22/05/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83160534 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ondřej Kúdela vyfasoval desetizápasový trest. Rozhodnutí disciplinární komise UEFA vzbudilo silné emoce. Zatímco britský tisk hovoří o přílišné benevolenci, české osobnosti reklamují nespravedlnost.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ostře sledovaná kauza během středečního odpoledne vstoupila do dalšího dějství. Slávistický obránce Ondřej Kúdela vyfasoval desetizápasový zákaz činnosti, což v překladu bohužel znamená, že vynechá evropský šampionát a také nadcházející pohárová utkání sešívaných. Zatímco britská sportovní média hlasitě protestují a považují rozhodnutí disciplinární komise UEFA za příliš benevolentní, mezi českými fotbalovými fanoušky převládá silná frustrace. Ostré komentáře si prostřednictvím sociálních sítí neodpustily dokonce ani slavné osobnosti včetně vrcholných politiků.

Odsouzení člověka bez důkazů a umělé vytváření rasistů

Středeční rozhodnutí disciplinární komise UEFA pořádně rozvířilo stojaté mediální vody. Slávistický obránce Ondřej Kúdela navzdory evidentnímu nedostatku důkazních materiálů a zarputilému popírání údajného rasistického výroku inkasoval velice přísný trest v podobě desetizápasového zastavení činnosti, který se vztahuje výhradně k duelům spadajícím pod patronát výše zmíněné organizace. Zatímco prokázané fyzické napadení v útrobách stadionu bylo odměněno poměrně směšnou stopkou a brutální kopanec do hlavy Ondřeje Koláře zrovna tak, čtyřiatřicetiletý odchovanec Uherského Hradiště vynechá nadcházející evropský šampionát a pohárová utkání sešívaných může sledovat maximálně skrze obrazovku.

Není žádným překvapením, že verdikt mezi tuzemskými fotbalovými příznivci vyvolal rozruch. Komentáře si prostřednictvím sociálních sítí neodpustily dokonce ani slavné osobnosti. Dvojí metr disciplinární komise kritizoval například poslanec a dlouholetý člen Pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. „Verdikty jako ten dnešní dělají z lidí rasisty. Prokopnutá lebka: 4 zápasy, napadení soupeře pěstí: 3 zápasy. Údajná rasistická nadávka: 10 zápasů. V UEFĚ by se někdo měl chytit za nos. Kvůli takovým rozhodnutím se v Evropě daří nahnědlým stranám. Ach jo,“ povzdechl si českobudějovický rodák.

Protože inkriminovanou situaci může posuzovat jenom jako televizní divák, doposud kauzu údajného rasismu nijak nekomentoval. Prolomit mlčení ho donutil až středeční verdikt Unie evropských fotbalových asociací. „Ke Slavii v Glasgow jsem se zatím nevyjadřoval. Nebyl jsem tam, viděl jsem to jen v TV. Ale dnešní verdikt UEFA nad Kudelou je šílený. Bez důkazů odsouzen. Stereotyp jako víno. Na Západě se fakt zbláznili,“ rozohnil se devětapadesátiletý europoslanec za ODS Alexandr Vondra.

Slušný člověk odsoudí násilí. Mirek Topolánek uzemnil bývalého anglického reprezentanta

Kontroverzní rozhodnutí disciplinární komise UEFA prostřednictvím sociální sítě Twitter zhodnotil i bývalý premiér Mirek Topolánek. A nezůstal jenom u toho. Čtyřiašedesátiletý politik ve výslužbě okomentoval vyjádření někdejší anglického reprezentanta Garyho Linekera, který nechápal, z jakého důvodu byl souběžně potrestán také Glen Kamara. „Slušný člověk odsoudí spíš fyzické násilí než hloupé nadávky. Slušný člověk odsoudí Roofeho kriminální zákrok a kriminální chladnokrevnou pomstu Kamary. Býval jsi skvělý hráč Gary, ale jako člověk jsi blázen,“ nebral si někdejší předseda ODS servítky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *