19/06/2024

Autor: Fanny Schertzer – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11315748 / Tato fotografie je derivátem originálu

Česká hokejová škola produkuje obrovské množství kvalitních brankářů. Dobám minulým kralovali Jiří Holeček nebo Dominik Hašek. Komu momentálně kvete pšenka v útrobách slavné KHL, zjistíte hned záhy.
Autor: Fanny Schertzer – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká hokejová škola pravidelně produkuje obrovské množství kvalitních brankářů, kteří nacházejí uplatnění na domácí i zahraniční scéně. Dobám minulým zaslouženě kralovali ostřílení borci jako Jiří Holeček, Bohumil Modrý, Dominik Hašek, Roman Turek, Roman Čechmánek nebo Tomáš Vokoun. Komu momentálně kvete pšenka v útrobách slavné KHL, jíž zanedlouho čeká play-off? To se dozvíte prostřednictvím nadcházejících odstavců.

Marek Langhamer

Kariéru profesionálního hokejového brankáře odstartoval šestadvacetiletý Marek Langhamer na území rodné Moravské Třebové, odkud se později přesunul do nedalekých Pardubic. Tam navzdory pravidelné herní praxi v nižších věkových kategoriích i četným pozvánkám do juniorských reprezentačních výběrů bohužel neodehrál jediné soutěžní utkání mezi dospělými. Jelikož byl draftován populárním zámořským klubem Arizona Coyotes, několik let se pokoušel objevit skulinku vedoucí do nejslavnější hokejové ligy světa. Když zjistil, že všechna jeho tvrdá práce končí neúspěchem, vyrazil raději vstříc rodné zemi a konkrétně brněnské Kometě, kde se ovšem nezdržel dlouho. Záhy mu na stole přistála nabídka ruského klubu Amur Chabarovsk, jehož stejnokroj obléká dodnes. Během právě probíhající sezóny doposud ovlivnil sedmadvacet ligových duelů s 91,6 % úspěšností zákroků.

Roman Will

Debutovou sezónu v útrobách Kontinentální hokejové ligy aktuálně kroutí osmadvacetiletý brankář s reprezentačními zkušenostmi Roman Will. Kovaný odchovanec mladoboleslavského klubu po vzoru výše zmíněného Marka Langhamera hledal štěstí za oceánem, mezi smetánkou nicméně odehrál pouhých osmnáct minut a proto se roku 2016 definitivně vzdal všech marných nadějí. Zpátky na domácí scéně podpořil liberecké Bílé Tygry, s nimiž dvakrát uhrál celkové druhé místo. Kvalitními výkony si hlasitě řekl o další zahraniční angažmá, tentokrát zvolil severské Švédsko. Tamnímu Rögle BK obětoval jednu nesmírně povedenou sezónu, načež doplnil kádr klubu Traktor Čeljabinsk. Těší se pravidelnému hernímu zápřahu a jeho individuální statistiky zdobí 91,7 % úspěšných zákroků.

Šimon Hrubec

Dlouhá léta hájil barvy tradičního tuzemského klubu HC Oceláři Třinec, jemuž výrazně dopomohl k jednomu mistrovskému titulu během sezóny 2018/2019. Pak se ale odchovanec jihočeského Vimperku s bohatými reprezentačními zkušenostmi rozhodl změnit působiště. Životopisná kniha devětadvacetiletého hokejového brankáře napsala další dějství, když domácí nejvyšší soutěž vyměnil za mnohem kvalitnější KHL. První zahraniční angažmá v barvách exotického čínského klubu Kunlun Red Star nedopadlo vůbec špatně, během právě probíhající sezóny nicméně došlo svému konci. Nedávno se Šimon Hrubec vydal cestou slavného krajana Jaromíra Jágra, když vyztužil brankoviště Avangardu Omsk. Ani tam rozhodně nepředvádí špatné výkony.

Dominik Furch

Měl ambice nastupovat v poli a střílet důležité branky. Jednoho dne se ovšem postavil mezi tři tyče a původní záměry okamžitě přehodnotil. Třicetiletý hokejový brankář Dominik Furch, který podstatnou část své dosavadní sportovní kariéry věnoval takřka mateřskému klubu HC Slavia Praha, se poměrně dlouhou dobu pohyboval výhradně na domácí scéně. Když už pomalu ztrácel víru, že někdy okusí zahraniční ledová kluziště, ozvalo se vedení ruského Avangardu Omsk. Tam strávil několikanásobný mládežnický reprezentant tři vesměs povedené sezóny, pak ale zamířil dál. Následně chytal za konkurenční Severstal Čerepovec a švédské Örebro HK, momentálně hájí barvy běloruského HK Dinamo Minsk. Nastupuje pravidelně a pyšní se 90,3 % úspěšných zákroků.

Jakub Kovář

Jdeme do finále. V útrobách Kontinentální hokejové ligy aktuálně působí celkem pět tuzemských brankářů a přestože se všichni těší zajímavým individuálním statistikám, nejvýraznější stopu opětovně zanechal dvaatřicetiletý Jakub Kovář. Zkušený strážce svatyně během právě probíhající sezóny zaznamenal už osm čistých kont a vedení klubu Avtomobilist Jekatěrinburg má opravdu veliké štěstí, že mu českobudějovický odchovanec nadále zůstává věrný. Bez jeho přítomnosti by totiž na konci základní části rozhodně nemohl pomýšlet na blížící se vyřazovací boje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *