19/07/2024

České bytové domy mají jedinečnou příležitost získat finanční podporu na zateplení a další úpravy směřující k úspoře energie. Program Nová zelená úsporám nabízí dotace nejen soukromým majitelům, společenstvím vlastníků jednotek a bytovým družstvům, ale i obcím a příspěvkovým organizacím.

Termín pro podání žádosti

Od úterý 19. září mají vlastníci bytových domů možnost žádat o dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. Důležité je však zmínit, že lze žádat i o státní podporu zpětně za opatření provedená od začátku roku 2021.

Výše dotace a omezení

Dotace v základní výši nesmí přesáhnout polovinu nákladů na prováděné úpravy. Bonusy, jako například za znevýhodněné oblasti a kombinační bonus, se do limitu nepočítají. Majitel musí mít k domu plná práva, ať už je to soukromý majitel, bytové družstvo nebo společenství vlastníků jednotek.

Rozdílné podprogramy pro různé vlastníky

Program Nová zelená úsporám nabízí specifické podprogramy pro různé vlastníky. Standardní podprogram je zaměřen na soukromé majitele, zatímco podprogram pro bytová družstva umožňuje získat dotaci zálohově před skončením prací.

Podpora nízkopříjmových domácností

Výjimečnou výhodou pro kolektivní vlastníky je možnost získat dotace dopředu, a to s přídavkem za nízkopříjmové domácnosti. Bonusy za sociální byty jsou vítány a představují motivační prvek pro energetickou úpravu bytových domů.

Foto: Shutterstock

Dotace pro obce a veřejnou správu

Program Nová zelená úsporám není určen pouze soukromým vlastníkům. Obce, městské části, kraje, veřejné instituce a další veřejné subjekty mohou také využívat třetinovou či třetinu a kousek vyšší dotaci na energetické úpravy.

Sociální bonus pro sociální byty přidává další dimenzi podpory, a to až 2500 Kč na čtvereční metr. Obce a veřejná správa mohou těžit z třetinového navýšení dotace, což představuje atraktivní finanční motivaci pro modernizaci bytových domů.

Rozšířené možnosti

Nově mohou bytové domy využívat dotace nejen na zateplení a výměnu oken, ale také na fotovoltaické systémy, zelené střechy, kotle, kamna, tepelná čerpadla a mnoho dalších energetických inovací.

Snahou programu je přinést nový impuls pro energetickou úpravu českých bytových domů a pomoci tak snížit energetickou náročnost obytných prostor.

Foto: Shutterstock, zdroj: Novazelenausporam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *