrudník ležícímu Tomáši Malinskému, načež se spoluhráči postiženého logicky dožadovali červené karty. Rozhodčí Pavel Královec situaci konzultoval s videem a následně vytasil pouze kartu výstražnou, tedy žlutou.

Druhé dějství bylo co do počtu povedených akcí a branek mnohem bohatší. Skóre zápasu otevřeli domácí, konkrétně skvěle hrající Jakub Pešek. Další povedenou akci Slovanu musel na poslední chvíli hasit hostující gólman. Spartě nějakou dobu trvalo, než s rozjetým soupeřem dokázala srovnat krok. Z kopačky švédského záložníka Davida Moberga Karlssona však zvládla vyrovnat síly a nakonec šla i díky fatální chybě libereckého brankáře do vedení. Ten se nechal dotírajícím Benjaminem Tettehem v 72. minutě připravit o míč, načež se uchýlil k poslední možné záchraně – faulu. Sparťanský útočník se nekontrolovatelně skácel k zemi a Guélor Kanga jako exekutor penalty nezaváhal. Liberec už s konečným výsledkem nedokázal hnout, utkání navíc v závěrečných minutách po vyloučení Rondiče dohrával o deseti.

Televizní experti a někteří diváci to vidí jasně

Významní hosté televizního studia České televize se na konci zápasu jednoznačně shodli, že po faulu Martina Frýdka měla zcela jednoznačně následovat červená karta za nesportovní chování. Zároveň zdůraznili, že obdobný verdikt si vysloužil také nedávný incident plzeňského Jana Kopice. Stejný názor zastává poměrně značná část internetových diskutujících. Na skutečnosti, že svěřenci Václava Kotala zvládli po dlouhých letech získat trofej, však protesty reálně vůbec nic nezmění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *