22/04/2024

"File:Jindřich Trpišovský, Ze-SL18 (7).jpg" by Вячеслав Евдокимов is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Nedělní utkání favorita proti outsiderovi skončilo nerozhodným výsledkem. Jindřich Trpišovský postavil hráče ze střídačky, experiment však přežil jen první poločas. SK Slavia Praha nečekaně klopýtla.
By Вячеслав Евдокимов, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Nedělní utkání rozjetého favorita proti tápajícímu outsiderovi české nejvyšší fotbalové soutěže skončilo nerozhodným výsledkem. Domácí mužstvo ve srovnání se čtvrteční pohárovou bitvou učinilo hned sedm personálních změn. Trenér Jindřich Trpišovský povolal hráče z lavičky náhradníků, zajímavý experiment nicméně přežil pouze úvodní dějství. SK Slavia Praha nečekaně klopýtla a komfortní náskok v popředí prvoligové tabulky se pomalu vytrácí. Sparta totiž na rozdíl od svých dvou největších konkurentů nezaváhala.

Kouč pochválil náctiletého mladíka, zbytek mužstva jej ale zklamal

Přestože úřadující mistr české nejvyšší soutěže proti prvoligovému nováčkovi nevalné pověsti nastoupil v roli jednoznačného favorita, úvodní desetiminutovka všechny papírové rozdíly zmuchlala a hodila do koše. Brněnská Zbrojovka se od samého počátku zřekla přílišného respektu, velice brzy mohla ukrást vedení. Oscar Dorley, jehož trenér Jindřich Trpišovský postavil na kraj obrany, nezachytil letící míč a nabídl tak soupeřovi možnost skórovat. Unikající Adam Fousek se dostal k zakončení, napálil nicméně pouze tyč Kolářovy svatyně.

SK Slavia Praha následně určovala tempo hry a držela míč na svých kopačkách, žádný zajímavý ofenzivní výpad ale nepřišel. Po dvaceti odehraných minutách naopak znovu zahrozili hosté. Tentokrát se obrovskou chybou “zviditelnil” Ondřej Karafiát, který nezpracoval skákající míč a poskytl Sedlákovi ideální střeleckou pozici. Brněnský záložník naštěstí zamířil mimo tři tyče. V podstatě jedinou gólovou příležitost domácích při své prvoligové premiéře zaznamenal sedmnáctiletý Matěj Jurásek, který z ostrého úhlu nepřekonal brankáře Flodera. Jinak to ze strany sešívaným byla obrovská bída, což hlavní trenér pochopitelně nenechal bez odezvy.

Nespokojenost s “náhradní” sestavou zdůraznil Trpišovský trojím střídáním bezprostředně po návratu z kabiny. Hřiště opustili chybující Karafiát, nevýrazný Ondřej Lingr a téměř neviditelný Lukáš Provod, jež nahradili Olayinka, Holeš a Masopust. O pár minut později se poroučel ještě talentovaný Jurásek, místo přepustil neméně šikovnému Simovi. Statický první poločas byl rázem minulostí, domácí jakoby inkasovali elektrický šok a směrem dopředu najednou působili mnohem atraktivněji. Obléhání soupeřova brankoviště zúročil Abdallah Sima, gólmanovo zaváhání potrestal devatenáctiletý Senegalec krásnou šibenicí. Později mohl nadvakrát skórovat Petar Musa, trestuhodně ovšem zklamal. Vítěznou radost slávistům pokazil jediný rohový kop hostů, který v 88. minutě využil Jakub Šural.

Improvizovaná sestava předvedla nejhorší první poločas sezóny

Jindřich Trpišovský, který proti podceňovanému Brnu postavil několik netypických členů základní sestavy, si bezprostředně po zápase nebral servítky. Otevřeně kritizoval nemastný výkon z úvodního dějství, který dle jeho názoru rozhodl o vítězi. „Náš výkon v prvním poločase byl hodně špatný, statický, naši jedinou šanci si vypracoval Jurásek. Naopak Brno podalo velice dobrý, bojovný, agresivní výkon, byli hodně nás nepříjemní. My jsme jim nahráli tím, jak pomalu jsme hráli. Ve druhém poločase se náš výkon, i díky trojitému střídání, zlepšoval,“ všiml si kouč viditelného vzedmutí herní kvality. „Pokud to mám shrnout, vítězství nás stál první poločas a pak neproměněné šance v závěru druhého, kdy jsme šli třikrát sami na bránu. Za to přišel trest v podobě brněnského vyrovnání.“

Závěrečné shrnutí? Pokud chtěli fotbalisté ze střídačky skutečně dokázat, že mají potenciál pravidelně nastupovat v základní sestavě namísto současných tahounů, zápas proti Brnu bohužel prokázal pravý opak. Když vedle sebe postavíme čtvrteční pohárové klání s Nice a deváté kolo Fortuna ligy, rozdíl kvality je opravdu markantní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *