23/05/2024

Možná si ještě vzpomenete na loňský rok, kdy jsme v létě zažívali rekordně vysoké teploty. Opravdové horko bylo i v České republice, avšak v jiných zemích zažívali hotové extrémy, které už byly prakticky k nevydržení. Letos by to přitom mělo být ještě o poznání horší a pravděpodobně se to bude týkat také Česka.

Připravte se na vedra

Ostatně, tuzemsku se letos skutečně velké výkyvy počasí vůbec nevyhýbají. Doslova historické okamžiky jsme zažívali před pár dny, kdy do země přišly tropické teploty v první části dubna. To se ještě nikdy v dějinách nestalo.

Podle odborného serveru Weather by letošní léto mělo být opět rekordní. Vysoce nadprůměrné teploty se očekávají v červnu a v červenci, ovšem největší horko potom bude v srpnu. Meteoroložka Dagmar Honsová pro server TN.cz uvedla, že ani České republice se v příštích letech nebudou vyhýbat teploty nad 40 °C, byť pochopitelně nelze s jistotou říct, že se tak stane už letos.

Počasí se mění

Zatímco v loňském roce udával ráz počasí klimatický jev známý jako El Niño, letos převezme otěže jeho kontrapunkt v podobě La Niña. Ten přitom bude počasí ovlivňovat především ve druhé polovině tohoto roku.

Jak vidno, máme se skutečně na co těšit. Bohužel se ukazuje, že dřívější příjemné podnebí v České republice se začíná povážlivě měnit. Už tu nejsou tak hezké a vydatné zimy jako dříve, ale máme spíše jen pokračování blátivého podzimu, který potom přechází rovnou do jara se silnými výkyvy teplot. Léto se potom nese ve stylu veder, která lze ve městech jen těžko vydržet a která už i na našem území mohou vyvolávat ničivé požáry, jako jsme byli svědky v Hřensku.

Pro někoho může být nepříjemnou představou, že za životů našich generací se tyto trendy pravděpodobně nezmění a budou ještě sílit.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *