16/07/2024

By Ralf Roletschek - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33836432 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ačkoli měl do sestavy české fotbalové reprezentace poměrně daleko, zásluhou četných omluvenek nakonec dostal příležitost. Zdánlivé štěstí Matěje Vydry se však velice rychle proměnilo v noční můru.
By Ralf Roletschek – Own work, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ačkoli měl do základní sestavy českého národního týmu poměrně daleko, zásluhou četných omluvenek nakonec dostal příležitost zazářit. Zdánlivé štěstí se však velice rychle proměnilo v děsivou noční můru. Rychlonohý útočník Matěj Vydra prolomil pětileté čekání na další reprezentační branku, obrovské množství příležitostí ale spálil a početné zástupy fanoušků jej proto trošku oprávněně vnímají jako symbol střeleckého zmaru. Mnozí se dokonce domnívají, že hrdého lva na hrudi nosí neoprávněně. Pravda, některé situace mohl vyřešit podstatně lépe, ale lámat nad ním definitivně hůl? To by bylo zbrklé a nerozumné.

Matěj Vydra se k základní sestavě dostal poměrně netradiční cestou

Když Jaroslav Šilhavý rozesílá reprezentační pozvánky, mezi českými útočníky tradičně dominují Patrik Schick a Michael Krmenčík. Není se ostatně čemu divit. Zatímco prvně zmíněný si za hranicemi naší vlasti vybudoval silné renomé a zejména německé fotbalové prostředí mu zatím dokonale svědčí, ten druhý už se konečně střelecky rozkoukává v belgické nejvyšší soutěži. Co se stane, když oba borce vyřadí zranění, nastínil říjnový sraz národního týmu. Jako vcelku adekvátní náhradník se nejprve jevil Zdeněk Ondrášek, který typologicky připomíná právě svého plzeňského předchůdce. Ani sázka na zkušenost však nakonec nevyšla, všechny západočeské zástupce totiž vyřadily pozitivní testy.

V duchu současné hierarchie další kroky automaticky vedly k talentovanému Adamu Hložkovi. Koronavirus bohužel zapověděl i tuto rezervní variantu, letenský mladík společně s Bořkem Dočkalem odjížděl předčasně. Trenérovi už na seznamu zbývalo pouze jediné jméno, které mezi fanoušky i televizními experty vzbuzuje rozpaky. Osmadvacetiletý Matěj Vydra naskočil do všech tří reprezentačních zápasů. Soupeře trápil rychlými kontry a pracovitostí sobě vlastní, proti Izraeli dokonce zaznamenal branku. Zároveň je ale potřeba dodat, že spoustu vyložených šancí zbytečně spálil. Z hlediska efektivity střel má odchovanec klubu FC Chotěboř obrovské rezervy a právě to je také hlavním důvodem, proč určité procento fanoušků zbrkle volá po jeho okamžitém konci.

Angažmá v nejslavnější fotbalové lize světa má zcela nezpochybnitelnou váhu

Samozřejmě nelze přehlédnout, že Matěj Vydra dělal chyby. Kriticky se jeho o jeho nepříliš oslnivé produktivitě vyjádřil dokonce i hlavní kouč Jaroslav Šilhavý. Česká reprezentace by nicméně neměla pohrdat hráči, které talent dostal až do nejslavnější ligy světa. Anglická Premier League představuje nesplněný sen nejednoho profesionálního fotbalisty. V současné době poskytuje útočiště pouze třem našim krajanům, své času byl Vydra dokonce jediný. Takového úspěchu by zcela určitě nedosáhl bez potřebných kvalit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *