04/03/2024

S příchodem roku 2024 přicházejí významné změny v oblasti mzdové politiky v České republice. Vláda potvrdila zvýšení čtyř z osmi úrovní zaručené mzdy, které se dotknou přibližně 1,5 milionu zaměstnanců v soukromém sektoru. Toto rozhodnutí má významný dopad jak na nejníže placené pozice, tak i na širší mzdovou strukturu.

Minimální mzda na vzestupu

Od ledna 2024 vzroste minimální mzda o 1600 korun na celkových 18 900 korun hrubého za 40 hodinový pracovní týden. Toto zvýšení ovlivní především pracovní pozice s nejnižším ohodnocením, ale jeho dopad se rozšíří i na další úrovně mzdového spektra.

Zaručená mzda a její úrovně

Zaručená mzda v Česku, důležitý ukazatel pro odměňování v soukromém sektoru, je rozdělena do osmi úrovní podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce. V roce 2024 dojde ke zvýšení v následujících úrovních:

1 Úroveň: Mzda stoupla na 18 900 Kč/měsíc (z předchozích 17 300 Kč). Tato úroveň zahrnuje například pomocné práce v gastronomii, ruční manipulace s předměty do 15 kg, jednoduché šicí práce a běžný úklid.

2 Úroveň: Mzda stoupla na 19 500 Kč/měsíc (z předchozích 17 900 Kč). Sem spadají například kopáčské práce, opravy dlažeb, montáž lešení do výšky 10 metrů, sanitáři a obsluha balicích linek.

3 Úroveň: Mzda stoupla na 21 300 Kč/měsíc (z předchozích 19 700 Kč). Zahrnuje pozice jako pokladní, číšník, barman, jednodušší instalační a topenářské práce, holiči a kadeřníci.

4 Úroveň: Mzda zůstává na 21 800 Kč/měsíc. Zde nalezneme například všeobecné sestry, porodní asistentky, složitější instalační a topenářské práce, správu technických zařízení a specializované gastronomické pozice.

5 Úroveň: Mzda zůstává na 24 100 Kč/měsíc. V této kategorii jsou například řidiči autobusů, sestry bez dohledu, odborníci v personální a mzdové agendě, mistři na výrobních úsecích a specializovaní IT správci.

6 Úroveň: Mzda zůstává na 26 600 Kč/měsíc. Zde spadají profese jako obchodní manažeři, koordinátoři vývoje software, analytici IT systémů a projektoví manažeři v stavebnictví.

7 Úroveň: Mzda zůstává na 29 400 Kč/měsíc. Patří sem například finanční stratégové, vedoucí marketingu, vysokoškolští pedagogové, vývojáři softwaru na vyšší úrovni a zdravotníci jako lékaři a farmaceuti.

8 Úroveň: Mzda stoupla na 37 800 Kč/měsíc (z předchozích 34 600 Kč). Tato nejvyšší úroveň zahrnuje vysoce kvalifikované a specializované pozice, například v oblasti finanční strategie, vývoje IT systémů a složitých projektových řešení.

Foto: Shutterstock

Dopady na firmy a zaměstnance

Zvýšení minimální a zaručené mzdy má významný dopad na firmy i zaměstnance. Firmy čelí vyšším nákladům na mzdy, což může vést k potřebě optimalizace pracovních procesů nebo zvýšení produktivity. Pro zaměstnance to znamená větší finanční jistotu a zvýšení životní úrovně, zvláště u těch s nižšími příjmy. Zvýšení mzdového ohodnocení může také motivovat k většímu pracovnímu nasazení a loajalitě k zaměstnavateli.

Dopady na pracovní trh

Změny v minimální a zaručené mzdě mají dalekosáhlé důsledky pro český pracovní trh. Vedou ke zvýšení celkové mzdové úrovně, což může ovlivnit konkurenceschopnost firem a přitáhnout na trh kvalifikovanější pracovní sílu. Dlouhodobě mohou tyto změny vést k pozitivnímu vývoji v oblasti kvality pracovních míst a celkové hospodářské situace v zemi.

Foto: Shutterstock, zdroj: BusinessInfo, MPSV

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x