23/04/2024

Stejně jako se regulují například způsoby vytápění a postupně se zakazuje jeden kotel za druhým, zaměří se nyní regulátoři směrem na potraviny. To je přitom věc, kterou pocítí skutečně úplně každý, jelikož si v brzké době určité dobroty, na které byl zvyklý, jednoduše nekoupí.

Potraviny budou mizet

Nelze to však vnímat kdovíjak negativně, jelikož se na pulty obchodů v posledních letech dostaly potraviny, které by tam skutečně neměly co dělat. Neustále přibývá takzvaných ultra zpracovaných potravin, jež pro člověka skutečně nejsou vůbec dobré. Ukazuje se naopak, že mohou být vysoce škodlivé. Lidé je přitom kupují stále více. V zemích, jako je Česká republika, už podíl těchto zpracovaných potravin tvoří přibližně polovinu veškerých nákupů.

Pochopitelně platí, že některé škodí více než jiné, a bude se postupovat tedy od těch nejhorších. Aktuálně to mají hodně nahnuté potraviny, které mají příchuť kouře nebo uzeniny. Jak jistě i ze svých nákupů víte, toto aroma je velmi oblíbené a objevuje se v různých instantních polévkách, brambůrkách, křupkách, sýrech, ale i připravených hotových jídlech.

Jde o přísadu, která vzniká použitím zkapalněného dřevěného kouře. Je jistě příjemné, když mají různé potraviny chutné aroma, ale kromě toho, že vás nutí toho sníst více a ideálně to potom zapít nějakým tím slazeným nápojem, což je kapitola sama pro sebe, ukázaly různé rozbory, že tyto látky jsou genotoxické. Evropská agentura pro bezpečnost potravin před nimi tedy hlasitě varuje.

Kdy zmizí definitivně?

Postupně sice docházelo ke zpřísňování podmínek, které tyto potraviny musí splňovat, ovšem situace se nijak dramaticky nezměnila. Proto je teď na spadnutí úplný zákaz kouřových příchutí. Mělo by se tak stát v horizontu několika měsíců.

Čtěte také: Do Česka se dostalo úplně prolezlé ovoce. Prodává ho velký obchodní řetězec. Nesmíte ho ale sníst, jinak bude zle

Potom bude ještě nějakou dobu trvat, než se vše uvede do praxe. Výrobci totiž musí změnit receptury mnoha svých produktů a také doprodat zásoby. Je přitom možné, že si řadu takových potravin vyrobí dopředu na sklad, takže není vyloučeno, že se budou prodávat ještě v příštím roce. Jednoho dne ovšem zmizí.

Foto: Shutterstock, zdroje: EFSA, dTest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *