19/07/2024

By Russian Presidential Press and Information Office - http://en.kremlin.ru/catalog/keywords/52/events/58772, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75085156 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Hvězdný MMA zápasník Chabib Nurmagomedov prostřednictvím sociálních sítí otevřeně kritizuje francouzského prezidenta. Fotografii Emmanuela Macrona s obtisknutou podrážkou okořenil drsným vzkazem.
By Russian Presidential Press and Information Office, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Chabib Nurmagomedov ukořistil titul světového šampiona v lehké váze a zároveň ukončil kariéru profesionálního MMA zápasníka. Mimo záři reflektorů nicméně nezůstal příliš dlouho. Zatímco před týdnem na sebe upozornil srdceryvným proslovem, tentokrát se veřejně projevil v tom horším světě. Co konkrétně provedl? Prostřednictvím sociálních sítí otevřeně kritizoval postoje francouzského prezidenta, který vinou událostí posledních dní “vyhlásil válku” radikálnímu islamismu. Dehonestující fotografii Emmanuela Macrona s podrážkou obtisknutou na tváři okořenil ruský sportovec drsným vzkazem.

Francie si znepřátelila muslimské země i některé praktikující sportovce

Francouzská snaha o společenskou rozmanitost doznala jistých trhlin. Rozsáhlou krizi rozpoutala odporná vražda Samuela Patyho, tedy středoškolského učitele, který během přednášky o svobodě slova operoval s karikaturou proroka Mohameda a vzápětí se právě kvůli tomu stal obětí silně věřícího čečenského mladíka. Protože se nejedná o první nábožensky motivovaný incident a atmosféra v zemi pomalu houstne, prezident Emmanuel Macron jednoduše musel reagovat.

Státník veřejně prohlásil, že Francie se svých karikatur nevzdá a proti radikálnímu islamismu bude bojovat. Tím však pobouřil některé muslimské země, které taková prohlášení považují za rouhání. S kritikou se vytasili například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či pákistánský premiér Imram Chán. Někdejší malajsijský premiér Mahathir Mohamad dokonce pronesl, že muslimové mají právo naštvat se a zabíjet miliony Francouzů v odplatě za jejich chování z minulosti. Další teror na sebe bohužel nenechal dlouho čekat, masakr v Nice si vyžádal životy tří nevinných obětí.

Muslimští sportovci z odlišných konců názorového spektra

Bující spory mezi dvěma světy pochopitelně neunikly ani slavným sportovcům. Francouzský fotbalový záložník Paul Pogba, který se k islámu otevřeně hlásí, kategoricky odsoudil jakékoli projevy násilí a tudíž i teroristické útoky posledních dní. Zároveň dementoval poplašné zprávy o osobní nevraživosti vůči prezidentu Macronovi a s tím spojeným koncem v reprezentačním týmu. Ruský MMA zápasník Chabib Nurmagomedov, jenž teprve před týdnem ukořistil titul světové šampiona v lehké váze a záhy ukončil kariéru, zareagoval dosti kontroverzně.

Dagestánský Orel sdílel prostřednictvím Instagramu fotografii Emmanuela Macrona s přešlápnutou hlavou, čímž logicky nemyslel nic dobrého. Svým pětadvaceti milionům fanoušků pod příspěvkem sdělil, co si o francouzském státníkovi myslí. „Kéž všemohoucí znetvoří tvář této zrůdy a všech jeho následovníků, kteří pod pláštíkem svobody slova urážejí pocity půldruhé miliardy muslimů,“ nešetřil Nurmagomedov kritikou. „Kéž je všemohoucí v tomto i v příštím životě poníží. Alláh je ve svém zúčtování rychlý a vy toho budete svědky. Jsme muslimové, milujeme svého proroka Mohameda více než naše matky, otce, děti, manželky a všechny ostatní lidi blízké našim srdcím. Věřte mi, tyto provokace se jim vrátí, konec je vždy pro bohabojné.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *