27/05/2024

"File:Jindřich Trpišovský, Ze-SL18 (7).jpg" by Вячеслав Евдокимов is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Zatímco fotbalisté Sparty i Liberce v rámci čtvrtečních zápasů fatálně propadli, SK Slavia Praha na poslední chvíli zachránila dobrou pověst české kopané. Přemohla favorizovaný Bayer 04 Leverkusen.
By Вячеслав Евдокимов – fc-zenit.ru, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Zatímco fotbalisté pražské Sparty ani libereckého Slovanu nedokázali najít recept na své zahraniční soupeře a z pohledu konečného skóre bohužel fatálně propadli, SK Slavia Praha nakonec s vypětím všech sil zachránila dobrou pověst tuzemské kopané. Úřadující mistr české nejvyšší soutěže v rámci druhého kola základní skupiny Evropské ligy přemohl favorizovaný Bayer 04 Leverkusen, který patří k tradičním účastníkům německé Bundesligy. Důležité vítězství v poslední desetiminutovce hlavičkou zařídil navrátilec do sestavy Peter Olayinka.

Slávistický trenér učinil několik změn v základní sestavě

Jindřich Trpišovský si plně uvědomoval, že pokud jeho svěřenci neuspějí ani tentokrát, může na vysněný postup do další fáze Evropské ligy rovnou zapomenout. Oproti předešlému utkání s izraelským Hapoelem Be’er Shevou tedy zásadně pozměnil rozestavení i základní sestavu. Namísto nejistého Davida Hovorky dostala příležitost stoperská dvojice tvořená Ondřejem Kúdelou a Davidem Zimou. Postu pravého beka se poněkud netradičně zhostil Lukáš Masopust. Původní čtyřčlennou záložní řadu doplnil ještě čerstvě uzdravený Tomáš Holeš a funkce hrotového útočníka připadla šikovnému Ondřeji Lingrovi, který nahradil nepříliš produktivního Tecla a tápajícího Musu.

Vzhledem k obrovské kvalitě Leverkusenu a absolutním nedostatku herní praxe na straně Slavie měla sportovní média o favoritovi zápasu pochopitelně jasno. První infarktový moment se odehrál už v průběhu třetí minuty. Jindy neomylný strážce svatyně Ondřej Kolář vyrobil kolosální hrubku, když balón naservíroval přímo ke kopačkám Karima Bellarabiho. Ten však stoprocentní šanci naštěstí pro domácí trestuhodně zahodil, netrefil prázdnou bránu. O několik nezáživných chvil později se německý záložník zviditelnil podruhé. Za podražení Lukáše Provoda zaslouženě inkasoval červenou kartu a předčasně odešel do sprch.

Vítězství domácího mužstva zařídil nigerijský navrátilec do sestavy

Úvodní dějství nabídlo naprosté minimum gólových příležitostí a druhý poločas se navzdory trvající početní převaze domácích bohužel nesl v obdobném duchu. Teprve po patnácti odehraných minutách došlo ze strany svěřenců Jindřicha Trpišovského k výraznějšímu ohrožení branky. Do soupeřova pokutového území naběhl střídající Peter Olayinka, který sice tváří v tvář Lukáši Hradeckému neobstál, ale zato vybojoval penaltu. Roli exekutora přijal zkušený Nicolae Stanciu, jehož nepříliš povedený střelecký pokus (stejně jako následnou dorážku) brankář slovenského původu elegantně zlikvidoval.

Třicetiletý finský reprezentant obstál také proti Stanciově dalekonosné střele, jíž pohotově vytěsnil na roh. Právě tato ojedinělá standardní situace však nakonec rozhodla o vítězi. Centrovaný míč ve vzduchu vypátral hlavu Petera Olayinky, který své první vystoupení po prodělání koronavirového onemocnění okořenil nesmírně důležitou brankou. Ačkoli se německý vyzyvatel pokoušel nepříznivé skóre na poslední chvíli zvrátit, SK Slavia Praha si těsné vítězství víceméně bez potíží pohlídala.

Výsledek utkání bezprostředně po závěrečném hvizdu hodnotil mladičký střední obránce David Zima, který během rozhovoru pro klubový web neskrýval nadšení. „Pro mě to bylo určitě největší vítězství, které jsem v klubové kariéře zažil,“ pronesl devatenáctiletý odchovanec olomoucké Sigmy. „Neskutečně jsem si to užil, doufám, že to není poslední vítězství. Věřím, že i s Nice zvítězíme. Koneckonců my vlastně musíme postoupit ze skupiny, takže doufám, že to zvládneme.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *