02/03/2024

Dosud platilo, že lidé čekali na podporu v nezaměstnanosti i několik měsíců. Od začátku roku 2024 přijdou peníze dřív i tehdy, když jste obdrželi odstupné. Změny však současně počítají se spekulanty, kteří se dosavadní systém snažili systematicky zneužívat.

Ihned, ale přísněji

Při splnění podmínek začne úřad práce vyplácet lidem podporu hned v 1. měsíci po ukončení pracovního poměru. Bude se to týkat i těch s nárokem na odchodné, odbytné nebo odstupné. Momentálně ji vyplácí až poté, co uchazeč tyto částky vyčerpá. Pokud tedy dostal 3 platy, dostává podporu až od 4. měsíce bez práce.

Mechanismus odkladu funguje od roku 2011, od ledna se však vrátí původní pravidla s nárokem od 1. měsíce bez ohledu na částky od zaměstnavatele. Současně skončí kompenzace od státu, která byla velmi problematická. Fungovala v momentě, kdy měl uchazeč nárok na odstupné, zaměstnavatel ho však nevyplatil.

Obtížná vymahatelnost

Odstupné vyplatil stát místo firmy, po které ho pak vymáhal. Mnohdy ovšem velmi dlouze a komplikovaně. Aktuálně tvoří kompenzace 65 % průměrné mzdy zaměstnance a stát ji vyplácí po dobu, po kterou má platit původní odstupné. Lidé tento přístup ale často zneužívali, bude tudíž zrušen.

Foto: Freepik

Přísnější pravidla pro opakování

Často se stávalo, že lidé využívali tzv. cyklické čerpání podpory. Po krátké době a bez skutečného důvodu opouštěli zaměstnanecké poměry a opakovaně tak získávali nové nároky na podporu v nezaměstnanosti. Od roku 2024 tak dojde k prodloužení lhůt a zpřísnění podmínek. Momentálně nemusíte vyčerpat celou podporu, najít si práci a po 3 měsících se o podporu opět přihlásit.

Získáte tak nárok nejen na zbývající částku, ale plnou novou podporu, což určitá skupina lidí zneužívala. Začali pracovat jen pár dní před jejím koncem, po 3 měsících se ale znovu vydali na ÚP. Pokud je podpora plně vyčerpána, může se o ni uchazeč znovu přihlásit po 6 měsících.

Nové podmínky?

Podmínka odpracování 3 až 6 měsíců vzroste na 6 až 9 měsíců. Pro nárok na čerpání podpory v nezaměstnanosti bude také nutno mít odpracováno aspoň 12 měsíců. Vždy se přitom musí jednat o činnost, ze které se platí sociální pojištění.

Foto: Shutterstock, zdroj: MPSV, Mesec

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x