16/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zhruba před půl rokem byl horkým kandidátem na odstřel a sám údajně prosil o možnost odchodu. Florin Nita ale nakonec vytrval, čehož zpětně určitě nelituje. Sparta jej znovu postavila mezi tři tyče.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zhruba před půl rokem byl horkým kandidátem na odstřel a osobně prý vedení klubu AC Sparta Praha prosil o možnost předčasného ukončení spolupráce. Není se ostatně čemu divit, hlavní město České republiky mu tehdy neposkytovalo příliš pozitivní vyhlídky do budoucnosti. Brankoviště letenského mužstva pravidelně opanoval Milan Heča, už tak dosti nabitou soupisku navíc koncem jara doplnila mladá posila ze sousedního Slovenska. Rumunský strážce svatyně Florin Nita však navzdory pochopitelné skepsi vytrval a nyní zaslouženě sklízí sladké plody své tvrdé práce. Opětovně pronikl do základní sestavy, poslední tři zápasy okořenil perfektními zákroky a zejména proti francouzskému Lille se opravdu vyznamenal.

Lille se neohroženě dralo za vítězstvím, naděje Sparťanů držel skvělý brankář

Minimální bodové rozdíly mezi jednotlivými účastníky smrtonosné skupiny H a reálná šance postoupit do jarní fáze Evropské ligy. Těmito skutečnostmi se těsně před branami venkovního utkání proti francouzskému Lille OSC oháněla pražská Sparta. I přes naprostou logickou potřebu uhrát body se však ofenzivní iniciativy od samého počátku chopili domácí fotbalisté. Přílišná pasivita letenského mužstva mohla zrodit brzkou katastrofu, včasné obranné zákroky ale naštěstí zaznamenali Ondřej Čelůstka a Ladislav Krejčí mladší. Mimo nepřesnou ránu Davida Pavelky se Sparťané dostávali k zakončení jen velice sporadicky, hodně práce měl naopak Florin Nita.

Rumunský fotbalový brankář během prvního poločasu předvedl dva naprosto neskutečné zákroky, jimiž naděje svého týmu udržel při životě. Jelikož tlak domácích nepolevil ani po změně stran, musel zkušený strážce svatyně ze svého magického kufříku vytáhnout další tři vynikající momenty. Nejprve zlikvidoval individuální “nájezd” Jonathana Davida, stejného střelce v bezprostřední blízkosti vychytal znovu a aby toho nebylo málo, střílený centr z kopačky Xeka vytěsnil netypicky hlavou.

Střeleckou zoufalost Lille umocnila skutečnost, že se letenský soupeř navzdory oslabení (v 64. byl po druhé žluté kartě vyloučen Ondřej Čelůstka) dostal do vedení. Povedenou hlavičkou po Plavšićově ideálním centru zavěsil Ladislav Krejčí mladší. Jak ale vinou chybějícího hráče docházely síly, stupňoval se souběžně také tlak francouzského mužstva. Proti hlavičce Xeky si Florin Nita ještě dokázal poradit, následně už ale bohužel kapituloval. Deset minut před koncem základní hrací doby padla vyrovnávací branka, o chvíli později byl dokonán obrat. Přestože se v nastavení do míče opřel Srdjan Plavšić, jehož dalekonosná rána po odrazu od břevna skončila za brankovou čarou, skóre se vinou Nitova útočného faulu nakonec neměnilo.

Útočný faul budiž jedinou kaňkou na Nitově perfektním výkonu

Florin Nita se během minulého ročníku nedobrovolně stěhoval z brankoviště Sparty, kde jej nahradil devětadvacetiletý Milan Heča. Ačkoli důvěra hlavního kouče přežila i zkrácenou přípravu, podzimní zápasy odchovanec Uherského Hradiště trestuhodně nezvládal. Nejistými výkony proti sobě poštval drtivou většinu skalních fanoušků, kteří požadovali změnu. Té se jim skutečně dostalo, mezi tři tyče se vrátil slavnostně vrátil kdysi zatracovaný Rumun. Třiatřicetiletý rodák z Bukurešti se další šance zhostil na výbornou a dokázal, že do základní sestavy jednoznačně patří. Zpětně tedy nejspíš nelituje, že během letního přestupového období odhodil chmury a neodešel pryč, tak jak původně plánoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *