23/05/2024

Některé oblasti začínají koketovat s myšlenkou, že by den měl mít více hodin, než kolik má dnes. Padají nejrůznější návrhy, přičemž je docela možné, že již brzy se dočkáme velkých změn. Ostatně, kde je psáno, že by měl mít den nutně 24 hodin, jako je tomu dnes?

Co to vymysleli?

Jeden z regionů Norska již zahájil příslušné kroky k tomu, aby prosadil 26hodinové dny. Dokonce již odeslal žádost do Evropské komise, aby mu bylo schváleno příslušné časové pásmo. Důvodem je údajně to, aby spolu lidé mohli trávit více času. Ovšem také podpora místních hodnot, případně snaha přilákat do tohoto odlehlého regionu další obyvatele. Delší den by tu totiž mohl přinést nemalé výhody, jak upozorňuje server Politico.

Za návrhem stojí norské město Vadsö, které se nachází na úplném severu země v arktické oblasti. EU už se začala netradičním požadavkem zabývat. Ovšem je jisté, že pokud by na šestadvacetihodinový den přestoupil pouze jeden region, znamenalo by to, že se čas významným způsobem desynchronizuje. Jinak by se počítal tady a jinak ve zbytku světa.

Vyřešily by se problémy

Tento region má skutečně velká specifika. Podle místních se zde nežije hektickým životním stylem. Ostatně, už jen to, že lidé v takto nehostinné části světa dobrovolně vydrží, znamená, že chtějí žít jednoduše jinak. Tato odlišnost by se teď mohla ještě více prohloubit.

Zástupci Vadsö připouštějí, že mají problémy přilákat do oblasti více lidí, a domnívají se, že právě 26hodinové dny by tomu mohly pomoci. Lidé by měli například více času na své volnočasové aktivity, rodinu, učení se novým jazykům nebo rybaření.

Čtěte také: Meteorologové bijí na poplach. Léto v roce 2024 bude nejhorších všech dob. Nic tak hrozného v Česku dosud nebylo

Zatím se nezdá být pravděpodobné, že by byl požadavek v brzké době schválen. Pokud jde o otázky času, panují totiž i v rámci Evropy velké rozepře. Státy se například nejsou schopny dohodnout na zrušení střídání letního a zimního času, natožpak aby se shodly na novém časovém pásmu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *