26/02/2024

V dnešní době se setkáváme s různými druhy podvodů, které nás mohou ohrozit. Jedním z nejnovějších a nebezpečných způsobů, jak podvodníci okrádají lidi, je upravení bankomatů. V tomto článku se dozvíte, jak tito podvodníci pracují a jak se před nimi můžete chránit.

Skimming: Metoda, jak získávají informace

Podvodníci se snaží získat přístup k vašim bankovním údajům pomocí metody zvané “skimming”. Tato technika spočívá v tom, že odstraní víko bankomatu a nahradí ho podobným, které má nainstalované záznamové kamery a karty pro ukládání dat. Tato zařízení pak kradou informace o zákaznících, jako jsou údaje o kartě a její pin kód.

Případová studie: Jak se podvodníci dostali k údajům zákazníků

Pachatelé bulharského původu použili metodu skimmingu k úspěšnému získání bankovních údajů a kódů karet nic netušících zákazníků. Díky získaným informacím pak začali vytvářet kopie karet a provádět výběry, online nákupy a převody částek na jiné účty.

Policie na stopě: Odhalení a zadržení pachatelů

Díky bdělosti zaměstnanců obchodu, kteří prováděli každodenní kontroly bankomatu, byly na vnější straně bankomatu objeveny stopy po zásahu. Podezřelá aktivita byla nahlášena policii, která zatkla pachatele při činu a zabránila dalším ztrátám.

Foto: Shutterstock

Prevence: Jak se chránit před podobnými útoky

Zkontrolujte své okolí

Když používáte bankomat, dávejte pozor na své okolí. Ujistěte se, že v oblasti, kde se nachází bankomat, neexistuje žádná podezřelá aktivita nebo předměty.

Prověřte bankomat před použitím

Před vložením karty do bankomatu zkontrolujte slot pro kartu a bankomat samotný, zda na něm nejsou známky poškození nebo podezřelé předměty

Informujte se o nejnovějších bezpečnostních opatřeních

Sledujte zprávy a informace od své banky, ohledně nejnovějších bezpečnostních hrozeb a opatření. Tímto způsobem se budete cítit více v bezpečí a budete připraveni na případné útoky.

Věřte pouze kompetentním osobám

Pokud máte problém s bankomatem nebo svou kartou, kontaktujte pouze banku, která kartu vydala. Nepřijímejte pomoc od neznámých osob, které by mohly být podvodníci.

Sledujte své transakce a zůstatek

Pravidelně kontrolujte své transakce a zůstatek na účtu, abyste včas zjistil případné neoprávněné činnosti nebo transakce.

Společně můžeme bojovat proti podvodníkům

Jak vidíte, ochrana proti podvodům s bankomaty vyžaduje pozornost a opatrnost. Vědomí si rizik a dodržování uvedených tipů vám pomůže udržet své peníze v bezpečí. Sdílejte tyto informace se svými přáteli a rodinou, aby i oni byli v bezpečí. Společně můžeme těmto zlodějům ztížit život a udržet naše peníze v bezpečí.

Foto: Shutterstock, zdroj: AthensMagazine, malwarebytes