02/03/2024

Ačkoliv je nezaměstnanost v České republice nízká, i tak se najde nemalé množství lidí, kteří jednoduše nepracují. Pravdou je, že kdyby chtěli, tak si nějaké to uplatnění najdou, ale v tomto případě mluvíme hlavně o lidech, kteří nic dělat nechtějí. Vyhovuje jim dlouhodobý pobyt na Úřadu práce a využívání sociálního systému státu.

Není to snadné

Panuje přitom přesvědčení, že takoví lidé potom standardně obdrží i důchod, jakoby normálně pracovali. Mnozí to pak berou jako nespravedlnost. Ve skutečnosti je to ovšem poměrně velký mýtus, který vychází z toho, že se doba strávená na Úřadu práce započítává do důchodu, jakoby to byla například rodičovská.

Tak tomu ale není, respektive je, ale zdaleka ne v takovém rozsahu, jak se mnozí domnívají. Pokud jste evidováni na Úřadu práce a nepobíráte přitom podporu v nezaměstnanosti, která je časově omezená, máte nárok na zápočet do důchodu po dobu tří let. Ale pozor, pouze v případě, že už jste starší 55 let. Pod touto hranicí se započítává pouze jeden rok. Bere se v potaz totiž to, že starší člověk může ztratit práci a hůře si hledat novou, tudíž je v tomto ohledu bonifikován. Mladší by však měl pracovat.

Do penze se potom počítá doba strávená na podpoře v nezaměstnanosti. Na ní ovšem vzniká nárok teprve tehdy, máte-li za určité období dost odpracováno. Nelze to tedy zneužívat stylem, že někdo vůbec nepracuje.

Foto: Shutterstock

Důchod nedostanete

Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu jednoznačně uvádí, že dlouhodobá nezaměstnanost má velmi negativní vliv na výši důchodu. Pokud je skutečně trvalá, může způsobit dokonce to, že člověk přijde o důchod zcela.

Čtěte také: Úřad práce zatne tipec nezaměstnaným. Podpora v nezaměstnanosti se zpřísní

Jednoduše se při dosažení důchodového věku ukáže, že dotyčný nemá odpracováno 35 let, respektive se po tuto dobu neúčastnil důchodového pojištění. V takovém případě má ještě jednu možnost. Může pracovat až do 70 let a v takovém případě mu stačí patnáct odpracovaných let. Ovšem někteří nedosáhnou ani na to a důchod prostě nedostanou.

Foto: Shutterstock

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x