SK Slavia Praha senzačně obhájila mistrovský titul, ačkoli během jednoho roku přišla prakticky o celou původní sestavu. Každé prázdné místo však dokázala efektivně vyplnit a protože její soupeři žádnou výraznou změnu prakticky nezaznamenali, zaslouží si za svou práci neskonalý obdiv. Stejně tak se musíme poklonit i obchodní stránce věci, jelikož díky prodeji několika hráčů Sešívaní hodně zbohatli. Pojďme si ty nejpovedenější přestupy rozebrat jeden po druhém.
5. místo – Simon Deli
Osmadvacetiletý africký stoper Simon Deli patří k základním stavebním kamenům belgických Brugg, s nimiž letos ovládl domácí nejvyšší soutěž a okusil také prestižní Ligu mistrů. Ještě před rokem však brázdil české fotbalové stadiony, klub SK Slavia Praha navíc stále považuje za druhý domov. Není se ostatně čemu divit. Pod křídly Jaroslava Tvrdíka měl rodák z Pobřeží Slonoviny naprosto ideální podmínky, dostatek herní praxe jej v kombinaci s kvalitními výkony dokonce katapultoval do reprezentace. Dojemné loučení částečně zpříjemnila částka 65 milionů korun, jíž úřadující mistr Fortuna ligy utržil.
4.místo – Jaromír Zmrhal
Slavia před rokem vypustila z hnízda dlouholetou oporu záložních řad Jaromíra Zmrhala, který si přestup podle mnoha odborníků vzhledem ke své zarputilosti a pracovitosti ve prospěch týmu opravdu zasloužil. Odchovanec žateckého Slavoje zamířil do Itálie, kde za 96,5 milionů korun posílil Brescii Calcio. Tam se sešel například s krajanem Alešem Matějů či slavným Mariem Balotellim, jenže jejich společné snažení bohužel nepřineslo úspěch. Klub po celou sezónu tahal za kratší konec a tři kola před koncem už nemá žádnou naději na záchranu. Otázkou zůstává, jestli šestadvacetiletý Zmrhal najde motivaci pokračovat o třídu níž.
3. místo – Michael Ngadeu
Jeho jméno fanoušci Slavie před rokem vynášeli do nebes a přitom doufali, že během letní přestávky navzdory zajímavým nabídkám ze zahraničí neodejde. Kamerunský obránce Michael Ngadeu si ale přestup do belgického Gentu nakonec prosadil, navíc tak učinil poněkud kontroverzně a bez předběžné dohody s vedením Pražanů. Jaroslav Tvrdík to svému někdejšímu koni dodnes nemůže zapomenout, ačkoli za něj inkasoval 115 milionů korun. Devětadvacetiletý fotbalista si z toho nemusí dělat těžkou hlavu, protože v Jupiter League se uvedl na výbornou a dokonce se spekuluje o jeho dalším stěhování “za lepším”.
2. místo – Alex Král
SK Slavia Praha pořádně vydělala také odchodem kučeravého záložníka Alexe Krále, který na sebe díky povedenému půlročnímu angažmá v barvách úřadujícího českého mistra a také skvělým výkonům na reprezentačním poli upoutal pozornost zahraniční gigantů. Nyní dvaadvacetiletý šikula se v září dohodl na angažmá s ruským Spartakem Moskva, odkud na druhou stranu putovalo ohromných 310 milionů korun. Tehdy šlo o druhou nejvyšší částku v ligové historii, Sešívaní však s konečným pořadím před pár dny znovu výrazně zamíchali.
1. místo – Tomáš Souček
Titul nejdražšího českého fotbalisty ještě donedávna patřil nynějšímu sportovnímu řediteli Sparty Tomáši Rosickému, jehož Borussia Dortmund pořídila za 504 milionů korun. Historii ovšem změnil pětadvacetiletý záložník Tomáš Souček, který díky svému obrovskému talentu změnil hostování v anglickém klubu West Ham United FC na definitivní přestup. Slavia získá rekordních 540 milionů korun a dost možná nejde o poslední peníze, které do Prahy putují. Odchovance havlíčkobrodské fotbalové školy totiž sledují neslavnější celky Premier League, takže další přesun v dohledné době není vyloučen.