Neděle, 4 června
Shadow

Patová situace. Fotbalisté Barcelony odmítají slevit ze svých finančních nároků

Ilustrační foto: Pixabay.com

Snaha o snížení pravidelných měsíčních nákladů bohužel selhala. Fotbalová Barcelona jednala o dočasné redukci extrémně zatěžujících hráčských mezd, která by přispěla k finanční stabilizaci tradičního klubu. Drtivá většina hvězdných sportovců nicméně vystoupila do opozice, jelikož zhruba třicetiprocentní pokles příjmů nepovažuje za spravedlivý. Dobrovolně se peněz ve prospěch zoufalého zaměstnavatele vzdala jen hrstka „vyvolených“, což sice částečně zahřeje na duši, ale bohužel nepřináší komplexní řešení tíživé situace.

Barcelona zažívá historickou zkoušku vlastní houževnatosti

Sledování zápasů katalánské Barcelony dlouhá léta poskytovalo především nevšední divácký zážitek. Veleúspěšná skvadra kolem Messiho, Xaviho, Puyola či Iniesty dobývala jeden stadion za druhým, závratnou rychlostí se v historických memoárech množily také prestižní trofeje. Neuvěřitelně plodné období už ale stejně jako vřelé vztahy uvnitř klubu bohužel podlehlo zubu času. Klapka, střih a pohled do přítomnosti zabolí nejednoho skalního příznivce kdysi neporazitelného mančaftu. Uvadající hegemon nezvládl střet s realitou, dojel na konečnou stanici a pokud chtěl postavit koleje pro budoucí cestu, musel podstoupit radikální řez napříč všemi vagóny.

Neuspokojivé finále minulé sezóny v kombinaci s absencí jakékoli cenné trofeje zapříčinilo, že španělský stratég Quique Setién dotrénoval. Společně s ním zmizel sportovní ředitel a kdysi úspěšný fotbalista Éric Abidal. Jednosměrnou letenku posléze obdrželo několik stárnoucích hráčů, jejichž přítomnost se již zdála jako nadbytečná. Stěhování málem potkalo i fenomenálního Lionela Messiho, neochota absolvovat soudní válčení proti milovanému klubu ale nakonec převážila. Poslední říjnové dny pak přinesly zásadní změny ve vedení, prezident Josep Maria Bartomeu a jeho kolegové rezignovali na své funkce. Učinili tak z čistě preventivních důvodů, jelikož případné hlasování o nedůvěře podle všeho neměli šanci vyhrát.

Rozsáhlá personální čistka sice mnohé potěšila, logicky ovšem nedokázala vyřešit veškeré problémy, které klub aktuálně tíží. Další obrovskou nepříjemností budiž koronavirové pandemie a s ní spojená bezpečnostní opatření. Ta bohužel zapříčinila, že profesionální sport každým dnem přichází o neskutečné peníze a Barcelona vzhledem ke svým astronomickým výdajům pochopitelně není výjimkou. Katalánský gigant hledá způsob, jak alespoň částečně pokrýt nemalé ztráty. V úvahu připadalo dočasné snížení hráčských odměn zhruba o třetinu, nápad se však neshledal s pochopením.

Čtveřice hráčů se dobrovolně vzdala peněz, ostatní zatím vyčkávají

Intenzivní vyjednání mezi Barcelonou a jejími současnými fotbalisty zatím nepřineslo kýžené efekt. Přestože zkušený veterán Gerard Piqué, brankář Marc-Andre ter Stegen, obránce Clement Lenglet a talentovaný záložník Frenkie de Jong už dobrovolně přistoupili na redukci pravidelných měsíčních mezd, ostatní hráči (dokonce ani nedotknutelný Messi) se zatím k učinění zásadního vstřícného kroku příliš nemají. Tak je alespoň psáno v oficiální klubové zprávě.

„Ocitli jsme se v situaci, kdy škody způsobené koronavirovou pandemií dosahují 300 milionů eur pouze pro sezónu 2020/2021. Správní rada proto musí učinit těžké rozhodnutí, která pomohou zmírnit finanční problémy. Dne 11. listopadu došlo k setkání vedení a hráčů, pevná dohoda týkající se snížení mezd ovšem nepadla,“ uvedl katalánský gigant. Co z tohoto vyjádření plyne? Pokud fotbalisté brzy nezmění stanovisko, není jasné, jakým způsobem se Barcelona k výše zmíněné částce proškrtá.

Zdroj: Goal.com

2 Comments

 • Propírač

  Jaké pochopení? Oni fotbalisti umí taky chápat? Já myslel, že s běžným fotbalovým průměrem (cca 65 IQ) je to vyloučeno.
  Však ona je korona naučí přemejšlet, až půjde celej fotbal finančně do kopru, tak jim nezbude než prodat svoje Lamba a nesmyslně drahý bejváky a začít podnikat, nebo přestoupit do nějaký pralesní ligy, kterou korona nezdecimovala.
  Řežou si pod sebou větev, a i kdyby to byl falešnej poplach, tak je přece mnohem rozumnější obětovat část obřího příjmu, než riskovat ,,vyschnutí jeho zdroje,,.
  Oni si neuvědomují, jak moc jsou závislí na sponzorech a platících divácích na stadionech, kteří jim logicky platit nebudou, když se na stadion nesmí.
  Oni věří, že korona brzy skončí a i kdyby Barcelona byla finančně v háji, tak je koupí jiný klub s lepší finanční situací.
  Jenže nikdo neví, jak dlouho tenhle cirkus bude ještě trvat, klidně to může zredukovat celý profesionální sport na předválečnou úroveň a tyhle hvězdy budou rády, že dostanou za zápas akorát tak na Seata 1.6tdi , 3+1 na okraji Barcelony a karton levnýho šampaňskýho.
  Jejich problém, mě baví koukat i na náš vesnickej fotbal, bez Barcelony se klidně obejdu 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *