20/04/2024

By Fricoolinek - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48099512 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Zatímco aktivním provozováním kopané dosáhl maximálně divizní úrovně, coby trenér zaznamenal řadu úspěchů. Společně si připomeneme všechna zahraniční angažmá, která Dušan Uhrin mladší absolvoval.
By Fricoolinek – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Zatímco aktivním provozováním kopané dosáhl maximálně divizní úrovně, coby fotbalový kouč zaznamenal nemalé množství sportovních úspěchů. Přestože významnou část dosavadní trenérské kariéry strávil zejména na domácí scéně, úctyhodné množství zvučných organizací okusil také v cizině. Společně si připomeneme všechna zahraniční angažmá, která Dušan Uhrin mladší doposud absolvoval.

FC Politehnica Timișoara

FK Mladá Boleslav mezi lety 2004 až 2007 pravidelně dosahovala pozitivních výsledků. Domácí nejvyšší fotbalovou soutěž dvakrát okořenila sympatickým umístěním v popředí tabulky a zároveň byla překvapivě silným protivníkem na poli evropských pohárů. Zásluhy experti přisuzovali především hlavnímu trenérovi. Dušan Uhrin mladší si tehdy dokonale podmaňoval divácké obecenstvo a pozornost zahraničních klubů na sebe nechala dlouho čekat. Pražský rodák vyslyšel vábení rumunského Temešváru, kde nejprve strávil jedinou sezónu. Přestože mužstvo dovedl k branám kvalifikace Poháru UEFA (dnešní Evropské ligy), za nejasných okolností záhy dostal výpověď. Chuť si spravil o několik let později, kdy témuž zaměstnavateli zajistil druhé místo a navrch ještě vytouženou účast v Lize mistrů. Pohádkový příběh nicméně ztroskotal kvůli rozsáhlým dluhům, které organizaci náhle katapultovaly do druhé ligy.

CFR Kluž

Když Dušan Uhrin mladší poprvé opouštěl Temešvár, vyrazil vstříc konkurenčnímu rumunskému klubu CFR Kluž. Na lavičce tradičního účastníka tamní nejvyšší fotbalové ligy ovšem vydržel pouze krátce. Během tří měsíců (ano, déle ve funkci hlavního kouče bohužel nesetrval) si údajně znepřátelil hráče a protože mu vedení nevyslovilo dostatečně silnou podporu, koučoval zde všeho všudy šest soutěžních zápasů.

AEL Limassol

Nečekaný rozchod s výše zmíněným rumunským klubem způsobil dočasné přerušení trenérovy zahraniční pouti. Dušan Uhrin mladší krátce vypomáhal Mladé Boleslavi, odkud po dalších šesti měsících a nepříliš povedených výsledcích (v porovnání s předchozí středočeskou misí) znovu prchl do ciziny. Tentokrát se odchovanec pražského Meteoru přesunul na Kypr, kde převzal hlavní mužstvo AEL Limassol. Ostrovní zkušenosti se již tradičně vtěsnaly do jediného roku. Obsáhly jedenáct výher, čtyři remízy a pět ligových porážek, což oproti jiným trenérovým zastávkám značí vcelku pozitivní úspěšnost.

FC Dinamo Tbilisi

Bezprostředně před dalším návratem do rodné vlasti Uhrina zlákala exotická Gruzie. Tamní fotbalový klub FC Dinamo Tbilisi připravoval neobvykle dlouhou dobu (o fous překonal kritické období jednoho roku), angažmá navíc ozvláštnil dvěma významnými domácími trofejemi. Mužstvo dovedl k zaslouženému ligovému i pohárovému vítězství, což se žádnému jinému trenérovi nepodařilo přesně deset let. Zaječí úmysly vyvolala nabídka plzeňské Viktorie.

FK Dinamo Minsk

Českou republiku, Rumunsko, Kypr a Gruzii si z fotbalové mapy přání mohl definitivně odškrtnout. Koncem roku 2014 navíc přidal další netypickou destinaci – Bělorusko. Angažmá v útrobách prvoligového klubu FK Dinamo Minsk si tuzemský rodák udržel čtyři měsíce. Vaz mu zlomila nelichotivá série porážek a nerozhodných výsledků, zatímco vítěznou kolonku zdobil jeden jediný úspěšný skalp.

Gaz Metan Medias

Uhrinovou předposlední zahraniční zastávkou budiž rumunský celek Gaz Metan Medias, kterému český lodivod šéfoval od 9. června do 24. září minulého roku. Spolupráce bohužel nenaplnila očekávání, mužstvo z dvanácti soutěžních zápasů vyhrálo pouze dvakrát a zároveň zaznamenalo osm bolestných porážek. Nebylo žádným překvapením, když se vedení klubu vydalo jiným směrem.

FC Dinamo Bukurešť

Pokud opomeneme českou nejvyšší fotbalovou soutěž, zanechal Dušan Uhrin mladší výraznou stopu především na území Rumunska, kde ostatně působí dodnes. Třiapadesátiletého trenéra nedávno ulovilo FC Dinamo Bukurešť. Jedná se o staronové spojení, první společná kapitola napsala celkem šestadvacet ligových zápasů a skončila poměrně nedávno. Uvidíme, jestli nynější pokus z hlediska úspěšnosti překoná ten původní.

Nenechte si ujít
Lidé v České republice už se začínají pozastavovat nad tím, jak vysoké důchody dostávají dnešní penzisté. Už teď totiž víme, že jde o neudržitelný stav. Bohužel průběžný charakter důchodového pojištění tady způsobil naprosto děsivou nespravedlnost. Velmi nespravedlivé Lidé, kteří dnes chodí do zaměstnání nebo podnikají a odvádějí nemalé odvody do systému, z nichž jsou placeni dnešní důchodci, se totiž v době, kdy oni budou mít nárok na penzi, budou muset spokojit s mnohem horším životním standardem. Dá se to tedy redukovat do tvrzení: “platí hodně, dostanou málo”. Mnozí už se začínají zamýšlet nad tím, zda by se to nemělo řešit nějakým razantnějším způsobem než opatrnou důchodovou reformou, která bude nabíhat desítky let a dopadne právě až na příští generace důchodců. “Přijde mi docela nefér, když mladší generace musí výrazně přeplácet současné důchodce, když samy budou pobírat výrazně méně a ještě odcházet později do důchodu. Nemluvě o obřím dluhu, který budou muset splácet,” poslal příspěvek do diskuze na toto téma podnikatel a investor Jaroslav Šura. Přestalo to vycházet Podle něj si stát nemůže dovolit platit důchodcům 50 % průměrné mzdy, jak je tomu dnes, kdy průměrná penze vyšplhala už nad 21 tisíc korun. Průměrný plat přitom dnes činí nějakých 43 tisíc korun. Ale pozor, ten se ještě zdaňuje a odvádějí se z něj právě příspěvky na sociální pojištění. V čistém je tedy o poznání nižší. Když se podnikatele ptali na to, jak by tuto nespravedlivou situaci řešil, přišel s postupem, který rozhodně dává smysl a vlastně by ani nebyl příliš drakonický. “Zrušit valorizace a zmrazit důchody, dokud se nedostanou na 30 % průměrných mezd,” uvedl Šura. Přijde mi docela nefér, když mladší generace musí výrazně přeplácet současné důchodce, když samy budou pobírat výrazně méně a ještě odcházet později do důchodu. Nemluvě o obřím dluhu, který budou muset splácet… 😅— Jaroslav Šura (@jarsura) April 12, 2024 Čtěte také: Spoustě Čechů od dubna sníží důchod. Berou už příliš mnoho, takhle to dál nejde Není s tímto názorem osamocen. Již před rokem o něčem podobném hovořil bývalý viceguvernér ČNB a současný předseda Národní ekonomické rady vlády Mojmír Hampl. Je však velkou otázkou, zda se stát k něčemu takovému odhodlá. Smysl by to každopádně dávalo. Foto: Shutterstock [...]
Jak to tak vypadá, uposlechli Češi nejrůznějších výzev, aby se více starali o svou spotřebu energií, ať už jde o elektřinu nebo zemní plyn. Povedlo se docílit poměrně zajímavých úspor na spotřebě, což je trend, který pokračuje i dnes, kdy už ceny energií přeci jen klesají, ale stále ještě nejsou kdovíjak nízko. Přijde vás to hodně draho Bohužel, mnozí dodavatelé zneužívají situace, kdy mají zákazníky vázané ve smlouvách, a nesnižují jim ceny elektřiny a zemního plynu takovým tempem, jaké by odpovídalo vývoji na energetických burzách. Tam už dochází k opravdu velkému poklesu a dá se říct, že jsme na hodnotách, které tu byly před energetickou krizí. Domácnosti to však na předpisech svých záloh a potom samotných vyúčtováních jednoduše nevidí. Dodavatelé totiž snižují ceny jen velmi neochotně. Jedním z řešení je přitom odchod k jiné společnosti, kterých na tuzemském trhu působí celá řada a kteří se svými cenami skutečně zásadně liší. Jak se ukazuje, lid toho začali hojně využívat. Za první dva měsíce tohoto roku změnu provedlo hned 115 tisíc domácností, což je oproti loňskému roku o 69 % více v případě elektřiny a o 25 % více v případě plynu. Jenže je tu problém. Dodavatelé, od kterých lidé odcházejí, si to nenechávají líbit, a pokud mají jen trochu možnost, napálí vám nemalé pokuty a sankce. “Častěji se teď setkáváme s případy, kdy si někteří dodavatelé účtují kromě smluvních pokut i tzv. ušlý zisk. Ten přitom v některých případech dosahuje až desetitisícových částek,” říká Markéta Zemanové z Energetického regulačního úřadu. Domácnosti v pasti Dochází k tomu nejčastěji u těch zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a chtějí ji ukončit. To je ale možné udělat jen v přesně vymezených případech, jako je změna ceny nebo smluvních podmínek. Dodavatelé si ale dobře hlídají, aby vám takovou možnost nedali. Pokud ale přesto odejdete, mají podle smlouvy nárok vám skutečně účtovat i ušlý zisk. Ten potom může dosáhnout fakticky rozdílu, který ušetříte při přechodu k novému dodavateli. Čtěte také: ČEZ ve velkém zlevňuje elektřinu a plyn. Kdo si řekne, může ušetřit spoustu tisíc korun Bohužel se řada domácností dostala do pasti zejména v minulém roce, kdy využili první příležitosti poklesu cen energií a uzavřeli smlouvu na dobu určitou klidně na dva nebo tři roky. Ti jsou teď odkázáni k tomu, aby platili skutečně horentní sumy, případně se pustili se stávajícím dodavatelem do sporu. Foto: Shutterstock [...]
Zrovna před obdobím letních dovolených, které jsou pro většinu lidí jednou z mála příležitostí, kdy ve větší míře potřebují zahraniční měnu, začala česká koruna poměrně prudce oslabovat. Tento trend sice započal již před několika měsíci, ale nezdá se, že by se na něm v dohledné době mělo cokoliv změnit. Odpadla by potřeba směny Právě tento moment je přitom poměrně dobrou příležitostí, jak lidem mentálně “prodat euro”. Pokud bychom totiž měli společnou evropskou měnu, ve většině obvyklých destinací bychom si peníze měnit nemuseli. V Chorvatsku, Řecku, Itálii nebo Španělsku se jím totiž platí. Jednoduše byste tedy jen vyjeli z České republiky se svou hotovostí v kapse a mohli s ní platit i na dovolené. Navíc byste nemuseli řešit kurzové výkyvy, které se mohou leckdy prodražit. Jako právě teď. “Mít vlastní měnu je tak “výhodné”. Jinak řečeno, před rokem stálo jedno euro 23,3 Kč. Dnes stojí 25,4 Kč. Za 1000 Kč dnes dostanete 39,3 euro. Před rokem byste dostali 42,9 euro,” uvedl na svém profilu na síti X podnikatel Michal Bláha, který patří k zastáncům přijetí eura. Pozitivně jeho názor kvitovali mnozí další a vyjadřovali nepochopení nad tím, proč euro ještě nemáme. Pro koho je to výhodné? “Každý na to kouká svou vlastní optikou. Samozřejmě, že exportérům to vyhovuje a dovolenkářům nikoliv. Já to zde hodnotím jako cestovatel, jako běžný občan, nikoliv exportní firma,” dodal k tomu Bláha na další argument, že se na to lze dívat z různých úhlů pohledu a že třeba exportérům oslabování koruny vyhovuje. Čtěte také: Největší česká banka chce zavádět euro. To už je na klienty moc, raději prchají Pro běžného spotřebitele to ale příliš výhodné není. Kromě toho, že mu zdražuje dovolená, se také zvyšuje inflace, jelikož většina věcí se do České republiky dováží. Na druhé straně tu ale máme pravidelné výkyvy směrem k silnější koruně, kdy si potom můžeme připadat docela bohatí. Zejména pak tehdy, když vyjedete na nákupy do Polska, jako se tomu dělo v minulých dvou letech. Foto: Shutterstock [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *