19/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Proti favorizovaným Skotům nastoupila česká fotbalová reprezentace v dosti netradičním kabátě a dokonce i přes prohru si vysloužila sympatie celého národa. Sympatický výkon podali hlavně tito hráči.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Události posledních dnů nám jasně ukázaly, jak radikálně dokáží obavy z nekontrolovatelného šíření koronaviru zamávat se sportovním týmem. Proti favorizovaným Skotům nastoupila česká fotbalová reprezentace v dosti netradičním kabátě a vzhledem k nedostatku času do ní tuzemští fanoušci příliš nadějí nevkládaly. Čistě improvizační sestava si však nakonec překvapivě vysloužila sympatie celého národa, a to i porážce navzdory. Pochvalu nepochybně zasluhují všichni “stateční”, kteří pozvánku dočasného kouče Davida Holoubka bez váhání přijali. Sympatickým výkonem na hranici možností se pak blýskli především hráči, o kterých se dočtete v následujících řádcích.

Aleš Mandous

Trenér David Holoubek povolal trojici kvalitních brankářů, nicméně právě Aleše Mandouse na základní sestavu před zápasem tipoval jen málokdo. Mládežnickými reprezentačními týmy České republiky naprosto opomíjený strážce svatyně toho v profesionální sféře zatím příliš neodchytal. Dokonce i SK Sigma Olomouc mu dala pořádnou příležitost teprve nedávno. Odchovanec plzeňské Viktorie však nečekanou nominaci proměnil v jeden z nejlepších zápasů své dosavadní kariéry. Od samého počátku držel naděje celého týmu nad vodou, předvedl několik složitých zákroků a poradit si dokázal i s míčem u nohy. S první brankou nemohl vůbec nic dělat. Při druhém úspěšném pokusu soupeře vystihl směr penalty, kousek mu ale bohužel chyběl.

Roman Hubník

Narychlo poskládaný národní tým operoval především s talentovanými mladíky, kteří by za normálních okolností pozvánku nedostali. Mezi nimi pak věkově i výkonnostně jednoznačně dominoval Roman Hubník, jemuž trenér svěřil kapitánskou pásku. Šestatřicetiletého středního obránce bylo doslova plné hřiště. Pro úspěch celého týmu obětavě padal do střel, zodpovědně hlídal ofenzivní protihráče a navíc zvládal podporovat útok. Zastavil minimálně jednu gólovou střelu, sám pak stoprocentní šanci bohužel neproměnil.

Adam Jánoš

Do základní sestavy národního týmu si poprvé v kariéře našel cestu také osmadvacetiletý Adam Jánoš, jehož služeb v posledních třech sezónách využívá ostravský Baník. Někdejší záložník Sparty, Jihlavy nebo Mladé Boleslavi si počínal sebejistě v osobních soubojích, konstruktivně rozehrával na blízko a zvládal dokonce i delší, velice přesné pasy. Přestože kreativní páteří improvizačního týmu se měl původně stát někdo jiný, syn slavného otce Zdeňka Jánoše byl naštěstí proti. Uvidíme, jestli mu sympatický výkon pomůže v kariérním rozkvětu.

Jakub Pešek

Trenér skotského národního týmu Steven Clarke už před úvodním hvizdem proklamoval, že novou verzi české reprezentace není radno podceňovat. Přestože se jednalo především o jakési vyjádření úcty, nakonec se jeho slova skutečně potvrdila. Zkušený lodivod chválil organizaci a energičnost, velice jej překvapila především levá strana hřiště. Tím pochopitelně narážel na úžasného Jakuba Peška, který po přihrávce Stanislava Tecla v jedenácté minutě prvního poločasu nečekaně otevřel skóre. Sedmadvacetiletá opora Slovanu Liberec se s jediným úspěšným zářezem nehodlala smířit, výsledek se proto pokusila ovlivnit ještě několikrát. Šance však pokaždé shořely na geniálním brankáři Marshallovi. Odchovanec Hlinska dostál pověsti rychlostně skvěle vybaveného fotbalisty a znovu otevřel otázku, proč jej dosud reprezentační výběry všech věkových kategorií trestuhodně přehlížejí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *