26/05/2024

Nové zprávy týkající se i jedné z největších bank v České republice nepůsobí vůbec dobře a pravděpodobně způsobí další vlnu odchodů jejích klientů, kteří u ní ještě setrvali. Jak se totiž ukazuje, Raiffeisenbank, respektive její mezinárodní mateřská společnost, nedrží slovo a vůbec se nemá k deklarovanému odchodu z Ruska.

Složitá situace

O tomto případu bylo napsáno již mnoho řádek, tak jen ve stručnosti. Zatímco většina západních společností, zejména těch důležitých, mezi které se počítají i velké banky, z této země prakticky okamžitě odešla, případně zde ukončila své aktivity, některé z nich zůstaly. Jde například o obchodní řetězec Globus, ale právě i Raiffesen Bank International.

Jde o jednu z největších západních firem, které v Rusku stále bez jakýchkoliv omezení působí. Navíc jde z pohledu tamního státu o klíčovou a strategickou instituci. V zemi sice zůstaly i některé další banky, ale ty zdaleka nejsou tak významné.

Raiffesenbank od počátku čelí velkému tlaku Evropské unie a Spojených států amerických, aby aktivity na tomto trhu ukončila. Zástupci banky to ale stále oddalovali s tím, že to není tak jednoduché, ale částečně připouštěli, že budou činnost utlumovat, což by nakonec mohlo vyústit v kompletní odchod, byť ne tak rychlý.

Takhle to dál nejde

Teď se ale ukazuje, že to všechno byl jen zastírací manévr. Nejenže Raiffesenbank své aktivity netlumí, ona je dokonce rozšiřuje. Jak upozornil deník Financial Times, banka v zemi hledá aktuálně 2400 nových zaměstnanců a chystá tedy značnou expanzi. Jeden z inzerátů ostatně pravé plány odhaluje, když se v něm píše o tom, že “klíčovým cílem je rychlá expanze aktivní klientské základny a stabilní dvouciferný růst”.

Zjevně tedy nezabralo ani nedávné varování úřadů USA, které Raiffeisenbance pohrozily, že ji odpojí od amerického bankovního systému, pokud bude ve svých aktivitách pokračovat. Je otázkou, zda to dojde tak daleko, ale byl by to skutečně bezprecedentní krok.

Čtěte také: Banky začaly Čechům kontrolovat účty. Musíte říct, odkud máte peníze a za co utrácíte. Jinak končíte

Českou větev Raiffeisenbank potom musí trápit především to, že vůči klientům v tomto ohledu nemá už žádné argumenty a ti znechuceně odcházejí. “Raiffka je moje hlavní banka už 12 let. Mám na ni navázané veškeré své trvalé platby a jejich multiměnový účet mi ušetřil hodně peněz. Na rozdíl od Leninova výroku ale neplánuji prodat provaz, na kterém mě oběsí. Měj se, Raiffko, měl jsem tě rád,” napsal například Petr Hladík.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Velká česká banka má obří problém. Věrní klienti rychle odcházejí, tohle není vůbec dobré

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *