13/04/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83157930 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Hubenou výhrou nad německým Leverkusenem zachránila SK Slavia Praha dobrou pověst českého fotbalu. Ačkoli nepodala úplně bezchybný výkon a leccos volalo po zlepšení, někteří hráči zaslouží pochvalu.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Fotbalisté pražské Sparty bohužel nezvládli ani druhé kolo základní skupiny Evropské ligy, bez bodů se tentokrát musel obejít též liberecký Slovan. Zdánlivě tragický čtvrtek pro českou kopanou naštěstí zachránil úřadující šampion domácí nejvyšší soutěže. SK Slavia Praha nastoupila proti německému Leverkusenu, jehož zejména díky sedmdesát minut trvající početní převaze porazila rozdílem jediné branky. Ačkoli herní projev sešívaných doznal jistých mezer a rozhodně nebyl stoprocentní, někteří hráči za své výkony zaslouží speciální pochvalu. O koho konkrétně jde, se dozvíte hned záhy.

Jan Bořil

Kapitán opět nezklamal a podal výkon naprosto adekvátní svému vůdčímu postavení. Devětadvacetiletý krajní obránce Jan Bořil splnil veškeré defenzivní povinnosti, které mu trenér Jindřich Trpišovský uložil, často navíc podporoval útočné akce a z hlediska nasazení šel spoluhráčům příkladem. Dvakrát předvedl poněkud ostřejší zákrok vůči soupeři, čímž zavinil stejný počet volných přímých kopů. Jinak ale odehrál vcelku solidní utkání, za nějž se nemusí stydět.

David Zima

Do základní sestavy domácího mužstva pronikl také devatenáctiletý střední obránce David Zima, který dostal příležitost na úkor chybujícího Davida Hovorky. Takřka dvoumetrový odchovanec olomoucké Sigmy předvedl sebevědomé vystoupení, v rámci něhož svědomitě bránil a dvakrát dokonce ohrozil soupeřovu branku. Krátce po poločasové přestávce se nachomýtl k odraženému balónu, kterým ale v pokutovém území trefil pouze dobře postavenou obranu. O minutu později pálil podruhé, tentokrát ovšem pohořel na skvělém brankáři Lukáši Hrádeckém.

Lukáš Provod

Čtyřiadvacetiletý Lukáš Provod patří k vycházejícím hvězdám českého fotbalu. V opačném případě by ostatně nepronikl do základní sestavy Slavie a zároveň nedostával pravidelné reprezentační pozvánky. Ačkoli už odehrál mnohem lepší utkání a proti Bayeru 04 Leverkusen předvedl naprosté minimum ofenzivních výpadů, o konečný výsledek se přesto výraznou měrou zasadil. Právě jeho aktivita totiž zajistila červenou kartu pro Bellarabiho, jejíž přísné udělení sice v mediálním prostoru budilo jisté rozpaky, nicméně sešívaným logicky hrálo do karet.

Peter Olayinka

Slávistická přesilovka dlouho nepřinášela kýžené ovoce. Zkušený německý soupeř buďto likvidoval útočné akce hned v zárodku nebo spoléhal na skvělého finského gólmana slovenského původu. Vítězství domácího týmu zajistil až střídající Peter Olayinka, který kvůli onemocnění koronavirem a s ním spojeným následkům raději nenastoupil do základu. Čtyřiadvacetiletý Nigerijec předvedl parádní náběh a neméně povedenou hlavičku, jíž mezi tři tyče nasměroval i za cenu vlastního zdraví. Jak totiž Jindřich Trpišovský později vysvětlil, při střeleckém úkonu si fotbalista zlomil nos. Navzdory nepříjemnému zranění ale odmítl střídání, kvůli svalovým potížím Lukáše Masopusta dokonce dohrával na pozici krajního obránce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *