02/03/2024

Ještě před rokem se mohlo zdát, že zlaté časy pro důchodce v České republice nikdy nekončí. Byl to sice složitý rok, zejména potom v důsledku silných inflačních tlaků, avšak jedinou skupinou, která ho přečkala takříkajíc bez ztráty kytičky, byli právě penzisté. Těm se v několikerých valorizacích dorovnala prudce rostoucí cenová hladina.

Trend je neúprosný

Ovšem už loni se udála velmi prudká otočka. Když mělo dojít k další mimořádné valorizaci, stát jednoduše řekl dost a z již vyměřených téměř dvou tisíc korun nakonec bylo pouhých necelých osm stovek. Byl to první signál toho, že věci se začínají měnit.

Vše se potom potvrdilo v dalších měsících, když stát upravil velkoryse navržené předčasné důchody a dále potom doslova šokovaným důchodcům oznámil, že v lednu 2024 nedostanou přidáno kolem tisícovky, jak už tomu bylo zvykem v minulých letech, nýbrž pouhých 360 Kč. Navíc bylo naznačeno, že v podobném trendu se bude pokračovat dále.

Nejnižší valorizace za mnoho let ukázala jediné: důchodový systém vstupuje po letech hojnosti do úsporného režimu. Současná generace důchodců je přitom zřejmě nadlouho tou nejšťastnější, pokud jde o přiznané penze a jejich vztah vůči inflaci či reálným mzdám.

Foto: Shutterstock

Musí se to řešit

Experti očekávají, že poměr důchodů a reálných mezd, tedy velmi důležitý ukazatel, se bude v příštích letech snižovat. Životní úroveň penzistů by se tak adekvátně tomu měla zhoršovat. Ostatně, nelze se čemu divit. Stát podle všeho chce, aby reálný výkon ekonomiky alespoň dohnal to, co se na důchodech vyházelo dopředu.

Dělo se tady totiž přesně to, před čím mnozí odborníci varovali. Jednotlivé garnitury si zde důchodce kupovali a neustále tvrdili, že zdroje jsou. Dobře totiž věděli, že zanedlouho stejně půjdou od válu a problém bude muset řešit někdo jiný. Vše se pochopitelně potvrdilo.

Čtěte také: Důchodci v Česku se mají dobře. Nejvíce jich pobírá důchod od 18 do 26 tisíc Kč

Rozhodně není třeba se obávat toho, že by důchody nebyly vypláceny nebo nějak dramaticky propadly. Ne, jen pojedou v jakémsi úsporném režimu, který stále zajistí slušnou úroveň, avšak už to nebude tak skvělé jako v minulých letech.

Foto: Shutterstock

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x