24/06/2024

Ilustrační foto: Pixabay.com

Snaha o snížení pravidelných měsíčních nákladů bohužel selhala. Fotbalová Barcelona neúspěšně jednala o dočasné redukci hráčských mezd. Dobrovolně se peněz ve prospěch klubu vzdala jen hrstka z nich.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Snaha o snížení pravidelných měsíčních nákladů bohužel selhala. Fotbalová Barcelona jednala o dočasné redukci extrémně zatěžujících hráčských mezd, která by přispěla k finanční stabilizaci tradičního klubu. Drtivá většina hvězdných sportovců nicméně vystoupila do opozice, jelikož zhruba třicetiprocentní pokles příjmů nepovažuje za spravedlivý. Dobrovolně se peněz ve prospěch zoufalého zaměstnavatele vzdala jen hrstka “vyvolených”, což sice částečně zahřeje na duši, ale bohužel nepřináší komplexní řešení tíživé situace.

Barcelona zažívá historickou zkoušku vlastní houževnatosti

Sledování zápasů katalánské Barcelony dlouhá léta poskytovalo především nevšední divácký zážitek. Veleúspěšná skvadra kolem Messiho, Xaviho, Puyola či Iniesty dobývala jeden stadion za druhým, závratnou rychlostí se v historických memoárech množily také prestižní trofeje. Neuvěřitelně plodné období už ale stejně jako vřelé vztahy uvnitř klubu bohužel podlehlo zubu času. Klapka, střih a pohled do přítomnosti zabolí nejednoho skalního příznivce kdysi neporazitelného mančaftu. Uvadající hegemon nezvládl střet s realitou, dojel na konečnou stanici a pokud chtěl postavit koleje pro budoucí cestu, musel podstoupit radikální řez napříč všemi vagóny.

Neuspokojivé finále minulé sezóny v kombinaci s absencí jakékoli cenné trofeje zapříčinilo, že španělský stratég Quique Setién dotrénoval. Společně s ním zmizel sportovní ředitel a kdysi úspěšný fotbalista Éric Abidal. Jednosměrnou letenku posléze obdrželo několik stárnoucích hráčů, jejichž přítomnost se již zdála jako nadbytečná. Stěhování málem potkalo i fenomenálního Lionela Messiho, neochota absolvovat soudní válčení proti milovanému klubu ale nakonec převážila. Poslední říjnové dny pak přinesly zásadní změny ve vedení, prezident Josep Maria Bartomeu a jeho kolegové rezignovali na své funkce. Učinili tak z čistě preventivních důvodů, jelikož případné hlasování o nedůvěře podle všeho neměli šanci vyhrát.

Rozsáhlá personální čistka sice mnohé potěšila, logicky ovšem nedokázala vyřešit veškeré problémy, které klub aktuálně tíží. Další obrovskou nepříjemností budiž koronavirové pandemie a s ní spojená bezpečnostní opatření. Ta bohužel zapříčinila, že profesionální sport každým dnem přichází o neskutečné peníze a Barcelona vzhledem ke svým astronomickým výdajům pochopitelně není výjimkou. Katalánský gigant hledá způsob, jak alespoň částečně pokrýt nemalé ztráty. V úvahu připadalo dočasné snížení hráčských odměn zhruba o třetinu, nápad se však neshledal s pochopením.

Čtveřice hráčů se dobrovolně vzdala peněz, ostatní zatím vyčkávají

Intenzivní vyjednání mezi Barcelonou a jejími současnými fotbalisty zatím nepřineslo kýžené efekt. Přestože zkušený veterán Gerard Piqué, brankář Marc-Andre ter Stegen, obránce Clement Lenglet a talentovaný záložník Frenkie de Jong už dobrovolně přistoupili na redukci pravidelných měsíčních mezd, ostatní hráči (dokonce ani nedotknutelný Messi) se zatím k učinění zásadního vstřícného kroku příliš nemají. Tak je alespoň psáno v oficiální klubové zprávě.

„Ocitli jsme se v situaci, kdy škody způsobené koronavirovou pandemií dosahují 300 milionů eur pouze pro sezónu 2020/2021. Správní rada proto musí učinit těžké rozhodnutí, která pomohou zmírnit finanční problémy. Dne 11. listopadu došlo k setkání vedení a hráčů, pevná dohoda týkající se snížení mezd ovšem nepadla,“ uvedl katalánský gigant. Co z tohoto vyjádření plyne? Pokud fotbalisté brzy nezmění stanovisko, není jasné, jakým způsobem se Barcelona k výše zmíněné částce proškrtá.

Zdroj: Goal.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *