13/04/2024

"File:Michal Sadílek, U21 CZE-GRE 2019-10-10 (2).jpg" by Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Zlí jazykové krátce přes startem hlavní fáze Evropské ligy tvrdili, že FC Slovan Liberec nemá ani teoretickou šanci uspět. Severočeši ale dvakrát pokořili belgický Gent, který záhy vyhodil trenéra.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Zlí jazykové se optimistickým fanouškům bezprostředně přes oficiálních startem hlavní fáze Evropské ligy pokoušeli namluvit, že FC Slovan Liberec nemá proti zahraniční konkurenci ani teoretickou šanci uspět. Zřejmě není nutné dlouze rozebírat, že dnes už si za tehdejšími silnými výroky určitě nestojí. Severočeši hned v úvodním utkání senzačně pokořili belgický Gent a své schopnosti potvrdili tím, že stejného soupeře navzdory všudypřítomné skepsi přehráli i napodruhé. Postupové naděje sice definitivně zmařil výsledek dalšího skupinového klání, svěřenci Pavla Hoftycha nicméně jednoznačně prokázali, že pohárovou jízdu absolvovali právem. Tradičního účastníka belgické nejvyšší soutěže, která ve srovnání s tou naší dosahuje o něco vyšších kvalit, navíc dohnali k výměně hlavního trenéra.

Liberec prokázal obrovskou vnitřní sílu, vyhrát mohl rozdílem třídy

Podzimní fáze Evropské ligy míří k velkému finále a byť se ještě napjatě čeká na výsledky posledního kola, minimálně z českého pohledu už je nyní fakticky rozhodnuto. Zatímco SK Slavia Praha suverénně kráčí dál, oba její krajánci bohužel zůstávají bezprostředně před postupovými branami. Smutek v táborech poražených ale rozhodně nepanuje. Vždyť AC Sparta Praha dokázala dvakrát pokořit skotský Celtic Glasgow a navíc si přitom pořádně zastřílela. FC Slovan Liberec zase překvapivě vymetl s belgickým klubem KAA Gent, který díky nynějšímu venkovnímu vítězství 2:1 obral o šest důležitých bodů.

Čtvrteční vystoupení severočeského mužstva mělo snad všechny parametry kvalitního fotbalu. Skvělý výkon podal brankář Filip Nguyen, který zlikvidoval minimálně dvě jasné gólové příležitosti domácích. Sympatickým herním projevem se již tradičně prezentoval sedmadvacetiletý záložník Jakub Pešek, jehož kreativní způsob rozdávání balónů zařídil oba liberecké góly. Hostující útočník Abdalláh Júsuf Hilál zase pravidelně ohrožoval soupeřovu svatyni a přestože několikrát selhal, pod rozhodujícím gólem se nakonec výrazně podepsal. Střelecky? Kdo ví, situace byla velmi nepřehledná a jistí si očividně nejsou ani potenciální kandidáti.

Přestože vítězství na horké belgické půdě vůbec nic nezměnilo a postup libereckým fotbalistům navzdory úpornému snažení protekl mezi prsty, v paměti všech členů úspěšného kádru zůstane přinejmenším krásná vzpomínka. Vystihující vyjádření během pozápasového rozhovoru pro klubový web poskytl výše zmíněný Jakub Pešek. „Bohužel, šli jsme do zápasu s tím, že uděláme maximum. I teď doma se budeme chtít rozloučit s Evropou výhrou. Byla to krásná jízda, prošli jsme přes všechny soupeře v předkole. Máme na co vzpomínat, v dobrém. Ale ještě není konec, budeme se chtít rozloučit vítězstvím,“ pronesl odhodlaně strůjce obou branek Slovanu.

Vedení belgického klubu neuneslo další zmar, vypakoval trenéra

Tradiční účastník belgické nejvyšší soutěže sice jednoznačně dominoval z hlediska držení míče, směrem dopředu ale rozhodně nepředvedl žádnou ofenzivní hitparádu. Za celé utkání si vypracoval pouze tři vyložené šance, dvě navíc trestuhodně promrhal. Smutné statistiky budiž jasným dokladem krize, v níž se jedenáctý celek Jupiler Pro League aktuálně nachází. Smyčka kolem krku hlavního kouče se postupně utahovala a právě nepovedené domácí vystoupení proti Liberci bylo tou poslední kapkou, díky níž se vedení klubu rozhoupalo k radikálnímu řešení. Osmatřicetiletý lodivod Wim De Decker ještě téhož dne oficiálně skončil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *