27/05/2024

By Carine06 from UK - Novak Djokovic, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73728583 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Navzdory diskvalifikaci na US Open je Novak Djoković stále středem pozornosti. Zatímco většina tenisových expertů trest vesměs chápe, srbská média v něm hledají předpojatost - a mají pro to důkaz.
By Carine06 from UK – Novak Djokovic, CC BY-SA 2.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Srbský tenista Novak Djoković opustil sociální bublinu právě probíhajícího US Open mnohem dříve, než původně zamýšlel. Úřadující světovou jedničku rozhodčí diskvalifikovali kvůli nešťastnému úderu, který čárovou sudí omylem zasáhl do oblasti krku. Na první pohled jasný případ porušení stanovených pravidel a opodstatněného vymáhání spravedlnosti (byť velice přísné). Srbská média se však k hojně propíranému incidentu stavějí opačně a hlásají, že kdyby se taková nepříjemnost stala například Rogeru Federerovi, k žádnému vykázání z turnaje by určitě nedošlo. Deník Kurir dokonce zveřejnil video z roku 2009, které poslouží jako důkaz.

Smolný moment a ještě nešťastnější vyloučení

Z pracovního hlediska má za sebou třiatřicetiletý profesionální tenista Novak Djoković velice povedenou sezónu, jíž okořenil celkem šestadvaceti výhrami. Navíc zatím ani jednou nepocítil hořkost porážky, což o jeho nezměrných sportovních kvalitách leccos vypovídá. Také právě probíhajícím US Open procházel hladce jako nůž máslem, k čemuž výrazně přispěla rozsáhlá sbírka hvězdných omluvenek. Rodák z Bělehradu drtil všechny vylosované soupeře a šel nekompromisně vstříc svému jedinému cíli – osmnáctému grandslamovému titulu.

Spanilá jízda prestižním turnajem v New Yorku však překvapivě skončila už během kontroverzního osmifinále s Pablem Carreňem Bustou. Úřadující světová jednička za stavu 5:5 trestuhodně ztratila podání, načež neudržela nervy na uzdě a tvrdý míček napálila mimo hrací plochu. Rána si však omylem našla cestu ke krku překvapené čárové rozhodčí, která notnou chvíli lapala po dechu. Jelikož Djoković oné dámě pochopitelně neublížil úmyslně, okamžitě přispěchal s upřímnou omluvou. Ani ta jej ovšem neochránila před následnou diskvalifikací, jíž s odvoláním na grandslamové regule ohlásil hlavní sudí.

Srbská média se s diskvalifikací “svého koně” nemohou smířit

Většina televizních expertů se po skončení výše zmíněného zápasu shodovala, že byť může rozhodnutí hlavního arbitra na první pohled působit zbytečně přísně, podle pravidel bylo naprosto správné. Zdánlivě jasný případ ale příliš nevoní srbským médiím, která hovoří o skandálu či předpojatosti. Bulvární deník Kuris kupříkladu napsal, že kdyby se taková nehoda stala Rogeru Federerovi, rozhodčí by reagovali úplně jinak. Dokonce přispěchal i s důkazním materiálem, protože obdobný incident už se v podání legendárního tenisty skutečně odehrál. Švýcarský fenomén roku 2009 omylem zasáhl chlapce, který na Australian Open sbíral míče. Tehdy však vyvázl zcela bez trestu či varování, společně s diváky se tomu navíc zasmál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *