27/02/2024

Pošta zdražuje: větší poplatek za výplatu důchodů

S novým zářím přijde nepříjemné překvapení pro penzisty, kteří si nechávají svůj důchod vyplácet v hotovosti prostřednictvím České pošty. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dnes oznámila, že poplatek za tuto službu vzroste o více než 20 procent. Ze současných 29 korun za každou výplatu důchodu se poplatek zvýší na 35 korun.

Změny se netýkají všech důchodců

Důležitou výjimku ale ČSSZ představila. Zvýšení poplatku se nevztahuje na důchodce, kteří si začali vybírat důchod již před rokem 2010 a stát jim nepřetržitě vyplácí důchodové dávky. V takovém případě náklady na výplatu hradí ČSSZ.

Výzva od ČSSZ

Před zvyšováním poplatků ČSSZ důrazně vyzývá všechny příjemce důchodu, aby zvážili možnost přechodu na bezhotovostní výplatu. Tato varianta znamená připisování důchodu přímo na bankovní účet, což eliminuje jakékoliv dodatečné poplatky.

Jak změnit způsob výplaty důchodu?

Chcete-li změnit způsob výplaty, je třeba vyplnit speciální formulář, který následně musíte podepsat a nechat potvrdit u vaší banky. Tento formulář se podává na kterékoli pobočce ČSSZ.

Alternativní možnosti výplaty důchodu

Pokud byste si přáli nechat si důchod posílat na účet svého manžela nebo manželky, i to je možnost. Proces je podobný – potřebujete vyplnit speciální formulář a musí ho podepsat jak vy, tak i dotyčný manžel nebo manželka.

Výplata důchodu na účet jiné osoby než manžela/manželky je možná pouze v případě, že jde o zákonného zástupce, opatrovníka nebo zvláštního příjemce, případně pokud je jím důchodce zastupován, když není schopen právního jednání.

Foto: Shutterstock

Přechod na nový systém výplaty

Změna způsobu výplaty důchodu není okamžitá a obvykle se projeví až od druhého měsíce po doručení žádosti. Zákonná lhůta pro ČSSZ na zpracování této žádosti je dokonce ještě o měsíc delší.

Flexibilita představuje klíč k úsporám

Zvýšení poplatků za výplatu důchodů v hotovosti může přinést pro některé penzisty nepříjemnosti. Nicméně, stále existuje řada alternativních možností, jak si nechat vyplatit důchod efektivněji a bez zbytečných poplatků. Je důležité prozkoumat tyto možnosti a zvolit nejvhodnější řešení pro vaši osobní situaci.

Foto: Shutterstock, zdroj: cssz, Mesec