

Zatímco SK Slavia Praha pod trenérskou taktovkou fenomenálního Jindřicha Trpišovského disponuje poměrně stabilní hráčskou soupiskou, konkurenční AC Sparta Praha dlouhodobě kráčí cestou rozsáhlých změn. Tradiční letenské mužstvo napříč posledními roky vystřídalo ohromné množství domácích i zahraničních fotbalistů, stejným způsobem bohužel zacházelo také se zkušenými trenéry. Komu angažmá v útrobách metropolitního klubu pořádně zhořklo? Na to se společně podíváme prostřednictvím nadcházejících odstavců. Zároveň zjistíte, kam kdysi opěvovaní koučové vlastně zmizeli.
Andrea Stramaccioni
Přicházel s nemalými ambicemi, které navzdory rozsáhlým investicím do nových posil nedokázal naplnit a dodnes tudíž platí za symbol letenského zmaru. Italský fotbalový trenér Andrea Stramaccioni v útrobách tradičního pražského týmu fatálně propadl, projekt „Galácticos po česku“ namísto výrazného zlepšení herní projevu způsobil jen obrovský zásah do klubové pokladny a třebaže někdejší lodivod slavného Interu Milán disponoval kontraktem na dva roky, mužstvo nakonec opouštěl předčasně. Když oficiálně vyčerpal všechny benefity plynoucí ze smluvního závazku, převzal íránský Esteghlal FC. Ačkoli vévodil tamní nejvyšší fotbalové soutěži, kvůli údajným neshodám s vedením znovu odcházel dříve, než původně plánoval. Aktuálně si užívá pracovního volna.
Pavel Hapal
Když si nenáviděný italský hřebec konečně sbalil kufry, převzal letenské mužstvo zkušený Pavel Hapal. Fotbalový záložník ve výslužbě rozhodně neměl jednoduchou pozici, AC Sparta Praha procházela obrovskou krizí a pouhá výměna hlavního kouče tudíž nic zásadního nevyřešila. Jednapadesátiletý kroměřížský rodák vydržel pouze do červencového pohárového utkání proti srbskému klubu Spartak Subotica, které jeho svěřenci fatálně nezvládli. O několik měsíců později přijal nabídku slovenské fotbalové reprezentace, v jejímž čele stanul jako historicky první Čech. Po dvou vesměs úspěšných letech už je odchovanec olomoucké Sigmy opět bez angažmá.
Zdeněk Ščasný
Během nepříliš povedeného angažmá italského kouče Stramaccioniho přijal prestižní funkci letenského sportovního ředitele, po odvolání výše zmíněného Pavla Hapala se nicméně musel opětovně postavit na pomezí hřiště. Někdejší defenzivní univerzál a zároveň trenér oplývající bohatými zkušenostmi Zdeněk Ščasný byl původně jenom dočasným řešením, nakonec ovšem ve vedení realizačního štábu setrval. Sparta pod jeho taktovkou fungovala necelý rok, dubnové pohárové derby s negativním výsledkem však bylo poslední kapkou. Protože sportovním ředitelem se mezitím stal Tomáš Rosický, momentálně nemá brněnský rodák žádné další pracovní vytížení v oblasti profesionálního sportu.
Václav Jílek
Vedení klubu AC Sparta Praha následně toužilo dosáhnout určité stability, pročež podepsalo víceletý kontrakt s úspěšným trenérem olomoucké Sigmy. Čtyřiačtyřicetiletý Václav Jílek měl výrazně oživit skomírající letenskou hru, stejně jako všichni jeho předchůdci ovšem fatálně pohořel. Zimní přestávku ještě překvapivě ustál, nepovedený úvod jara mu ale definitivně zlomil vaz. Loučil se přibližně v polovině loňského února, od té doby je bez práce.
Václav Kotal
Jestli byl Andrea Stramaccioni symbolem hlubokého letenského úpadku, Václav Kotal zase představuje pravý opak. Zkušený osmašedesátiletý lodivod přebíral tápající mužstvo, které dokázal vybičovat k perfektním výsledkům. Ačkoli se Sparta tehdy pohybovala mezi průměrnými prvoligovými kluby, v závěru sezóny ukořistila celkové třetí místo a zároveň ovládla domácí pohár, díky čemuž během podzimní fáze sezóny 2020/2021 okusila základní skupinu evropských pohárů. Když se výkonnost letenského A-týmu opět zhoršila, nahradil stárnoucího Kotala někdejší reprezentační trenér Pavel Vrba.
Trenéři nejsou příčinou špatných výkonů.V první řadě je to vedení v čele s majitelem.Je tam spousta lidí,kteří tam nemají co dělat a majitel je fotbalový analfabet,který je přesvědčen o své neomylnosti.V druhé řadě je to kádr.Nikdo mi nevymluví,že nechtěli Kotala „odstřelit“.Mnozí hráči nemají výkonnost tak dobrou,aby mohli ve Spartě hrát.Když se tak sečtou všechny problémy,tak by pomohl pouze pořádný řez mezi hráči.Vypudili Holoubka,protože Vácha řekl,že mají hrát ti starší.Že ti mladší byli mnohem lepší ho už nezajímalo.Ti postoupili do jarní části evropské ligy,což se těm starším(lepším?) nikdy nepodařilo.A vedení dalo na hráče a trenér se pakoval.Tady by neuspěl ani Murinho či Klopp.Je lehčí vykonout trenéra,než vyhodit hráče,co týmu vlastně škodí!
Svatá pravda
Ve Spartě nefunguje skauting, protože těch omylů, hráčů co ve Spartě pohořelo nebo na ní neměli je moc.Každý nákup nevyjde, to asi v žádném klubu, ale Sparta to je symbol nepovedených..Zajímavý,že třeba v Liberci po každoročním prodeji hráčů jsou schopný postavit konkurence schopný tým, polovina je na hostování ,ale mají taky kmenové hráče a jsou schopní přivést kus za kus a většinou jim to vychází, takže Sparta může mít nádechy kdy se jim jakoby daří, ale dokud nezlepší skauting tak se nikdy nevrátí na výsluní..ale můj názor…
Sparta nekazí renome jen hráčům ale i trenérům. Mimo Jílka který byl ještě hloupější než Stramaccioni. Takového žvanila v Čechách nenajdete. Ovšem na nejhloupější vedení sparty nikdo nemá.