25/04/2024

By Екатерина Лаут - https://www.soccer.ru/galery/1065078/photo/743624, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71820173 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Zbrojovka Brno uhrála druhé místo Fortuna národní ligy, díky čemuž se oficiálně vrací mezi tuzemskou elitu. K senzačnímu postupu přispělo několik zkušených fotbalistů.
Ondřej Vaněk
By Екатерина Лаут – soccer.ru, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

FC Zbrojovka Brno to opravdu dokázala. Jelikož udržela postupovou příčku Fortuna národní ligy, po dvou letech se oficiálně vrací mezi tuzemskou fotbalovou elitu. Nemusela kvůli tomu dokonce ani absolvovat baráž, která byla vinou koronavirového zdržení zrušena a nejvyšší soutěž u nás se dočasně rozšířila na osmnáct účastníků. Těžko hledat jednoho konkrétního člověka, který se pod senzačním úspěchem podepsal. Dovolíme si ovšem zmínit několik zkušených borců, jejichž přítomnost měla nezanedbatelný vliv. Určitě ta jména neuslyšíte poprvé.

Pavel Eismann

Na postu levého obránce brněnské Zbrojovky po dobu dvou let naskakoval Pavel Eismann, který dokonce vyfasoval kapitánskou pásku. Pětatřicetiletý odchovanec Chrudimi si prakticky okamžitě získal fanoušky na svou stranu, protože na hřišti oplýval přirozeným respektem, rychlostí a také famózními technickými dovednostmi. Hlavně jeho zásluhou se klub vrací mezi českou fotbalovou smetánku. U opětovné premiéry však někdejší hráč Liberce, Příbrami, Slovácka, Karviné či polského Nowy Sącz bohužel nebude. Rozhodl se totiž odejít do hráčského důchodu. Kouči Miloslavu Machálkovi bude proklatě chybět.

Pavel Dreksa

U defenzivní linie ještě na malý moment zůstaneme. V průběhu zimní přestávky se k brněnské skvadře připojil stoper Pavel Dreksa, který poslední roky kopal za Karvinou. Ještě předtím však okusil Sigmu Olomouc, Baník Ostrava či ázerbajdžánský klub Neftçi Bakı PFK. Třicetiletý odchovanec prostějovské fotbalové školy se v novém prostředí velmi rychle aklimatizoval a protože odehrál všechny jarní zápasy druhé nejvyšší soutěže, výrazně přispěl k stříbrnému umístění Zbrojovky a následnému postupu o třídu výš.

Peter Štepanovský

Fotbalové Brno hodně sází na vysloužilé opory prvoligové Karviné. Kromě Pavla Dreksy a Pavla Eismanna totiž v roce 2018 přivedlo také záložníka Petera Štepanovského. Někdejší hráč Slovanu Bratislava, Senici, Spartaku Trnava a rovněž dvojnásobný mistr slovenské nejvyšší soutěže se pod letošním postupem podepsal celkem čtyřmi přesnými zásahy a zásadním počtem odehraných minut. Hodně prostoru by měl pravděpodobně dostávat i v sezóně příští.

Ondřej Vaněk

Třicetiletého Ondřeje Vaňka jsme si jako klubového odchovance Zbrojovky Brno nechali na samotný závěr. Šikovný záložník se kdysi řadil k tuzemské špičce. Pravidelně nastupoval v základní sestavě plzeňské Viktorie, které skvělými přispěl ke dvěma mistrovským titulům. Cestičku si vydláždil taktéž do tuzemského národního týmu. Jeho další fotbalové kroky však ovlivnila drogová kauza, kvůli níž dokonce stanul před soudem. Přestože se nakonec vyhnul trestu, západočeskou kabinu možná i kvůli pošramocené pověsti opustil. Následná anabáze v ruské Ufě sice neskončila úplným propadákem, nicméně žádná velká sláva to také nebyla. Od září začal hrát za mateřský klub, kterému zpátky do první ligy pomohl čtyřmi brankami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *