02/03/2024

Ve světě, kde se každý den setkáváme s výkyvy ekonomiky, je klidný důchod tou nejžádanější odměnou za roky práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní přináší pozitivní zprávy, když zveřejnilo nové informace o výši důchodů v České republice. Tato data přinášejí svěží vítr do diskuse o finanční stabilitě českých seniorů.

Růst důchodů: Co říkají čísla?

Aktuální grafika od ministerstva odhaluje, že průměrný starobní důchod se pohybuje mezi 18 a 26 tisíci korunami, což je úroveň, na které se nyní nachází 70 % všech důchodců. Tato čísla již reflektují červnovou mimořádnou valorizaci, která přinesla důchodcům průměrně o 750 korun více.

Odpověď kritice: Jak se má český důchodce?

Ministr Marian Jurečka čelí opoziční kritice hlavou, když s fakty v ruce odmítá návrhy, že by vláda důchodce okrádala. “Průměrný důchod narostl o 5 240 korun,” zdůrazňuje ministr a přináší tak argumenty pro pozitivní vnímání současné důchodové politiky.

Foto: Shutterstock

Výhled do budoucna: Co nás čeká v roce 2024?

Nadcházející rok slibuje další navýšení, kdy základní výměra důchodu vzroste o 360 korun, což zvedne průměrný důchod na 20 693 korun. To jsou slibné vyhlídky pro každého, kdo se chystá na zasloužený odpočinek.

Důchodci ve vyšších sférách: Kdo si polepší nejvíce?

Zajímavostí je, že podle grafu ministerstva si někteří důchodci polepší výrazně více. Více než 16 tisíc důchodců si přijde na více než 38 tisíc korun měsíčně, což je nárůst zhruba na trojnásobek během šesti měsíců. To ukazuje, že systém sociálního zabezpečení je schopen reagovat na individuální potřeby důchodců s výraznějšími příjmy.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, ČZSO

Subscribe
Upozornit na

12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
2 měsíců před

nechte už důchodce na pokoji!!!

Jindra
2 měsíců před

Tak tady máme konečně jednu dobrou zprávu. Bohužel, důchodci v Německu a i Rakousku mají důchody 2x vyšší…

Richard Kabes
2 měsíců před

Důchodci dostanou všichni přidáno 360 Kč. Prý slibné vyhlídky. Taky přeji autorovi článku aby mu přidali 360 Kč. Kde vzal autor tvrzení: Zajímavostí je, že podle grafu ministerstva si někteří důchodci polepší výrazně více.

janina čechová
2 měsíců před

18 tis? až 26 :))),nó ,vlastně ano,k tomu co mám,mi přispívajó moje 3 děti/2 žijí v cizině/ a 4 vnoučci/1 žije v cizině/ takže ano, na těch 26 úplně v poho “došáhnu” jen vidím kol sebe ty důchodce ,co só hódně ale hodně POD těch 18tis. au…

Petr
2 měsíců před

Naši důchodci se mají dobře, hlavně proto, že výše jejich důchodů neumožní jeich potomkům je umístnit do domova důchodců a tak si užívají stáří v jejich rodinách.

Zdenka Janská
2 měsíců před

Tak jako je snaha stanovit nejnižší důchod, tak by se měl stanovit pro důchod strop a to na dosažené průměrné mzdě v zemi. Ti lidé, kteří neumí pracovat a šli do politiky. kde se drží zuby nehty, by měli po třiceti pěti letech v politice důchod ve výši průměrné mzdy. To by je mělo motivovat k tomu, aby nekašlali na lidi a snažili se upustit od vize levné české pracovní síly.
Autor článku je zoufalec, větší blábol tady už dlouho nebyl, vůbec nemá tušení o čem píše.
Kdyby byli důchodci dvojice a každý by měl 26 tis. Kč, tak by se dalo vyjít /pokud by neměli drahý pronájem/. Pokud je důchodce sám, tak za důchod 18 tisíc měsíčně si dobře nežije. To má tak na úhradu nákladů s bydlením včetně energií a na nezbytné potraviny, žádné BIO, ani rajčata, papriky nebo lepší jablka. Na kulturu mu už nezbývá, možná jednou za rok divadlo, možná muzea, když je někdy v roce vstup zdarma. Proč mají čeští důchodci poloviční důchody než ve vyspělých západních zemích? Vždyť lidem slibovali před 34lety, že do 15 let budeme na tom stejně jako Němci, Śvýcaři , Skandinávci. Jak je možné, že jsme i v rámci EU na posledním místě s vysokou inflací, s poklesem reálných mezd . Nárůst důchodů nevykryl reálný pokles důchodů. Ústavní soud nepracuje, už sedm měsíců má rozhodnout o ukradené valorizaci. To si myslí, že tím protahováním rozhodnutí si pak může dovolit rozhodnout protizákonně?
Důchodci stále čekají na doplatky ukradené valorizace a to dříve než půjde tato pětikolka tam kam patří.

Lubomir
2 měsíců před

Ono by to take chtelo byt objektivni a u tech castek kolem 20 a nad 20t take napsat, co ten duchodce cely zivot delal, kolik mel prum.plat a jak dlouho pracoval. Aby si pak vsichni “nemako” a OSVC s min.odvody nemysleli jak je svet nespravedlivy.

Radek
2 měsíců před

Navýšení důchodů o 5 240 Kč je jen důsledek vládní neschopnosti něco udělat s vysokou inflací. To není na chlubení, to je prohra současné vlády. Nyní vláda svoji neschopnost vyzdvihuje jako zásluhu a vstřícnost.

2 měsíců před

Tak pokud mi k těm 360 Kč . přidají ještě to o co me okradli v červnové valorizaci ,tak to budu spokojen .

Václav
2 měsíců před

…lhaním se dostala koalice do vlády k moci ,žádná vize jen kecy a porušování předvolebních slibů i očekávání při poslední valorizaci. Sobě si dorovnali vždy zmrazené platy a důchodcům již nikdy. Jasně vládnoucí koalice má cca kolem 16% podpory veřejnosti občanů , mají většinu ve vládě , mají presidenta se zlomeným charakterem a provládní zbytečný senát ,vzhledem k současnosti vracení zákonů zpět vládní koalici.
Ústavní soudce navrhuje president. Tak občane , kdo tedy diktuje?
Vládní koalice by měla okamžitě odstoupit a nedělat žádná rozhodnutí proti vůli většiny občanů veřejnosti a nebo více zapojit občany (referenda) pokud tedy jak tvrdí , že věří českému občanovi , pokud to není zase jeden z jejich blafů. Současná vládní koalice lže až si sama věří. Netrvejte na svých ministerských místech a odstupte a nechte tvořit opozici.

konas
2 měsíců před

Nechť pan autor zkusí žít 3 měsíce za 18 000 se všemi mandatorními platbami, a pak zkusí napsat článek znova. Může si kontrolně zajít i k zubaři, potom uvidí!

Zdeňka
1 měsíc před

Souhlasím s paní Zdenou Janskou,když má člověk důchod 16000kč a je vdova,tak mu skoro nic nezbude. Už mi vadí to štvaní na důchodce! Jen si pisálku vyzkoušejte naše žití,je mi vás líto,píšete samé lži..

12
0
Would love your thoughts, please comment.x