04/12/2023

By Russian Presidential Press and Information Office - http://en.kremlin.ru/catalog/keywords/52/events/58772, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75085156 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Hvězdný MMA zápasník Chabib Nurmagomedov prostřednictvím sociálních sítí otevřeně kritizuje francouzského prezidenta. Fotografii Emmanuela Macrona s obtisknutou podrážkou okořenil drsným vzkazem.
By Russian Presidential Press and Information Office, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Chabib Nurmagomedov ukořistil titul světového šampiona v lehké váze a zároveň ukončil kariéru profesionálního MMA zápasníka. Mimo záři reflektorů nicméně nezůstal příliš dlouho. Zatímco před týdnem na sebe upozornil srdceryvným proslovem, tentokrát se veřejně projevil v tom horším světě. Co konkrétně provedl? Prostřednictvím sociálních sítí otevřeně kritizoval postoje francouzského prezidenta, který vinou událostí posledních dní “vyhlásil válku” radikálnímu islamismu. Dehonestující fotografii Emmanuela Macrona s podrážkou obtisknutou na tváři okořenil ruský sportovec drsným vzkazem.

Francie si znepřátelila muslimské země i některé praktikující sportovce

Francouzská snaha o společenskou rozmanitost doznala jistých trhlin. Rozsáhlou krizi rozpoutala odporná vražda Samuela Patyho, tedy středoškolského učitele, který během přednášky o svobodě slova operoval s karikaturou proroka Mohameda a vzápětí se právě kvůli tomu stal obětí silně věřícího čečenského mladíka. Protože se nejedná o první nábožensky motivovaný incident a atmosféra v zemi pomalu houstne, prezident Emmanuel Macron jednoduše musel reagovat.

Státník veřejně prohlásil, že Francie se svých karikatur nevzdá a proti radikálnímu islamismu bude bojovat. Tím však pobouřil některé muslimské země, které taková prohlášení považují za rouhání. S kritikou se vytasili například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či pákistánský premiér Imram Chán. Někdejší malajsijský premiér Mahathir Mohamad dokonce pronesl, že muslimové mají právo naštvat se a zabíjet miliony Francouzů v odplatě za jejich chování z minulosti. Další teror na sebe bohužel nenechal dlouho čekat, masakr v Nice si vyžádal životy tří nevinných obětí.

Muslimští sportovci z odlišných konců názorového spektra

Bující spory mezi dvěma světy pochopitelně neunikly ani slavným sportovcům. Francouzský fotbalový záložník Paul Pogba, který se k islámu otevřeně hlásí, kategoricky odsoudil jakékoli projevy násilí a tudíž i teroristické útoky posledních dní. Zároveň dementoval poplašné zprávy o osobní nevraživosti vůči prezidentu Macronovi a s tím spojeným koncem v reprezentačním týmu. Ruský MMA zápasník Chabib Nurmagomedov, jenž teprve před týdnem ukořistil titul světové šampiona v lehké váze a záhy ukončil kariéru, zareagoval dosti kontroverzně.

Dagestánský Orel sdílel prostřednictvím Instagramu fotografii Emmanuela Macrona s přešlápnutou hlavou, čímž logicky nemyslel nic dobrého. Svým pětadvaceti milionům fanoušků pod příspěvkem sdělil, co si o francouzském státníkovi myslí. „Kéž všemohoucí znetvoří tvář této zrůdy a všech jeho následovníků, kteří pod pláštíkem svobody slova urážejí pocity půldruhé miliardy muslimů,“ nešetřil Nurmagomedov kritikou. „Kéž je všemohoucí v tomto i v příštím životě poníží. Alláh je ve svém zúčtování rychlý a vy toho budete svědky. Jsme muslimové, milujeme svého proroka Mohameda více než naše matky, otce, děti, manželky a všechny ostatní lidi blízké našim srdcím. Věřte mi, tyto provokace se jim vrátí, konec je vždy pro bohabojné.“

Subscribe
Upozornit na

87 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
87
0
Would love your thoughts, please comment.x