23/05/2024

Najdete na něj mnoho rozborů i zdůvodnění, proč má jít o vynikající tepelné řešení. Jak se ale ukazuje, současně může jít o velmi špatnou a přitom nákladnou náhradou za vytápění, které má to nejlepší již dávno za sebou. Příkladem budiž majitelka domu v anglickém Cornwallu.

Snaha o ekologii a podmínky

K zařízení tepelného čerpadla ji vedle krom jiného také snaha o ekologický provoz. Vzhledem ke stáří a stavu nemovitosti šlo také v zásadě o jedinou možnost. Výsledek je ovšem dosti tristní. Majitelka platí aktuálně tisíce měsíčně, přičemž dům není technicky možné vytopit na více než 12 stupňů Celsie. Oproti původně avizovaným 21 stupňům je to propastný rozdíl.

Rozhodně ne do každé domácnosti

Pravda, jde možná o trochu extrémní případ. Zmíněný dům v anglickém Cornwallu je totiž více jak 200 let starý. Záhy po instalaci čerpadla tak došlo k prvním problémům, kdy systém nebyl schopen dosáhnout očekávané teploty 21 stupňů Celsia. Původně byla v domě akumulační kamna (lidově „akumulačky“) a nebyl připojen na zemní plyn.

Podpora a náklady

Tepelné čerpadlo tak bylo vlastně jedinou možností, nota bene v oblasti notně podporovanou. Počátkem roku 2022 tak Jane s rodinou investovala cca 25 000 liber (725 000 Kč). Vzhledem k parametrům domácnosti bylo potřeba najmout i specializované instalatérství. Nový systém byl vybaven i solárními panely určenými na ohřev teplé vody.

Foto: Shutterstock

Zima a platby

Aktuální stav je tedy takový, že Jane platí vysoké účty za elektřinu v domě, ve kterém je stále hrozná zima, čerpadlo přitom běží asi 15 hodin denně. Částky za protopenou elektřinu jsou horentní, v přepočtu přes 17 000 korun. „Naprosto litují, že jsem do toho šla. Je to hrozně stresující, bere vám to spoustu energie a taky peněz. Přitom jste pořád v zimě.“

Nikoli jediný případ

Mohlo by se zdát, že jde o skutečnou anomálii. Nejen v Británii ale zažívá podobný model hodně domácností. U všech platí to, že čerpadla spotřebují mnoho elektřiny, nejsou však schopna prostor vytopit.

Vina padá mnohdy na firmy, které nejsou schopné reálně zhodnotit použitelnost takového zařízení ve staré stavbě. Objednavateli tak kolikrát bez váhání slíbí nižší cenu topení, ekologickou výhodnost (pro někoho hlavní faktor) a stejný komfort. Výsledek je pak diametrálně odlišný.

Ne vždy a ne všude

Opět se tak projevuje základní skutečnost, že řešení fungující někde nebude paušálně fungovat zcela totožně za všech okolností a podmínek. Tepelná čerpadla jsou zkrátka dimenzována na modernější domy s úplně jinými proporcemi než ty stavěné před stovkami let.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express, iNews

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *