23/07/2024

Listopad přináší do světa stavebního spoření zajímavé novinky, přestože hrozí snížení státní podpory na polovinu od ledna 2024. Česká spořitelna (Buřinka) jako první přichází s vylepšením pro klienty sjednávající smlouvy online. Obecně se stavební spořitelny snaží udržet své klienty motivované a nabízejí novinky i přes nedávné snížení státní podpory.

Buřinka garantuje kompenzaci státní podpory a bonusy

Buřinka reaguje na možné snížení státní podpory od ledna 2024 tím, že klientům sjednávajícím smlouvy online přidá další rok k období, po které kompenzuje předpokládané snížení státní podpory. Tato kompenzace platí pro nové smlouvy a představuje zajímavou pojistku pro spořitele.

Kromě toho Buřinka přidává bonus ve výši 2500 Kč klientům, kteří na začátku smlouvy vloží na účet alespoň 75 000 Kč. Tímto se snaží motivovat klienty k větším vkladům a intenzivnějšímu spoření.

Nejlepší nabídka na trhu?

Buřinka momentálně nabízí nejlepší úrokovou sazbu stavebního spoření, která činí 2,5 %, a navíc k ní přidává kompenzaci ve výši státní podpory. To znamená, že i v případě snížení státní podpory slibuje Buřinka tuto ztrátu kompenzovat ze svého. Smlouvy sjednané online mají výhodu prémie, která bude připisována až do roku 2029.

Při smlouvě online a měsíčním vkladu 1700 Kč si můžete u Buřinky během šesti let naspořit 141 140 Kč, což odpovídá čisté úrokové sazbě 4,707 %. To je atraktivní zhodnocení vkladů vzhledem k všem poplatkům a daním, včetně předpokládaného snížení státní podpory.

Konkurence nezůstává pozadu

Ovšem Buřinka není jediná, která se snaží udržet atraktivnost stavebního spoření i přes možné omezení státní podpory. ČSOB Stavební spořitelna (ČSOBS), Raiffeisenka a Modrá pyramida rovněž slibují kompenzaci očekávaného snížení státní podpory.

ČSOBS nabízí úrokovou sazbu 1,5 % p.a., která se může zvýšit o úrokový bonus až 1,0 % p.a. v prvních šesti letech spoření. Klienti, kteří vloží nejméně 120 000 Kč do nové smlouvy, získají prémii za vysoké vklady ve výši 2000 Kč.

Modrá pyramida přichází s úrokovou sazbou 0,5 % p.a., ale k ní je možné získat bonus až 2,5 % p.a. Klienti s počátečním vkladem 100 000 Kč mohou získat prémii až 5000 Kč, která je však zdaněna 15 %.

Raiffeisenka nabízí dva tarify, JISTOTA a SPOŘENÍ, oba s úrokovými sazbami a prémiovými možnostmi. JISTOTA má základní sazbu 2,5 % a prémii ve výši státní podpory.

Foto: Shutterstock

Moneta a její speciální nabídka

MONETA Stavební Spořitelna láká klienty úrokovou sazbou 2,0 % p.a., k níž přidává bonus další 2,0 %, který je však garantován pouze do konce roku 2024. Klienti s vkladem alespoň 100 000 Kč mohou získat dodatečnou prémii 5000 Kč.

Jejich speciální nabídka, Stavební spoření Premium, má nulový vstupní poplatek, a to buď při sjednání smlouvy na pobočce nebo online pro klienty s běžným účtem u mateřské MONETA Money Bank.

Očekávané změny a přehled výhod

Stavební spořitelny se snaží udržet atraktivitu spoření i přes očekávané snížení státní podpory. Výhody, jako je kompenzace snížení státní podpory, bonusy za vysoké vklady, a prémie při sjednání online smlouvy, jsou atraktivní pro potenciální spořitele.

Před uzavřením smlouvy je však důležité pečlivě porovnat všechny nabídky, zohlednit změny v podmínkách stavebních spořitelen a zhodnotit, která nabídka nejvíce vyhovuje individuálním finančním potřebám. Čeká nás období, kdy bude důležité efektivně využívat výhody stavebního spoření a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější nabídku na trhu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Podnikatel, Mesec, Burinka, CSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *