27/05/2024

Nové výzkumy a noví odborníci se stále zabývají vesmírem a životem v něm. Existuje plno názoru, zda mimozemšťané jsou či nikoliv. Žádný důkaz, že by jinde než na Zemi byla nějaká další civilizace nebo alespoň místo, kde by daná civilizace mohla žít, zatím není. Dva vědci z NASA proto došli k zajímavé hypotéze týkající se právě mimozemšťanů.

Nový výzkum vědců

Za novým výzkumem stojí dva vědci z NASA v CalTech’s Jet Propulsion Lab. Jde o studenta katolické střední školy a polského profesora politologie. Ti poukazují na mimozemskou civilizaci, která vznikla již dávno. Tato civilizace podle nich existovala v průběhu historie vesmíru. Nelze ji však najít proto, že už dávno zanikla. Civilizace se podle nich totiž sama zničila, pravděpodobně se vyhodila do povětří. Vědci z NASA popisují fenomén, kdy se jedna civilizace vyhladí, aby se nemohla potkat s jinou civilizací. Proto jsme ve vesmíru ještě na mimozemšťany nenarazili. V případě vzniku mimozemské civilizace, by naši civilizaci musela potkat nějaká velká katastrofa, která by ji vyhladila, aby udělala místo nové.

Teorie Velký filtr

Tato hypotéza má blízko k teorii Velkého filtru. Ta předpokládá, že existuje alespoň jedna velká překážka, kterou žádný druh nemůže překonat. Ke vzniku vyspělé civilizace by musela být schopná samostatně vyvinout život nebo třeba mít k dispozici vyspělou technologii, díky které by kolonizovala vesmír.

Foto: Shutterstock

Zničení lidstva

Astronomové zatím nenašli žádný důkaz o jiném životě než na Zemi. Nelze tedy žádnou z teorií potvrdit ani vyvrátit. Vyspělé civilizace jsou schopné zničit sami sebe. Rozvinutá technologie, nové zbraně či umělá inteligence mohou sloužit k zániku lidstva. Je tedy možné, že někde ve vesmíru byla takto vyspělá civilizace, která se sama zničila?  

Foto: Shutterstock, zdroj: Arxiv, NBCNews, NASA