04/03/2024

V České republice panuje poněkud zvláštní situace. Důrazem na vlastnické nemovitosti se stalo, že lidé sice nemají příliš mnoho likvidních prostředků na účtech a často žijí skutečně z pomyslné ruky do úst, ovšem reálně to jsou milionáři, jelikož obvykle vlastní nějaký ten byt nebo dům. Často i více, když něco zdědí, případně přikoupí na hypotéku a investici.

Velké bohatství

Na první pohled se tak může zdát, že jsme v Evropě chudí příbuzní, ale když přijde na poměřování skutečného majetku, může se ukázat, že kdekdo v Česku je na tom lépe než někdo v Německu, kdo sice má úspory a vyšší životní standard, ale nevlastní žádnou nemovitost.

Dlouho také platilo, že v Česku se nemovitosti vyplatilo držet, ať už jste s nimi dělali nebo nedělali cokoliv. Daň z nemovitých věcí byla tak nízká, že jste mohli mít klidně prázdný byt, a nic se nestalo. Stát si ale začíná všímat, jaké bohatství mu tady pod rukama vyrostlo. A jak už to tak bývá, chystá se to náležitě zdanit.

Letošní navýšení daně z nemovitosti je možné brát jako pomyslný první krůček k něčemu většímu. Ostatně i ekonom a člen Národní ekonomické rady Petr Jánský se vyjádřil v tomto smyslu. Podle něj je velkým úspěchem právě to, že se daň z nemovitostí začala navyšovat. “Když stát potřebuje zvyšovat daně, tak já jsem pro to, abychom zvyšovaly ty méně distorzivní daně a naopak snížili vysoké zdanění nízkoplacené práce,” uvedl ekonom jednoznačně.

Foto: Shutterstock

Prostor pro zvýšení tu je

Majitelé nemovitostí by se na to jistě dívali jinak, ale je pravdou, že tato daň je v Česku dlouhodobě nízká. Například ve Spojených státech amerických se platí daň ve výši 1 % z hodnoty nemovitosti a více. To už je poměrně výrazné zdanění majetku, kdy už si ale také rozmyslíte, zda si další nemovitost kupovat. Musíte s ní mít jasný záměr, jinak to nedává příliš smysl.

Objevují se názory, aby se výrazně zvýšila daň i v Česku, a to právě v tomto duchu. Odvíjela by se od hodnoty nemovitosti a premisy, že když už někdo určitý dům nebo byt má, tak by za něj měl být schopen odvést také náležitý poplatek státu. Majetkové daně jsou totiž v Česku velmi nízké, což vede k tomu, že nůžky mezi bohatými a chudými se dále rozevírají.

Čtěte také: Stát chce pro Čechy vylepšit nájmy. Majitelé nemovitostí se ale bouří, jde to proti nim

Dle investičního bankéře Ondřeje Jonáše tu rozhodně prostor pro zvýšení je. On sám by se dokonce nebránil tomu, kdyby daň z nemovitých věcí stoupla na deseti až dvacetinásobek současného stavu. To zřejmě bude ještě nějakou dobu neprůchozí, ale ve svém plánování byste se rozhodně měli připravit na změny.

Foto: Shutterstock

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Bob
1 měsíc před

Trestat lidi za to,že se starají.

Renata
1 měsíc před

Naprosto nenažraná a zlodejská vláda. Na nemovitost nám nepřispěla. Jen vše komplikuje a ztěžuje. A teď je jí málo co dostává a chce víc? Takže co myslíte Zvýšená daň se rozpočítá a zvednou se nájmy.. A nebo půjdeme do Airbnb. Tam se vydělá víc. A co takhle nám zaplatit ušlý zisk za 40 let nezákonného užívání našich nemovitostí plus úrok?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x