Pátek, 9 června
Shadow

Prezident Zeman vyznamenal tři sportovce, jednoho in memoriam

Pondělí 28.10.2019 se neslo v duchu oslav 101. výročí od založení Československa. V tento den se tradičně rozdávali vyznamenání z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana. Mezi oceněnými nechyběli ani sportovci, konkrétně Jaromír Jágr, Libor Podmol a Eliška Junková, která jako jediná z této trojice už není mezi živými.

Jágr se dočkal již podruhé, pro ostatní to byla premiéra

Jaromír Jágr byl poprvé oceněn prezidentem Klausem v roce 2010. Tehdy obdržel Medaili Za Zásluhy II. stupně. Letos si olympijský medailista z Nagana a rekordman NHL ještě o stupínek polepšil, když od Miloše Zemana přijal Medaili Za Zásluhy I. stupně.

To pro freestylového motokrosaře Libora Podmola byla návštěva Vladislavského sálu naprostou premiérou. Dvojnásobný vítěz olympiády extrémních sportů a Mistr světa z roku 2010 na rozdíl od mnoha svých předchůdců vůbec neváhal nad tím, jestli vyznamenání přijmout či nikoli.

Eliška Junková se vyznamenání nedožila

In memoriam se Miloš Zeman rozhodl uctít také přínos Elišky Junkové, která svého času platila za nejrychlejší ženu planety. Tohoto titulu dosáhla díky vozům Bugatti, s nimiž léta závodila a do kapsy strčila i leckteré muže. Namísto této vskutku významné ženy, na kterou historie poněkud zapomíná, přebral cenu její syn Vladimír Junek.

Zdroj: Wikipedia.org

1 Comment

  • Selecting a new vegan perfume น้ำหอม https://www.youtube.com/@ceresaperfume in the UK can be an interesting effort for us scent fans. There’s absolutely nothing like entering into your much-loved appeal store and sniffing samples splashed theoretically. However there are just numerous aromas you can smell prior to your nose „checks out“. As well as if you intend to buy online or from an honest company like Dolma– where you can’t example the fragrances– what are you to do? In this blog, we will certainly share all the suggestions you require to select a brand-new fragrance– you’ll come to be an expert before buying blind.Use Fragrance Wheel to Pick a New Perfume Perfumeries place fragrances right into categories based upon their olfactory attributes (how the scent smells). When initially considering what kind of scents are enjoyable to your nose, you’ll wish to consider what fragrance notes attract you. When searching for fragrances, the leading, center, and base notes of the fragrance will certainly always be detailed. If you have a couple of fragrances you currently love and also put on, take a look at the scent notes. Do you see a motif? These will certainly be the notes to look out for in various other brands you want to try. We’ll return to the leading, middle and base fragrance notes in a moment. However first, let’s see exactly how the notes are stood for on the scent wheel.The „Scent Wheel“ was developed by perfumery taxonomist Michael Edwards in 1992 to aid categorize scents extra quickly. The chart below will certainly aid you see the categories. Each kind of aroma or note will certainly fall under a minimum of among the categories, and this will certainly help lead you when choosing a brand-new perfume. For instance, if you enjoy perfume with white florals after that stick to the „floral“ classification. If you like abundant as well as spicy fragrances, then you’ll do well by selecting something in the „amber“ classification. As you can see from the fragrance wheel– as well as drawing from your very own experience of fragrance– scents are made up of a number of notes, which is why the subcategories are very important. You might love a floral brownish-yellow perfume with a mix of those notes however neglect the a lot more woody brownish-yellow fragrances.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *