14/12/2024

S rostoucí potřebou chránit kvalitu ovzduší přichází Ministerstvo životního prostředí s legislativou, která přináší značnou změnu na poli vytápění. Zákaz prodeje nových kotlů na uhlí je na spadnutí a čas na adaptaci ubíhá. Trh s kotli se musí do dvou let přizpůsobit tomu, že prodej nových kotlů na tuhá paliva už nebude povolen. Tento krok je důležitý nejen pro Českou republiku, ale odráží se v celoevropském trendu ochrany ovzduší a snižování emisí.

Produkce versus prodej

Ačkoli zákaz ovlivní prodej kotlů na uhlí, domácí výrobci si zachovají možnost exportovat své produkty. Zákaz se zaměřuje hlavně na prodej uhlí a paliv, která jsou největšími producenty škodlivých emisí a toxických látek. Tyto látky jsou prokazatelně škodlivé pro zdraví a přispívají k negativním dopadům na ovzduší.

Více než jen zákaz

Je důležité si uvědomit, že samotný zákaz kotlů na uhlí neřeší problém znečištění ovzduší úplně. Odborníci zdůrazňují, že klíčovým faktorem je i způsob užívání topidel. Spalování nevhodných materiálů a nedostatečný přívod vzduchu vedou k neefektivnímu spalování a vzniku toxických látek. Edukace a správné využívání topidel hrají proto nemalou roli v boji za čistější vzduch.

Rozšířené pravomoci obcí

Zákon přináší také rozšíření pravomocí obcí. V případě smogových situací mohou místní autority omezit nebo zakázat provoz starých topenišť. Toto opatření umožní efektivnější reakci na akutní problémy se znečištěním a podpoří přechod k ekologičtějším způsobům vytápění.

Foto: Shutterstock

Směrem k zelenější budoucnosti?

Nastávající zákaz prodeje nových kotlů na uhlí je jedním z mnoha kroků, které směřují k vytvoření udržitelnější a zdravější společnosti. Sice nejde o univerzální řešení všech problémů spojených se znečištěním ovzduší, ale je to důležitý impuls k většímu povědomí o vlivu domácího vytápění na naše zdraví a životní prostředí. Odpovědnost a akce na straně občanů, podniků i měst vytvářejí nový rámec pro budoucnost, ve které si vážíme čistoty vzduchu, který dýcháme. I když některé domácnosti mohou považovat přechod na ekologičtější topení za výzvu, měli bychom touto cestou kráčet. Už jen proto, abychom předali planetu příštím generacím ve zlepšeném stavu, než jsme ji sami dostali.

Iniciativa Ministerstva životního prostředí otevírá cestu k lepší budoucnosti, kde čistota ovzduší bude na prvním místě. Ačkoliv před námi stojí mnoho výzev, směr, kterým se legislativa ubírá, je jasným krokem vpřed.

Foto: Shutterstock, zdroj: MZP, Novinky, Centrumvytapeni

27 názorů u článku “Na výměnu kotle máte dva roky, potom zákaz. Kdo znečišťuje ovzduší, bude mít problémy, hlásí ministerstvo

  1. Bydlím na malém měste a vidím co jde kolikrát z komínů a ta vůně třeba po gumě či plastu je cochvili.Lide mají dva kotle jeden plynový druhý na pevná paliva.A topí co hoří. Kdo by to přece kontroloval a proč bych něco měnil však topim plynem. Je to šaškarna a smradu neubyde.

  2. Do léta 2025 potom bude konec kotle na tuhá paliva v uhlí včetně omezit nebo zrušit špinavé ovzduší kotlů ale chybí dotaz ohledně toho zda obce budou platit poplatky za CO2 v formě úhrad za poskytování povolenky nebo nepovolenko být uplatněna do směrnice navrhnout žádost Green Deal v EU vytvořit podpripravne úmluvy o ochraně ovzduší z samosprávy EU.
    http://www.europa.eu

  3. Je potřeba zastavit provoz uhelných elektráren a tím i vývozu elektřiny do zahraničí a potom se budeme bavit o zákazu kotlů.

  4. Proč mám takovej pocit, že problém bude mít i ten, co ten kotel vymění?

  5. všemožně vystavit lidi elektootroctví, aby platili za elektřinu pár elektrobaronům. nasrat.

  6. Co.k tomu dodat? Já už jsem byla přípravena na 1.1.2022 a zaplatila jsem za topení skoro o 100 procent víc než soused.Letos 4 krát víc a jak je vidět další roky mě bude okurovat a já budu platit ekologicky 2 x víc nez on. To je dobře, chovat se ekologicky a poslouchat na to ministerstvo. Vloni.jsem si rekla vydržím a teď jdete na.ministerstvu do prdele. Děláte jak se vam to hodi.

  7. Ve světě dochazí uhlí.Tak se začne rabovat něco jiného. O budoucnost vůbec nejde.

  8. “Kdo znečišťuje ovzduší bude mít problémy ,vzkazuje ministerstvo”…tak to jsem zvědavý jak vyřeší automobilovou dopravu ?

  9. Pokud bude stát elektřina tolik co stojí, tak ať se na mě nikdo nezlobí, lidé si raději koupí uhlí, nebo si udělají dřevo. Ale bude jim teplo. Nebo budou klepat kosu a bude je maximálně těšit, že topí zelenou elektřinou. A že jim na to stát přispěl dotací. Jsem zvědav, kolik zaplatí stát na příspěvku a doplatku na bydlení lidem, kteří na to prostě mít nebudou.

  10. I v kotli nejvyšší emisní normy můžu spálit cokoli. Takže je to o lidech, určitě ne o kotlech. A ty nápady evropské unie, které tam vymýšlí matláci co žijí mimo realitu, jsou mi u prdele. Je to jak z nějakého bizarního filmu nebo snu. Samé nesmysly jeden za druhým.

  11. Dobrý den .Bydlím na vesnici. Před 30 lety jsem chodil z autobusu a vesnice byla plná smogu. Vesnice se plynofikovala a bylo relativně čisté ovzduší. Teď , když jdu z autobusu , tak vidím zase smog , Protože lidé topí v krbech nevyschlým dřevem .Takže se pomalu vracíme , kde jsme byli před 30 ti lety

  12. Jenže , Ty kotle budou topit dál uhlím , Zákaz je jen výroba kotlů na uhlí

  13. pražákům se to kecá. O nic se nestarají jen si něco zaplatí a maj klid. A pak jsou z nich největší bojovníci za čistotu ovzduší. Jedte si na vesnici, kde není plyn, tepelko vám nepovolí, páč to neutáhne trafo. Tak čím topíte? Uhlím a dřívím. A ještě na něj plno lidí nemá, protože na venkově jsou poloviční platy proti městu. Ano , lidi nemusí platit nájem, ale kolikrát polovinu peněz dají za dojíždění do práce.

  14. To jsou komici…..
    “Kdo znečišťuje ovzduší, bude mít problémy, hlásí ministerstvo” No, můžou to zkusit, problémy bude mít ministerstvo, pokud přijde prudit ke mně dom.

  15. To by ale museli urednici jezdit a pokutovat.To je dobry for no. To i cajti sedi v aute a hraji si hry na mobilu, zasiti nekde za krizovatkou. Vlk se nazral a kozy zustaly cele. Asi jako nulova uhlikova stopa u prepravnich spolecnosti 🙂 Mam TC, elektrinu, FVE, Plyn a automat na uhli.Udelal jsem chybu, mel jsem byt socka a palit odpad, kde nic neni, ani smrt nebere. Vsak i profesor Fialar ikal,ze nikoho nenecha padnout, ze stat je dojna krava a zaopatrovaci urad pro socky a jine nemakacenka. Pokud se zvysi ceny, automaticky zvysi i davky. Zijeme v dobe levicacekho perpetum mobile,kdy se dotuje vsechno a vsem, tak proc vubec resit vymenu kotlu.

  16. ono mozna kdyby nebylo vsechno vcetne energii tak drahy tak by lidi netopili srackama. to ze jim to zakazete a budete je sankcionovat vyhrozovat desit pokutovat… tim to fakt nevyrovnate blbecci. jednou se lidi naserou a zatopje mrtvolama tech ekoaktivistu solarnich baronu a vsech tech hajzlu co si na celym tom gryn dylu mastej kapsu a ozebracujou obycejny lidi.

  17. V době, kdy např. Brno plánuje rozšíření spalovny komunálního odpadu o dalších 350 000 tun, a nákladní naftalíni jezdí bez filtrů pevných částic je vyhrožování občanům zákazem kotlů na uhlí, poněkud nespravedlivé.

  18. Začíná docházet že topení uhlím je daleko ekologicky lepší neš plyn.Tak jsem zvědavý jak se k tomu postaví Brusel.Němci již otevírají další hnědouhelné doly!!!!Ahoj

  19. At už nás neotravují a jdou do pr….. . Demonstranti všude pálí na ulicích pneumatiky a celá auta a to nikomu nevadí. A tady budou prudit ,protože jde zase jenom o prachy ! Evropa produkuje pouze 7 procent světových emisí , ale zelená banda chce spasit svět v Evropě . A my to zaplatíme, nás ožebračí.

  20. Ano, kdo by to přeci kontroloval a proč bychom vůbec něco měnili, je to stejné jako když se znečišťuje životní prostředí a voda, zemědělci a šmejdi dál vyváží fekálie z jímek na pole a MŽP již v roce 2021 hlásilo, kdo znečišťuje vodu a životní prostředí, bude mít problémy.

  21. Dnešní politika tlačí lidi do elektřiny, ale rychle se zapomělo, že ještě v roce 2021 stavební zákon vytápění elektřinou nedoporučoval kvůli velké energetické zátěží pro náš stát.
    Stavební zákon rovněž argumentoval, že elektřina není žádné ekologické řešení, když účinnost naších elektráren je pouhých 31%. Údiv? Ano čtete správně, skutečně je 31% pravda. Nevím jestli nás může potěšit, že těch 31% je včetně dopravy až do naších zásuvek.
    Nechám na Vás, aby jste si měli možnost porovnat účinnost Vaších kotlů na uhlí, dřevo, peletky nebo plyn a taky automobilem s dízlem, nebo benzínem s účinností naších elektráren.
    Celosvětový průměr účinností elektráren ,je 33% ale všichni nemají takové podmínky jako Nový Zéland, kde mají snad 46% zdrojů z vodních elektráren.

  22. Stačí se podívat jaká část z 1% ELIT vlastníků všech světových zdrojů si tu hraje na The European Green Deal a záchranu planety zatímco ostatní dále bez omezení neúnosně vyčerpávají přírodní zdroje za účelem zisku.
    Od poloviny 20. století se počet lidí na Zemi více než zdvojnásobil, aktuálně už přesahuje 7 miliard. Roste spotřeba vysoce příjmových skupin v rozvíjejících se ekonomikách Číny, Indie, Indonésie, Brazílie, Ruska a Jihoafrické republiky. To spolu s velkou spotřebou v bohatých státech představuje pro Zemi neúnosnou zátěž. Biokapacita planety klesá, nyní je k dispozici v přepočtu na osobu 1,8 globálního hektaru (v roce 1961 to bylo 3,2 Gha/osobu). Ekologická stopa lidstva dosahuje v současnosti 2,7 hektaru na osobu. Nejlhubší ekologickou stopu na jednoho obyvatele má Katar (11,7 Gha), Kuvajt (9,7 Gha), Spojené arabské emiráty (8,4 Gha), Dánsko (8,3 Gha), USA (7,2 Gha) a Belgie (7,1 Gha). Stále více lidí čelí problémům kvůli vodě. 2,7 miliard lidí žije v oblastech postižených každoročně závažným nedostatkem vody.
    Vybudovat a rozběhnou transformační přerod současného systému nemusí být tak těžké jediným nepřítelem je a bude čas .Populační exploze v posledních 200 letech. Válka a tlak populace na globální zdroje . Přerozdělení vlastnictví všech světových zdrojů 1% ELITĚ je i s použitím Koronismu a válek téměř dokončeno a důsledkem je že tyto zdroje jsou hrstkou majitelů neúměrně kořistěny na úkor Planety a Lidstva .Celá diskuse o budoucnosti stále míjí jádro problému. Důvod? Média povětšinou nerozumí nebo nechtějí rozumět tomu, o čem informují aneb fabulace a polopravdy nevyváženost informací ?Proč je veřejné tabu zda lze problém ještě řešit v rámci stávajícího systému založeném na spotřebovávat zdroje a produkovat zisk? Změna musí nastat nejdříve v hlavách lidí pak vybudovat a rozběhnou transformační přerod současného systému na zcela jiný, kde zdroje Země budou využívány ve prospěch všech nemusí být tak těžké, jediným nepřítelem je a bude čas . Není to jen atmosféra, kterou jsme vykořistili téměř na hranice její schopnosti sebeobnovy. To stejné děláme s oceány, se sladkou vodou, s ornicí a s biodiverzitou. Co údajná klimatická krize fundamentálně zpochybnila, je celý rozpínavý, dobyvačný způsob myšlení, který tak dlouho určoval náš vztah k přírodě. Hojnost vědeckých důkazů o tom, že jsme přírodu dohnali až k hranici jejích možností, si nežádá jen zelené výrobky a řešení na tržním základě; žádá si nové civilizační paradigma, zakotvené nikoli v nadvládě nad přírodou, ale v úctě k přirozeným cyklům její sebeobnovy a bezvýhradně citlivé k přirozeným mezím, včetně mezí lidské inteligence. Změna klimatu není ve skutečnosti „podstatou problému“ale je zprávou od planety Země , která nám říká, že mnohé z nejuctívanějších myšlenek naší kultury už neplatí a je pravý čas na změnu . Utíká nám čas na záchranu ? Na 20 -40 procentech planety a to daleko dříve než se to čekalo (ne celé století ale v řádu jen desítky let ) by mohly panovat podmínky, s nimiž doposud nemají lidé žádné zkušenosti .

  23. Agitka, že by se nestydělo ani Rudé Bezprávo! A ten závěr, škoda že nemohu vidět ty stojící a tleskající zástupy.
    Nastávající zákaz prodeje nových kotlů na uhlí je jedním z mnoha kroků, které směřují k vytvoření udržitelnější a zdravější společnosti. Sice nejde o univerzální řešení všech problémů spojených se znečištěním ovzduší, ale je to důležitý impuls k většímu povědomí o vlivu domácího vytápění na naše zdraví a životní prostředí. Odpovědnost a akce na straně občanů, podniků i měst vytvářejí nový rámec pro budoucnost, ve které si vážíme čistoty vzduchu, který dýcháme. I když některé domácnosti mohou považovat přechod na ekologičtější topení za výzvu, měli bychom touto cestou kráčet. Už jen proto, abychom předali planetu příštím generacím ve zlepšeném stavu, než jsme ji sami dostali.
    Iniciativa Ministerstva životního prostředí otevírá cestu k lepší budoucnosti, kde čistota ovzduší bude na prvním místě. Ačkoliv před námi stojí mnoho výzev, směr, kterým se legislativa ubírá, je jasným krokem vpřed.

  24. Bydlíme na vsi, topíme dřevem a žádnej šáša nám nebude říkat jak a jestli vůbec topit. Ať si ministři přijedou sem a my vesničané jim to moc rádi vysvětlíme. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *