04/03/2024

Vláda České republiky přichází s významnou změnou v systému sociálních dávek. Ministr práce a sociálních věcí, Marian Jurečka, nedávno oznámil plány na zvýšení příspěvku na péči, čímž reaguje na rostoucí inflaci a zvyšující se náklady na pečovatelské služby. Nová pravidla, která mají vstoupit v platnost od července 2024, představují důležitý krok k zajištění lepší podpory pro ty, kteří se o sebe nemohou postarat sami.

Flexibilní systém valorizace

Podstatou nových opatření je zavedení flexibilního systému valorizace příspěvku. Změna spočívá v možnosti vlády reagovat rychleji na měnící se ekonomické podmínky bez nutnosti dlouhodobého legislativního procesu. Příspěvek na péči by se měl automaticky zvyšovat vždy, když inflace dosáhne pětiprocentního nárůstu od posledního navýšení. Tato pravidla zajistí, že příspěvek si udrží svou reálnou hodnotu a bude tak lépe reagovat na potřeby příjemců.

Různé stupně péče, různé částky

Příspěvek na péči se odvíjí od stupně závislosti jednotlivce, přičemž každý stupeň má nárok na jinou výši finanční podpory. Dle návrhu by první navýšení mělo být alespoň o 800 korun, přičemž maximum by dosáhlo až 3900 korun v závislosti na konkrétní situaci příjemce. Tato variabilita zajišťuje, že podpora bude adekvátní individuálním potřebám.

Přehled zvýšení příspěvku na péči pro rok 2024: Porovnání současných a navrhovaných částek pro dospělé a děti podle stupně závislosti

Stupeň závislostiPříspěvek nyní – DospělíPo zvýšení (návrh) – DospělíPříspěvek nyní – DětiPo zvýšení (návrh) – Děti
I. (lehká závislost)880 Kč880 nebo 2000 Kč3300 Kč3300 nebo 4100 Kč
II. (středně těžká závislost)4400 Kč5500 Kč6600 Kč8200 Kč
III. (těžká závislost)12 800 Kč15 400 Kč13 900 Kč16 700 Kč
IV. (úplná závislost)19 200 Kč23 100 Kč19 200 Kč23 100 Kč
Zdroj: Penize.cz

Zjednodušení procesu pro rychlejší reakci

Jurečka zdůrazňuje, že nový systém umožní rychlejší a efektivnější reakci na měnící se ekonomické podmínky. “Nynější systém, kdy je pro navýšení příspěvku nutná změna zákona, není vůbec pružný,” říká ministr. Nová pravidla umožní vládě rychleji reagovat a udržet příspěvek v souladu s aktuálními potřebami občanů.

Foto: Shutterstock

Další kroky: zvýšení příspěvků na mobilitu a energie

Vláda se také zaměřuje na zvýšení dalších forem podpory, jako jsou příspěvky na mobilitu a energie. Tyto kroky ukazují na širší závazek vlády poskytovat komplexní podporu lidem v nouzi.

Krok vpřed v sociální podpoře

Toto navýšení příspěvku na péči je klíčovým krokem k posílení sociálního systému a podpoře nejzranitelnějších skupin v České republice. Vláda tak demonstruje svůj závazek k poskytování účinné a rychlé pomoci těm, kteří ji nejvíce potřebují.

Foto: Shutterstock, zdroj: MPSV, Ceskenoviny

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenda
28 dní před

Dobrý den ,
poměrné nenavýšení do II stupně.
Znám člověka ,který nepracuje ,protože nechce a žije jen s přídavku ano má syna s těžkým postižením ,ale stará se jen kvuli té dávce a dobře ví ,že nemusí do práce.Doma má ženu a deti on práci nepotřebuje !!Ale žebrat jaky je chudak to mu jde dobře .Ted shrábne plus 4000Kč po navýšení další důvod ,že nemusí pracovat .Stupně do II stupně výsměch ,ale p. Jurečka je přeci věřící spravedlivý ,tak má opět o hlas méně .

1
0
Would love your thoughts, please comment.x