Pandemie nového koronaviru přibrzdila život prakticky na všech obydlených kontinentech a za oběť jí mezi prvními padly slavné sportovní soutěže. Zatímco fotbal se do jednotlivých zemí začíná postupně vracet, tenisu vyžadujícího rozsáhlé cestování se fanoušci dočkají až koncem letních prázdnin. Populární zástupci daného odvětví Rafael Nadal, Novak Djoković a Roger Federer proto už před časem vyjádřili touhu finančně pomoci hráčům z nižších pater světového žebříčku, pro které je absence příjmů naprosto likvidační. Andrew Harris, aktuálně 204. hráč světa, nicméně tvrdí, že organizace ATP ani její elitní protagonisté nedělají pro záchranu ohrožených skupin dostatek. Konkrétně v případě stárnoucího švýcarského tenisty jde prý vyloženě o veřejnou pózu.
Neprůhledné financování tenisu Harrisovi leží v žaludku
Šestadvacetiletý profesionální tenista Andrew Harris patří k těm, které pandemie nového koronaviru a s ní spojená bezpečnostní opatření připravila prakticky o veškeré příjmy. Australan nacházející se na 204. místě světového žebříčku ještě před pár měsíci doufal, že nečekanou finanční krizi pomůže zažehnat organizace ATP nebo například jeho slavní kolegové, jejichž veřejná prohlášení působila opravdu věrohodně. Novak Djoković, Rafael Nadal a Roger Federer přislíbili pomoc ohroženým tenistům a vyzývali i ostatní elitní sportovce, aby učinili ty samé kroky. Jak ale Harris v rozhovoru pro Break Point uvádí, nikdo se zatím k peněžní injekci příliš nežene.
Komunikace s výše zmíněnou tenisovou organizací se prý rovná téměř nule, první záchvěv zájmu prý zaznamenal teprve před třemi týdny. Během rozsáhlé videokonference, do níž se zapojilo bezmála 400 lidí, se řešilo mnoho palčivých témat. Mimo jiné došlo i na otázky financování a rozdělování odměn jednotlivým hráčům světového žebříčku. V tomto směru Harrise velice zklamal postoj Rogera Federera, který sice naoko hájí zájmy méně populárních hráčů, ale ve skutečnosti není ochoten slevit ze svých obvyklých standardů.
Federer údajně hlasoval v neprospěch ostatních
Andrew Harris tvrdí, že rozdíly mezi odměnami hráčů první stovky a ostatními jsou natolik markantní, že pro něj osobně skoro ztrácí smysl tenis provozovat. Široká veřejnost si prý vůbec nedokáže představit, na jaké peníze si nejslavnější tenisté každým rokem přijdou. Ti navíc neslyší rádi, že by se měli (nejen) kvůli koronavirové krizi dělit s ostatními. Kupříkladu Roger Federer hlasoval, aby model financování zůstal stejný, přestože veřejnosti se snaží namluvit ty krásně znějící fráze o solidaritě. Pokud se podle australského mladíka někdo skutečně snaží pomoci, pak je to nepochybně srbská tenisová jednička Novak Djoković. Ani on sice z pozice šéfa Hráčské rady nedělá dostatek, ale pořád lepší vrabec v hrsti, než-li holub na střeše.
Zdroj: Indian Express